Tento psychický stav nemôžeme považovať z lekárskeho hľadiska za skutočnú depresiu. Negatívne nálady pravidelne narastajúce s ubúdajúcim hodinami víkendu sú bežné u mnohých, celkom zdravých ľudí.
Nedeľná depresia je častý fenomén a nesúvisí len s tým, že sa blíži pracovný pondelok. Postihuje aj ľudí, ktorí sú vo svojej práci spokojní. Väčšina z nich sa teší na víkend, lebo si môže počas neho oddýchnuť od bežných povinností, venovať sa celkom odlišným aktivitám ako počas pracovného týždňa.
Víkend sa začína piatkovým popoludním. Pripravujeme si celodenný program na sobotu a nedeľu, aktivity pre deti, vyrazíme na nákupy a naplníme chladničku jedlom. Všetko je dokonalé, čas oddychu sa blíži. Potom príde nedeľa a naše myšlienky sa postupne, aj keď možno nechcene prenášajú na prácu. Začíname zratúvať, čo všetko nás čaká, a pociťujeme tlak.
Po dvoch dňoch relaxu sa obzeráme okolo seba, vidíme kopu riadu v dreze, deti s domácimi úlohami a keďže žijeme v prudko interaktívnych časoch, nakukneme aj do pracovných e-mailov, aby sme boli ráno psychicky vyrovnaní s tým, čo nás čaká. A v tom sa v nás začínajú množiť pocity úzkosti, znechutenia či dokonca depresívne stavy. Tento jav je síce nepríjemný, no dá sa s ním bojovať.
Netrápte sa, ak nemusíte – tu je niekoľko rád, ako si spríjemniť víkend, keď sa pomaly blíži ku koncu:
Definujte dôvod úzkosti – je naozaj opodstatnená?
Negatívne pocity z končiaceho sa týždňa môžu byť naozaj len sprievodným javom vedomia, že sa opäť vraciate do kolotoča povinností a tlaku, do prostredia, kde od vás iní budú očakávať určité výsledky.
To, že sa dostávate do stresu, je prirodzená ľudská reakcia. Nemusí to znamenať nespokojnosť so súčasným stavom. Niekedy však môže. Preto dôkladne zvážte, čo je dôvodom vašej nespokojnosti a či sa vaša kariéra alebo iné aktivity počas pracovného týždňa uberajú správnym smerom. Možno je čas na zmenu.
Prenechajte nedeľné popoludnie oddychu
Aj vlastnú myseľ môžete ľahko oklamať a odviesť jej pozornosť inam ako na blížiaci sa pondelok. Po obede sa venujte činnostiam, ktoré vás upokojujú. Nerobte nič namáhavé, relaxujte.
Snažte sa rozdeliť si víkend tak, aby bola sobota tou produktívnejšou časťou zahŕňajúcou upratovanie, varenie, nákupy či výlety. A nedeľu venujte tomu, čo vám je príjemné. Záľubám, čítaniu, hraniu sa s deťmi, cvičeniu alebo meditácii. Trávte čas s rodinou a priateľmi a zámerne smerujte myseľ na veci, ktoré sú vám príjemné.
Urobte si plán úspechu na ďalší týždeň
Vďaka víkendu ste si vyčistili hlavu, zatriedili myšlienky a mali ste čas premyslieť si, čo vás čaká. Je nedeľa popoludní a vy máte čas premýšľať, nerozptyľujú vás žiadni kolegovia či spolužiaci. Naplánujte si preto krok za krokom a deň za dňom všetky povinnosti, ktoré musíte splniť.
Aj v škole nám vždy hovorili, že pripraveným šťastena praje viac. Preto sa poctivo pripravte a pracovný týždeň vám hladko prejde.
Naplánujte si dôvod na radosť
Mať perfektný plán je dobrá vec. Ešte lepšie však je, ak zahŕňa aj aktivitu či udalosť, ktorej sa nemôžete dočkať a na ktorú sa veľmi tešíte.
Ak viete o svetlom bode, ktorý vám zlepší náladu, pridajte ho do svojho týždenného plánu. Joga v stredu, štvrtková lekcia varenia alebo rande v utorok večer. Príjemné veci nás čakajú predsa v ktorýkoľvek deň.
Doprajte si chvíľu pre seba
Ak vám víkendy znepríjemňuje kopa rozhádzaných hračiek, mastný riad, práčka plná špinavého oblečenia a hromada pokrčeného oblečenia čakajúca na žehličku, protestujte. Vaša rodina má predsa viac členov. Aj vy máte právo na oddych.
Tak si na seba vyhraďte čas a prerozdeľte povinnosti medzi ostatných. Popoludní a večer nerobte nič alebo sa venujte veciam, na ktoré cez týždeň nemáte čas a chýbajú vám. Nutné záležitosti rýchlo vybavte a venujte sa sebe. Tie tri hodiny to bez vás svet azda vydrží.
Názor psychológa
Radí psychologička a psychoterapeutka Miroslava Muráriková
V nedeľnej depresii má čiastočne prsty radostné očakávanie víkendu, lenže vo víre piatkového večera už v kúte sedí namosúrená nedeľa. Piatok sľúbi voľnosť a slobodu a nedeľa ukazuje zrkadlo očakávaného otroctva, stáva sa prázdnou, lebo je už v područí ilúzie ďalších pondelkov. Pričom skutočný pondelok nie je ani zďaleka taký zachmúrený ako nedeľa.
Nedeľu treba „spojazdniť“, dať jej aktívny alebo meditačný zmysel. Zároveň si určiť priority svojho života. Začať žiť každým okamihom. Ak nedeľná depresia súvisí s nevhodným zamestnaním, zvážte svoje možnosti, túžby a ciele a zosumarizujte, čo by z toho bolo možné splniť a za akých podmienok.
Niekedy je nedeľa problémom prílišnej pasivity a ak ju človek trávi v paneláku, tak sa pochopiteľne večer dopracuje k úpadku. Preto mnoho ľudí praktizuje nedeľné návštevy alebo aspoň prechádzky. Pointa je chytiť opraty života do svojich rúk a nenechať sa len tak unášať prúdom.