SME

Dosluhuje vám vysávač? S kúpou nového počkajte do septembra

V septembri už budú mať všetky modely rovnaký typ štítku s technickými parametrami.

(Zdroj: freeimages.com)

Namiesto reklám a sľubov sa konečne dozviete pravdu. Energetický štítok prezradí, do akej miery je vysávač účinný pri vysávaní kobercov i hladkých podláh.

Keď sa po prvý raz objavili informácie o tom, že Európska únia zakáže vysávače so silným motorom, vznikol šum a obavy, že naše domácnosti budú špinavšie. V skutočnosti sa však udeje čosi iné. Z trhu sa pre stratu dopytu vytratia lacné čínske vysávače, ktoré na mizernú kvalitu vysávania minú príliš mnoho energie.

SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťZatvoriť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jednotný meter

Ešte nikdy nebolo vo vysávačoch tak jasno. Výrobcovia tvrdili v reklamných letákoch ako úžasne ich vysávače zbavujú podlahu nečistôt. Jediný údaj, ktorý sme sa však mohli dočítať v technických parametroch, bol prietok vzduchu a podtlak. Každá firma to však počítala po svojom, aby údaje neboli vzájomne porovnateľné.

SkryťZatvoriť reklamu

EÚ však prichádza s čímsi novým. Presne stanovenou technológiou preverí pri udeľovaní štítkov každý model z vysávačov, koľko prachu dokáže zozbierať pri opakovaných prechodoch hubice po koberci a hladkom podklade. V skratke povedané – zašpinia kus koberca a plávajúcej podlahy, aby ich mohli povysávať. Zistené merania budú premietnuté do tabuľky účinnosti písmenami do A po G.

Každý vysávač bude musieť byť schopný z tvrdej podlahy zozbierať aspoň 96 percent nečistôt, aby dostal známku lepšiu ako G a z koberca viac ako 71 percent, aby dostal rovnaké hodnotenie. Jediný pohľad na štítok vám okamžite napovie, ktorý z vysávačov vo vašej domácnosti spraví viac práce.

Štyri kritériá

Energetický štítok bude vyhodnocovať štyri najdôležitejšie kritériá. Účinnosť vysávania na dvoch druhoch povrchov, účinnosť výstupnej filtrácie a hlučnosť. Z týchto údajov vznikne hlavné hodnotenie energetickej účinnosti a kalkulované ročné náklady spotreby energie.

SkryťZatvoriť reklamu

Svet vysávačov sa stane menej záhadným a viac údajov bude pochádzať z meraní ako z úsudku susedky z dolného poschodia, ktorá tvrdí, že jej vysávač je ten najlepší, keď vám radí, aký si máte vybrať. Rovnako sme si zvykli na pomoc energetických štítkov pri chladničkách, práčkach a ostatných spotrebičoch. Vďaka nim sa môže trh vyčistiť a zbaviť sa spotrebičov, ktoré nie sú zodpovedné k životnému prostrediu.

Ako môžu vysávať úspornejšie?

V priebehu posledných dvadsiatich rokov sa príkony vysávačov zdvojnásobili. Z 1000 wattov na začiatku sme dnes prekročili hranicu 2100 wattov. Účinnosť vysávania však nie je dvojnásobná a cez filtre vo vysávači ani neprejde dvojnásobné množstvo vzduchu. Chýbajúce normy a boj o spotrebiteľa postupne dohnali firmy k tomu, aby zvyšovali príkon svojich vysávačov. Bol to jediný údaj, ktorý sa dal prezentovať ako prednosť.

SkryťZatvoriť reklamu

Ak sa však pozriete na akumulátorový tyčový vysávač alebo robot, ktorý behá po podlahe, aby z nej pozbieral nečistoty, musí vám byť jasné, že účinnosť sa neodvíja iba od motora. Stačí dať dráhe vzduchu aerodynamiku, pridať prvky aktívneho zberu rotujúcimi kefkami a spotreba môže byť pri rovnakej účinnosti hoci aj polovičná. Ba možno aj nižšia.
Keďže ekologický tlak spotrebiteľov na výrobcov nebol dostatočný, chopili sa tejto úlohy regulátori.

Je to program s históriou

Aj keď o ňom hovoríme ako o regulácii a často počujeme, že EÚ zakáže vysávače s príkonom vyšším ako 1800 wattov, EÚ zakáže obyčajné žiarovky a podobne, v skutočnosti ide o program ekologickej zodpovednosti s názvom ecoDesign, ktorý tvoria úradníci v spolupráci s technologickými expertmi z radov výrobcov. Spoločne hľadajú cestu, ako zvýšiť efektívnosť zariadení a zlepšiť ich energetický profil.

SkryťZatvoriť reklamu

Cieľom programu je dosiahnuť rovnaký výkon rôznych druhov elektrických spotrebičov, pri podstatnom znížení ich energetických nákladov. Hľadajú sa alternatívy a tvoria normy, ktoré berú na zodpovednosť nie koncových spotrebiteľov, ale výrobcov samotných.

Nedeje sa tak iba v EÚ. Podobné pravidlá majú aj Austrália či USA. Nie je nezvyčajné, že podniky v rámci programov dostanú zaplatenú všetku energiu, ktorú nespotrebovali. Touto cestou sa im vracajú investície do energetickej modernizácie.

Dnes hovoríme o vysávačoch, o chvíľu možno príde rad aj na dielenské náradie. Iba zopár zodpovedných výrobcov pri príkone vŕtačiek, píl či inej techniky uvádza, aký je ich skutočný výkon. To všetko sa môže časom zmeniť.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 405
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 12 084
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 018
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 723
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 544
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 047
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 243
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie