Značka Dove v decembri 2013 pomocou prieskumu zisťovala, ako ženy vo svete vnímajú svoju krásu tvárou v tvár zrkadlám. V apríli 2014 podrobila tomuto prieskumu aj Slovenky. Prekvapivým zistením bolo, že iba 10 percent z nich je so svojím odrazom spokojných a cíti sa byť krásnymi. Slovenské ženy vraj trávia pred zrkadlom oproti zvyšku sveta skoro o polovicu menej času. Sú však vynaliezavejšie v tom, kde všade si svoj odraz prezerajú.
Sme skeptické a hľadáme na sebe negatíva
Do zrkadla sa pozeráme s obavami a už dopredu hľadáme to, čo sa nám na sebe nepáči. Nie je náhoda, že 6 žien z 10 používa negatívne zafarbené slová, ak má popísať svoj odraz v zrkadle.
Ženy o sebe pri pohľade do zrkadla hovoria, že sú príliš unavené, alebo že si pripadajú neatraktívne. Počas prieskumu uviedlo 28 % Sloveniek, že pri pohľade do zrkadla používa negatívne výrazy, dokonca 16 % slovenských žien cíti smútok.
Na 13 % žien vo zvyšku sveta padne pri pohľade na svoj odraz úzkosť - v tom sa výrazne líšime, pretože tieto pocity prepadajú našťastie len 6 % Sloveniek. Len 3 % žien by sa opísali ako krásne.
Prečo sa na seba vôbec pozeráme?
Najčastejším dôvodom je úprava vlasov (88 %) a celková kontrola nášho vzhľadu (79 %). V tom sme o niečo dôslednejšie ako ostatné ženy, naopak iba desatina z nás si chce len pripomenúť, ako dobre vyzerá. To naopak dokáže 22 percent žien vo zvyšku sveta.
„Ženy si musia uvedomiť, aké sú krásne. V zrkadle hocikedy vidia toho najhoršieho kritika ich vzhľadu, v skutočnosti sa v ňom však iba odráža ich nedostatočné sebavedomie. Len zdravo sebavedomá žena je schopná vidieť svoju krásu," vysvetľuje psychoterapeutka Karin Řeháková, ktorá spolupracuje so značkou Dove.
„Dôvodov, prečo toľko žien na svete stráca sebaistotu je veľa. Ľudia si však neuvedomujú, že pošliapať sebavedomie nám môže aj celkom nevinná poznámka rodičov, či kamarátov na náš vzhľad,“ dodáva Karin Řeháková.
Zrkadlo, zrkadlo, povedz mi....
Slovenky trávia pozeraním sa do zrkadla v priemere 29 minút denne, čo je oproti zvyšku sveta o 21 minút menej. Ráno sa prezeráme 7 minút, večer pred spaním potom 4 minúty. Do zrkadla sa pozeráme v priemere 5-krát za deň (ženy inde vo svete venujú zrkadlám o jeden pohľad denne viac, Brazílčanky dokonca o 3 pohľady viac).
Keď práve nie je po ruke žiadne zrkadlo, dokážeme si pomerne rýchlo nájsť náhradu. V tom sme najvynaliezavejšie na svete! Prezrieť v odraze, ktorý vidí vo výkladoch obchodov, sa nezabudne 64 % slovenských dievčat a žien, 49 % z nás sa stihne upraviť cestou do práce ešte vo výťahu, ktorý má zrkadlo. Slovenky tiež vynikajú tým, že ako jedny z mála objavili kúzlo odrazu slnečných okuliarov ostatných ľudí. Pikantné je, že skoro vôbec nepoužívame vreckové zrkadielka.
Čo robíme pred zrkadlom?
Najčastejšie sťahujeme bruško (27 %) a skúmame, ako vyzeráme zozadu (16 %) alebo si skúšame najrôznejšie úsmevy a výrazy tváre (12 %). Niektoré z nás cvičia, hovoria, alebo zatínajú svaly. Je toho pomerne veľa, ale úprimne sa na seba usmiať, pretože sa nám páči, čo vidíme? V tom za ostatnými dosť zaostávame. Oproti Mexičankám (38 %) to dokáže iba pätina z nás. Celkovo sa na seba dokáže do zrkadla úprimne usmiať 28 % žien. Máme teda naozaj ešte veľa čo doháňať.
Čo ukázal prieskum
Slovenky nie sú s komplikovaným vzťahom k zrkadlám oproti svetu žiadnou výnimkou. Iba jedna z desiatich slovenských žien je spokojná s tým, čo v zrkadle vidí. Skoro polovica Sloveniek má zlý pocit z toho, že sa v odraze vnímajú ako príliš silné (vo svete iba 38 % žien). Ďalšími dôvodmi prečo máme z pohľadu do zrkadla zmiešané pocity je, že sa cítime unavené (31 %), nezdá sa nám, ako celkovo vyzeráme (38 %), alebo sa nám skrátka nepáči naše oblečenie (29 %) a na našom šatstve nás dokážu zarmútiť najrôznejšie šmuhy a fľaky na oblečení (22 %). Asi najčastejšie počas dňa však riešime účes (40 %).
Zdroj: Dove, Unilever