Námorník Pepek je v ohrození, nevládze odrážať útoky statnejšieho protivníka. Zrazu vytiahne z vrecka plechovicu špenátu, zhltne ju na jeden šup, svaly sa mu zázračne nafúknu a hneď rozdáva jeden úder za druhým. Hádam nikto neurobil pre popularizáciu „odporného“ špenátu toľko, ako práve kultová komiksová postavička. Možno ešte v našich končinách česká sci-fi komédia Což takhle dát si špenát.
„Zdroj vitamínů skýtá, to organismus vítá, elixír mládí skrývá, uvěří, kdo se dívá,“ spieva Jiří Schelinger v ústrednej pesničke z filmu a má svätú pravdu. Špenát, hoci deťmi, ale i mnohými dospelými nenávidený, patrí medzi najzdravšie druhy zeleniny sveta. Je bohatý na vitamíny, minerály, ale i na ďalšie dôležité látky pre ľudské telo. Pepek, hoci to zrejme netušil, chránil vďaka špenátu svoje telo pred zápalom, srdcovo-cievnymi ochoreniami, rakovinou a problémami s kosťami.
Pre kosti, srdce a oči
Špenát obsahuje extrémne veľa vitamínu K (viac ako 600 percent odporúčanej dennej dávky) aj vitamínu A (vyše 200 percent). Vitamín K dokáže jednak predchádzať nadmernému úbytku kostnej hmoty, čo spôsobuje osteoporózu, a zároveň zadržiava v kostiach vápnik, vďaka čomu sú pevnejšie. Okrem toho špenát obsahuje aj vápnik a horčík – ďalšie minerály dôležité pre zdravie kostí.
Špenát je unikátny aj pre svoj vysoký a pestrý obsah antioxidantov (karotenoidov a flavonoidov), ktoré chránia bunky pred starnutím a degeneráciou a tým pomáhajú predchádzať zápalom a pôsobia ako prevencia viacerých druhov rakoviny.
Prítomnosť ďalších vitamínov – A, C a E – v kombinácii so zinkom, už spomínaným horčíkom a selénom a špeciálnymi peptidmi, je zase výborným „kokteilom“ na predchádzanie chorôb srdca a ciev, ktoré pramenia zo stresu. Aby toho nebolo dosť, karotenoidy v špenáte zase ochraňujú oči pred chorobami súvisiacimi s vekom, ako je napríklad degenerácia makuly.
Na špenát by si mali dať pozor akurát ľudia s problémami obličiek, keďže obsahuje šťaveľany. Tie v tele kryštalizujú s inými prvkami a môžu tvoriť obličkové kamene.
Tmavozelená je dobrá
Hoci je dnes špenát dostupný celoročne, čerstvý je najlepší od mája do októbra. Teraz je ten pravý čas na zber mladých špenátových listov do šalátov, cestovín, rizota či do jedál ázijskej kuchyne. Pri nákupe vyberajte tmavozelené lístky plné života aj so stopkami bez známok zažltnutia.
Špenát je jednou z mála zelených zelenín, ktorú sa odporúča pred konzumáciou krátko spariť vriacou vodou. Z listov sa uvoľnia kyseliny a vystúpi sladšia chuť špenátu. Listy vhoďte na minútu do vriacej vody, zlejte, zbavte prebytočnej tekutiny a môžete ich používať na prípravu ďalších jedál. Do jarných šalátov však pokojne použite aj čerstvé listy.
Špenát pred uskladnením v chladničke alebo mrazničke neumývajte, listy sa po kontakte s vodou rýchlejšie kazia.
Špenát je výborný s cesnakom, mliečnymi produktmi (mliekom, smotanou, syrmi s modrou plesňou), slaninkou a nezabudnite do jedla so špenátom pridať aj štipku muškátového orieška.
Cestoviny so špenátom a slaninkou
200 g cestovín rigatoni
50 g slaninky (anglickej, oravskej alebo pancetty)
2 hrste čerstvých špenátových listov
1 hrsť čerstvého vylúpaného hrášku
2 strúčiky cesnaku
3 lyžice olivového oleja
1 malá čili paprička
1 žĺtok
kôra z bio pomaranča
soľ
čierne korenie
V hrnci dajte zovrieť liter vody, vhoďte do nej špenátové listy a minútu povarte. Špenát zlejte do sitka a okamžite prepláchnite studenou vodou, aby listy zostali pekné zelené.
Do veľkého hrnca dajte variť osolenú vodu na cestoviny. Medzitým si nakrájajte slaninku, cesnak i čili papričku na tenké prúžky. Bio pomaranč poriadne umyte v horúcej vode a škrabkou narežte z kôry tenké rezance.
Keď voda vrie, dajte do nej variť cestoviny. Na panvici si na olivovom oleji 2 - 3 minúty opekajte, pridajte cesnak, čili papričku a na záver špenátové listy a hrášok. Premiešajte a stiahnite z plameňa.
Do panvice pridajte uvarené zliate cestoviny a okamžite v nich rozmiešajte jeden rozšľahaný žĺtok z vajca. Podľa chuti osoľte, okoreňte a môžete servírovať. Cestoviny rozdeľte na taniere a ozdobte kôrou z pomaranča.