1. Aká je mužská pleť?
„Koža sa skladá z troch vrstiev – rovnakých u mužov aj u žien. Isté rozdiely medzi mužskou a ženskou pokožkou môžeme postrehnúť v období puberty, keď vplyvom hormónov, najmä testosterónu, sa u mužov objavujú prvé znaky dospievania – zarastanie a akné. Od tohto obdobia sa mužská pleť stáva hrubšou, mastnejšou a holením viac namáhanou,“ vysvetľuje dermatologička Michaela Blaško z Dermatovenerologickej kliniky LFUK v Bratislave.
Mužská pleť je hrubšia aspoň o dva milimetre. Navyše kolagénové vlákna tvoria hustejšiu štruktúru, a preto je robustnejšia a pevnejšia. Má to svoje výhody, pretože obsahuje viac kolagénu a môže si tak udržať oveľa viac vlhkosti ako ženská pokožka.
2. Môže muž používať aj „dámsku kozmetiku“?
Mužská pokožka má viac a väčšie tukové žľazy, podporené mužským hormónom testosteronom, je mastnejšia, má väčšie póry a väčší sklon k vzniku akné, nečistôt a uhrov. „Muži by sa mali vyhnúť mastným a výživným krémom. Vyberať by si mali ľahšie, hydratačné, nemastné textúry krémov,“ vysvetľuje dermatologička. Naopak, manželkine bohatšie a mastnejšie krémy by tú mužskú pleť iba upchali a spôsobili nepríjemné zápaly.
3. Čo by sa mali muži v starostlivosti o pleť od žien učiť?
Očistiť si pokožku – odstrániť maz, pot a nečistoty, ktoré sa na nej zachytili počas dňa. Dermatologička Michaela Blaško odporúča použiť čistiaci gél alebo mydlo, čistiacu pleťovú vodu a následne hydratačný krém. Muži sa vo všeobecnosti neradi krémujú. A to je chyba, pretože hydratáciu potrebuje každá koža, aj mastná.
4. Ako by mala vyzerať zdravá mužská pokožka?
Na zdravej mužskej pokožke by sme nemali nájsť zápaly a šupiny. „Keďže muži majú väčší počet mazových žliaz v seboroických oblastiach ako ženy a sú aj aktívnejšie, môžeme u nich častejšie vidieť závažnejšie akné, prípadne zápalové prejavy v oblasti vlasových folikulov na lícach, brade a krku – prejavy folikulitídy.
Často vidieť aj začervenanú kožu so šupinkami na povrchu v oblasti nosovoústnych rýh, na koreni nosa a v oblasti obočia – vtedy ide o seboroickú dermatitídu (zápal mazových žliaz),“ vysvetľuje lekárka. V takýchto prípadoch odporúča vyhľadať dermatologickú pomoc.
5. Pozorujte u slovenských mužov zvýšenú potrebu starať sa o seba a svoj vzhľad?
Určite sa dnešní muži zaoberajú svojím výzorom viac než naši otcovia alebo starí otcovia. Trend je jasný – byť úspešný – teda mať pestovaný vzhľad.
Krása ľudského tela je aj výsledkom premenlivých spoločenských a kultúrnych noriem, ktoré určujú estetické ‚ideály‘. Moderná konzumná spoločnosť kladie aj na mužov veľký mediálny tlak, preto sú so sebou nespokojní a pokúšajú sa vyzerať v súlade s aktuálnym trendom.
6. Mal by sa muž starať o svoju pleť primerane svojmu veku, tak ako sa to často skloňuje u žien?
„Starostlivosť o krásu je súčasťou telesnej kultúry. Patrí k životospráve, ktorá zahŕňa zdravú výživu, pohyb, dostatok spánku, vyhýbanie sa zbytočným stresom. S postupujúcim vekom začína narastať aj u mužov záujem o zdravie. A pri pohľade do zrkadla u niektorých aj o vzhľad.
V súčasnosti už vyhľadávajú laserové ošetrenia – mladšie ročníky si dávajú odstraňovať nežiaduce ochlpenie na hrudníku či na chrbte, prípadne zlepšiť vzhľad jaziev po akné, starší riešia odstránenie rozšírených cievok na nose, brade či na lícach,“ hovorí dermatologička Michaela Blaško a dodáva, že výnimkou už nie je ani aplikácia botulotoxínu alebo odstránenie mimických vrások, či potenia v oblasti podpazuší a na dlaniach či aplikácia kyseliny hyalúronovej na miesta, kde sa prejavuje ochabovanie tváre.
5 základných krokov starostlivosti pre muža
Aby muž zostal mužom, ale zároveň vyzeral dobre.
1. Ranná sprcha osvieži, ale pomocou sprchového gélu odstráni z pokožky aj prebytočný maz na pokožke a staré šupinky.
2. Pánske vlasové šampóny sú určené na každodennú starostlivosť. Obsahujú látky ako napríklad silnejšie tenzidy a iné posilňujúce zložky (napríklad morské minerály), ktoré spĺňajú všetky ich potreby. Testosterón spôsobuje vyššiu produkciu mazu, dôsledkom je vypadávanie vlasov, šupiny a ich mastný vzhľad.
3. Hydratácia je pri starostlivosti o pokožku bod číslo jeden. Ťažké a mastné prípravky treba vymeniť za rýchlo sa vstrebávajúce gély alebo krémy s ľahkou textúrou. Denný krém by mal navyše obsahovať UVA filter ako ochranu pred slnkom, ktoré spôsobuje vznik vrások.
4. Denné holenie je pre pleť veľký stres. Pena alebo gél by mali byť základnou výbavou tohto mužského rituálu. Vďaka nim žiletka nespôsobuje pleti iritáciu a nevznikajú začervenania. Balzam po holení pokožku upokojí, hydratuje a zabráni jej vysúšaniu.
5. Je vedecky dokázané, že muži sa potia viac ako ženy, majú totiž viac potných žliaz a tie sú aktívnejšie. Nič nie je horšie ako smradľavý muž v obleku. Aj preto účinný antiperspirant nesmie chýbať v pánskej kozmetickej taške. Nezabúdajte na rozdiel – dezodoranty potláčajú už vzniknutý pach potu a prekrývajú ho svojou vôňou, zatiaľ čo antiperspirant zabraňuje vzniku potenia.
Zdroj: Nivea
Ako používajú muži kozmetiku?
Z prieskumu vyšlo, že 11 % mužov používa pleťovú kozmetiku denne, 19 % nepoužíva vôbec nič a 59 % príležitostne. Pritom 86 % mužov tvrdí, že pleťová kozmetika nie je len vecou žien. Až 65 % mužov sa stará o svoj výzor a 71 % mužov si myslí, že vzhľad je dôležitý pre príťažlivosť k opačnému pohlaviu.
Zdroj: Prieskum prémiovej značky Biotherm Homme z roku 2012, ktorá je od roku 1985 jedným z lídrov v pánskej starostlivosti o pleť.