SME

Ako prekonať únavu

Doprajete si počas dňa niekoľko šálok kávy v nádeji, že vás postavia na nohy, ale nič zvláštne sa nestane? Nie ste sami. Únava je problém, ktorý sužuje mnohých ľudí.

Ilustračná fotografiaIlustračná fotografia (Zdroj: Fotolia.com)

Únava je bežným dôsledkom nedostatku spánku, stresu, úzkosti, depresie, prepracovanosti, nevhodnej stravy, namáhavej fyzickej práce alebo nudy, chýbajúcej fyzickej či duševnej aktivity.

V niektorých prípadoch je tiež spojená so zdravotnými problémami ako napríklad anémia, nadváha, obezita, cukrovka, ochorenia obličiek, poruchy štítnej žľazy... Našťastie, väčšina z nás dokáže únavu prekonať tak, že do svojho životného štýlu zavedie viaceré zmeny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kvalitný spánok

Dostatočný a kvalitný spánok je zárukou, že ľudské telo je pripravené na ďalší namáhavý deň. Snažte sa spať 6 - 8 hodín v tmavej, dobre vyvetranej a tichej miestnosti, z ktorej odstránite elektroniku, počítač aj televízor. Nepodceňujte kvalitu matraca, choďte spať a vstávajte približne v rovnakú hodinu.

SkryťVypnúť reklamu

Čo vám ešte pomôže lepšie spať? Ak máte problémy s nespavosťou, doprajte si pred spánkom príjemný teplý kúpeľ, venujte sa relaxačným cvičeniam, napríklad joge, počúvajte príjemnú hudbu, uvoľnite myseľ čítaním obľúbenej knihy alebo využite silu byliniek, medzi ktoré patria hlavne valeriána, medovka a levanduľa.

Naše staré mamy pri nespavosti využívali upokojujúcu silu teplého mlieka s medom.

Pohybová aktivita

Stres, úzkosť, napätie či nervozita sú všade okolo nás. Jedným z najspoľahlivejších spôsobov, ako sa ich zbaviť, je pravidelný pohyb. Pri športe sa uvoľňujú endorfíny, známe ako hormóny šťastia, ktoré majú schopnosť zlepšiť náladu a potláčať bolesť.

Okrem toho dochádza aj k zlepšeniu fungovania krvného obehu a metabolizmu. Za vhodné druhy pohybu sú považované kardio aktivity, ako sú beh, džoging a aerobik, ale aj body and mind cvičenia, napríklad joga alebo pilates.

SkryťVypnúť reklamu

Strava

Nedostatok energie počas dňa môže byť spôsobený nevhodným stravovaním. Jednou z najväčších chýb je vynechávanie raňajok, pretože práve prvé jedlo dňa naštartuje metabolizmus a dodá energiu na celé dopoludnie.

To znamená, že deň by ste mali začať raňajkami a počas dňa jesť niekoľkokrát v menších dávkach. Takýto spôsob stravovania zabezpečí vyrovnanú hladinu cukru v krvi.

Rovnaký názor majú aj odborníci z The Center for Clinical Interventions (CCI) so sídlom v Austrálii, podľa ktorých pravidelné stravovanie zabraňuje vzniku „vlčieho“ hladu, s ním spojeného prejedania, ale i únavy a podráždenosti. Sú toho názoru, že ak človek konzumuje jedlo v pravidelných intervaloch, zároveň lepšie kontroluje aj zloženie toho, čo je.

Takto sa vyhne napríklad maškrteniu. Je pravda, že čokolády, sušienky a keksíky dodajú energiu telu okamžite, ale zároveň po nich rýchlo klesne, čo vyvoláva len ďalšiu neovládateľnú chuť na nezdravé maškrty. Preto si namiesto zdrojov rýchlych cukrov doprajte radšej komplexné sacharidy, ku ktorým patria napríklad celozrnné obilniny.

SkryťVypnúť reklamu

Zamerajte sa na konzumáciu veľkého množstva zeleniny, ovocia, celozrnných produktov, orechov a semien, ktoré telu poskytnú dostatok živín a zabránia vzniku únavy.

Tekutiny

Niekedy sme unavení len preto, lebo naše telo trpí miernou dehydratáciou. Nedostatok tekutín v organizme sa prejavuje únavou, ospalosťou, bolesťami hlavy, podráždenosťou a zníženou koncentráciou. Preto je dôležité dodávať organizmu tekutiny v pravidelných intervaloch.

Netreba čakať na pocit smädu, ale vodu piť po niekoľkých dúškoch v priebehu celého dňa. Začať treba už ráno po prebudení jedným až dvoma pohármi čistej vody nalačno.

Denne by mal človek vypiť dva až tri litre tekutín. Najjednoduchším spôsobom, ako zistiť, či má telo dostatok tekutín, je sledovanie farby moču. Tmavý a zapáchajúci moč je znakom dehydratácie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dve otázky pre odborníka

Odpovedá dietológ František Križanovič

Čo všetko ovplyvňuje energetické hospodárstvo v ľudskom organizme?

Je to, samozrejme, strava. Potraviny nám dodávajú živiny a sú zdrojom energie. Zároveň sa pri jej trávení a spracovávaní energia spotrebúva a tieto straty sú okolo desať percent. Túto stratu vieme znížiť prijímaním prirodzených potravín, ktoré majú svoj pôvod v prírode a ich správnou kombináciou. Naopak, látky, ktoré sa v prírode nevyskytujú, rôzne rafinované potraviny a chemické látky pridávané k potravinám vyžadujú na trávenie a spracovanie živiny, a spotrebúvajú tak naše zásoby. V konečnom dôsledku nám môžu viac zobrať, ako dať. Po konzumácii jedál z prírodných surovín a pri ich správnej kombinácii takúto únavu nepociťujeme. Ďalšie faktory sú pohyb, emócie a pobyt v prírode. Pravidelný a dostatočne intenzívny pohyb síce spotrebúva energiu a živiny, ale zároveň zabezpečí rozvoj, prípadne udržanie svalovej hmoty, správne okysličenie a tým zabezpečí dostatočnú intenzitu látkovej premeny. Vhodné sú dynamické aj relaxačné aktivity. Čo sa týka emócií, intenzívne negatívne pocity ako napríklad hnev nás tiež stoja veľké množstvo energie a živín. Naopak, keď sa unavení vrátime z práce a ideme sa venovať činnosti, z ktorej máme radosť, napríklad našim koníčkom, pocítime príval energie. Pobyt v prírode je tiež možnosťou, ako sa nabiť energiou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Máte nejaké konkrétne tipy, ktoré pomôžu prekonať únavu v práci?

Pre väčšinu z nás je prvou pomocou káva. Obligátna káva pôsobí ako ostrohy jazdca, pobádajúceho unaveného koňa, ktorý síce pobeží rýchlejšie, no v cieli nebude len unavený, ale vyčerpaný. Vhodnejší je napríklad čaj z pražených čajových vetvičiek, predávaný pod názvom Bancha, alebo ako snack si môžeme nosiť do práce opražené semienka zo slnečnice, sezamu a ďalších rastlín. Semienka nám dodajú potrebné živiny, predovšetkým minerály. Pomôcť si môžeme aj krátkym dychovým cvičením.

Ďalšie nápady, ako dodať telu energiu

  • doprajte si masáž alebo pobyt v saune
  • počúvajte obľúbenú hudbu, ktorá stimuluje mozog
  • využite silu esenciálnych olejov, ktoré dodávajú energiu (pomaranč, citrón, mäta, limetka)
  • denne trávte aspoň polhodinu na slnku (cez pracovnú prestávku sa prejdite, obed si vychutnajte na terase)
  • občas môžu byť príčinou únavy aj negatívne naladení a večne sa sťažujúci ľudia, preto ich zo svojho života jednoducho vyškrtnite
  • v práci si robte malé prestávky, ktoré využite na prechádzku spojenú s hlbokým dýchaním alebo na strečing
  • pravidelne sa venujte veciam, ktoré vás vnútorne napĺňajú (práca v záhradke, prechádzka v prírode, šport, hoby)

Zdravé maškrty, ktoré spoľahlivo „nakopnú“

  • ovocný šalát s orechmi (napríklad vlašskými)
  • kúsok kvalitnej horkej čokolády s obsahom kakaa nad 70 percent
  • ovsené vločky s ovocím a orechmi
  • celozrnné pečivo so zeleninou
  • kvalitné celozrnné sušienky

Vitamíny, ktoré zabraňujú únave

  • VITAMÍN B5 sa nachádza v rybách, mäse, vnútornostiach, zelenine (brokolica, karfiol), sezamových a slnečnicových semienkach, strukovinách, hubách
  • VITAMÍN B12 je vo vajíčkach, mliečnych výrobkoch, rybách (losos), kyslej kapuste, mäse
  • VITAMÍN D si vie organizmus vyprodukovať za pomoci slnečného žiarenia, ale nachádza sa aj vo vaječných žĺtkoch, mliečnych výrobkoch a rybách (sleď, losos)
  • VITAMÍN C je zastúpený v ovocí a zelenine, napríklad v citrusových plodoch, jahodách, čiernych ríbezliach, jablkách, paradajkách, brokolici, kapuste
  • VITAMÍN E nájdete v hojnom množstve v potravinách, ako sú špenát, orechy (mandle, lieskovce), slnečnicové semená, olivy, vaječný žĺtok
  • ZINOK sa nachádza v celozrnných obilninách, orechoch, strukovinách, kakau, tekvicových semenách
  • HORČÍK je zastúpený v zelenej listovej zelenine, morských plodoch, banánoch, ovsených vločkách, sezamových a tekvicových semenách
  • DRASLÍK obsahujú mliečne výrobky, fazuľa, ryby, špenát, petržlen
  • ŽELEZO sa nachádza v červenom mäse, ale aj v šošovici, fazuli, zelenej listovej zelenine, tekvicových a slnečnicových semenách

Autor: Miroslava Miková

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 396
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 10 361
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 920
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 836
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 347
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 401
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 082
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vilu z roku 1912 rekonštruovali architekti z ateliéru Collegium. Podľa architekti Kataríny Lupták jej výnimočnosť tkvie aj v prístupe investora.

Dnes sa uchádza v Česku o ocenenie interiér roku.


Pistáciová bábovka.

Čo si uvariť na Zelený štvrtok? Inšpirujte sa výberom receptov.


redakcia SME ženy 6
Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


1
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 654
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 25 519
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 380
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 152
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 16 861
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 264
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 922
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 495
  1. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  2. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  3. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  4. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  5. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  6. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  7. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
SkryťZatvoriť reklamu