Predstavte si radosť cukrárky, ktorá po dlhých mesiacoch pečenia s čokoládou, makom, orechmi, alebo prinajlepšom zazimovanými jablkami, nazbiera v záhrade alebo kúpi na trhu prvý košík ozajstných jahôd. Takých, ktoré skutočne voňajú a naozaj chutia.
Nie je nič krajšie, ako pripraviť zákusok či ozdobiť tortu s čerstvými jahodami. Netreba ani príliš vymýšľať. Veď jahody samotné sú dezertom. A vylepšené kúskom smotany dokonca kráľovským. Takto ich servírujú aj na legendárnom tenisovom turnaji vo Wimbledone. Nie však so šľahačkou, ako je zvykom u nás, ale iba poliate sladkou smotanou na šľahanie. Zvyk má korene v dobách vlády Tudorovcov v 15. storočí, kedy túto kombináciu prvýkrát servírovali na kráľovských hostinách. V súčasnosti diváci na tenisových kurtoch zdolajú počas dvoch týždňov okolo 28 ton jahôd a 7 000 litrov smotany.
Jahody v kuchyni
Čitateľské recepty
Vyskúšajte overené recepty používateliek webov Naničmama.sk a Tortyodmamy.sk.
Jahodové kocky
Nepečená jogurtová torta
Jahodové rezy s makom
Jahodové rezy s panna cottou
Foto: Naničmama.sk/anjeli
Zdravá pochúťka
Jahody nielenže krásne vyzerajú a úžasne chutia, sú aj bohatým zdrojom vitamínu C. Ľudské telo si potrebnú dennú dávku pokryje porciou približne 100 gramov čerstvých surových plodov. Nezanedbateľný je aj obsah mangánu, stopového prvku, ktorý je dôležitý pre metabolické procesy v kostiach a nervovom tkanive a má antioxidačné účinky. Mangán sa podieľa aj na tvorbe interferónu, dôležitej protivírusovej látky účinnej proti vzniku niektorých nádorov.
Unikátna kombinácia antioxidačných a protizápalových látok v jahodách z nich robí účinného bojovníka v prevencií proti srdcovo cievnych ochoreniam a tiež pomáhajú regulovať cukor v krvi, čím znižujú riziko cukrovky typu 2.
Šťavnaté červené jahody sú najpopulárnejším drobným ovocím. Podľa prieskumu medzi deväťročnými Američanmi si ich za vôbec najobľúbenejšie ovocie zvolila viac ako polovica. Hoci sú v súčasnosti dostupné už po celý rok, v našom regióne trvá sezóna jahôd od apríla do augusta a vtedy sú najchutnejšie a obsahujú najviac vitamínov. Vlastne je to prvé ovocie, ktoré na jar dozrieva.
Jahody sú jediné medzi ovocím, ktoré majú semená na svojom povrchu. Sú to tie drobné žlté bodky, ktoré sa nám dostávajú medzi zuby. V priemere sa na jednej jahode nachádza približne 200 semienok.
Krehké krásky
Po odtrhnutí sú jahody veľmi háklivé na manipuláciu. Rýchlo sa otlačia a začnú sa kaziť, preto ich zbierajte a kupujte až tesne pred použitím či konzerváciou. Po odtrhnutí plody čo najrýchlejšie presuňte do chladu a neukladajte ich na seba. Ak pestujete jahody vo vlastnej záhrade, trhajte ich aj so stopkou a najlepšie hneď ráno. Umývajte ich až tesne pred spotrebou a nechajte ich odkvapkať na papierovej utierke.
Jahody sa výborne hodia k mliečnym produktom, preto sa hojne pridávajú do kokteilov, zmrzliny, pripadne do dezertov so smotanovou alebo tvarohovou plnkou. Perfektná je tiež kombinácia jahôd s čokoládou.
Jahodová sezóna sa práve rozbieha a vy môžete vyskúšať niektorý z tradičných jahodových dezertov. Napríklad ľahkú nadýchanú tortu Pavlova z vaječných bielkov inšpirovanú ruskou balerínou Annou Pavlovou, ktorú jej údajne pripravili v hoteli v novozélandskom Welllingtone počas jej turné. Alebo vyskúšajte anglickú špecialitu - jahodovú šarlotu. Tento nepečený dezert sa pripravuje v mnohých variáciách s pečenou piškótou alebo piškótovými sušienkami, nadýchaným smotanovým krémom, ale aj pudingom. Základom sú však chutné a voňavé jahody. My vám prinášame jednoduchá recept z nášho regiónu – tvarohové guľky s jahodami a strúhankou.
Tvarohové guľky s jahodami a strúhankou
250 g plnotučného hrudkovitého tvarohu
1 vajce
3 až 4 lyžice hrubej múky alebo detskej krupice
štipka soli
250 g čerstvých jahôd
100 g strúhanky
75 g masla
lyžica medu
práškový cukor na posypanie
Tvaroh si v miske popučte vidličkou, aby sa prevzdušnil. Pridajte celé vajíčko, štipku soli a postupne pridávajte krupicu. Stačí toľko, aby sa hmota spojila a dali sa z nej tvarovať guľky. Nedávajte veľa múky alebo krupice, inak budú guľky tvrdé.
Dajte si variť väčší hrniec s vodou a vopred si pripravte aj jahodovú zmes. Polovicu jahôd rozmixujte na kašu a druhú polovicu pokrájajte na polovice alebo štvrtiny podľa veľkosti. Zopár si nechajte na ozdobenie. V malej rajničke priveďte k varu tri lyžice vody s lyžicou medu. Pridajte rozmixované jahody a chvíľku ich prehrejte. Pridajte nakrájané jahody, všetko premiešajte a stiahnite z plameňa.
Z misky si malou lyžičkou odoberajte kúsok tvarohovej hmoty a v rukách z nej vytvarujte guličku. Je dobré si ruky navlhčiť vodou, aby sa vám príliš nelepili. Guľky ukladajte na tácku alebo plytký tanier poprášený hrubou múkou alebo krupicou.
Keď voda začne vrieť, môžete urobiť malý test. Vhoďte do hrnca jednu guľku a počkajte, či sa nerozvarí. Ak nie, môžete dať variť aj ostatné guľky. Občas ich opatrne premiešajte vareškou, aby sa nezlepili. Počkajte, kým vyplávajú na povrch a ešte dve-tri minúty ich povarte.
Medzitým si na panvici nechajte roztopiť maslo. Keď sa začne pražiť, pridajte strúhanku. Všetko poriadne premiešajte, aby sa strúhanka s maslom spojila a ešte chvíľu nechajte na miernom ohni pražiť do zlatista. Pred záverom pridajte práškový cukor podľa chuti.
Uvarené guľky povyberajte dierkovanou naberačkou do misky a ešte horúce ich posypte strúhankou. Podávajte s teplou jahodovou zmesou.