Sú nenávidenými nosičmi vírusu lymskej boreliózy a kliešťovej encefalitídy. V lete sa ich výskyt znižuje a na scénu sa vracajú v plnej sile na jeseň. V minulom roku stúpol na Slovensku počet pacientov nakazených encefalitídou o 60 %. Nákaza si nevyberá a ohrozené sú najmä deti. Priebeh choroby je zdĺhavý a nie vždy končí dobre. Prevenciu teda rozhodne nehodno zanedbávať.
Podľa vyjadrení rodičov, až 43 % slovenských detí malo niekedy v živote kliešťa. V susednom Česku je toto percento dokonca vyššie – parazita na vlastnej koži zažilo až 64 % detí. Hovorí o tom prieskum Detské kritické choroby a úrazy, ktorý vypracovala v marci tohto roku ING Životná poisťovňa.
Počet nakazených každoročne stúpa
Kým lymská borelióza je v poslednom období na ústupe, počet prípadov nebezpečnej kliešťovej encefalitídy sa konštantne zvyšuje: „Ide o nebezpečné akútne vírusové ochorenie centrálneho nervového systému, ktoré spôsobuje zápal mozgu alebo obalov mozgu,“ vysvetľuje pediatrička Zuzana Košťálová.
„Ochorenie obyčajne prebieha v dvoch vlnách; prvá pripomína virózu a dieťa môže mať zvýšenú teplotu, bolesti hlavy, pokašliava. Príznaky však do piatich dní ustúpia a rodičia si ich ani nemusia dať do súvislosti s uhryznutím kliešťa. Po ďalšom týždni však nastupuje druhá vlna ochorenia: vysoké teploty, migréna, zvracanie, poruchy koncentrácie. V najhoršom môže choroba viesť k ochrnutiu, výnimočne môže byť aj smrteľná.“
Prevencia nadovšetko
Opýtali sme sa odborníka
MUDr. Zuzana Košťálová, pediatrička
Ideálnou ochranou pred ochorením je kliešťa jednoducho „nechytiť“. Účinné je vhodné oblečenie: dôležité sú dlhé rukávy, nohavice a tmavá farba textílie, ktorá kliešťa láka menej ako svetlé odtiene.
Odporúča sa tiež postriekať šaty repelentom v spreji a po návrate domov oblečenie kompletne oprať. „Veľakrát sa stalo, že kliešť ukrytý v odeve sa na druhý deň, keď sa už nekontrolujeme, pokojne zavŕta do kože,“ upozorňuje doktorka Košťálová.
Ďalšou dôležitou súčasťou prevencie je kontrola po návrate z prírody. Deti i dospelí by si mali dôkladne prezrieť kožu, každého kliešťa čo najskôr odstrániť a vydezinfikovať ranu.
Chráňte sa skôr, ako začne sezóna
Inou, veľmi spoľahlivou prevenciou pred ochorením spôsobeným kliešťami je, samozrejme, očkovanie. Prakticky to dokazuje susedné Rakúsko, ktorému sa podarilo znížiť za posledných 30 rokov výskyt týchto ochorení na štvrtinu, a to vďaka vysokej zaočkovanosti.
Základné očkovanie sa skladá z troch dávok. Druhá sa očkuje 1 až 3 mesiace po prvej dávke a tretia 5 až 12 mesiacov po tej druhej. „Ak sa však začína očkovať v teplých mesiacoch, keď sú už kliešte aktívne, môžeme použiť zrýchlenú schému. Čiže druhú dávku očkujeme už 14 dní po prvej dávke. Ochrana nastupuje dva týždne po podaní druhej dávky,“ vysvetľuje lekárka.
Aby nás očkovanie chránilo dlhodobo, je potrebné dávky takzvane posilňovať. Ideálne prvýkrát tri roky po ukončení základného očkovania a neskôr každých päť rokov.
Ak však ochranu a kontrolu podceníme, výsledkom môže byť nepríjemná diagnóza. Podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva sa vírusom kliešťovej encefalitídy na Slovensku v minulom roku nakazilo 162 ľudí, čo predstavuje 77 % nárast oproti päťročnému priemeru.
Kritickými oblasťami sú najmä Trenčiansky a Žilinský kraj, v bezpečí však nie sú ani ostatní obyvatelia. Počet nakazených pacientov medziročne stúpa nielen na celom území Slovenska, ale aj v susedných krajinách.
Všetko, čo potrebujete vedieť o očkovaní
Vac informácií o tom, prečo sa očkovať, prečo a proti čomu nájdete na Ockovanie.sme.sk.
Foto: Profimedia
Liečba je zdĺhavá a náročná
Liek na kliešťovú encefalitídu neexistuje, lekári predpisujú iba lieky na zmierňovanie príznakov.
„V druhom štádiu ochorenia je pacient hospitalizovaný a v nemocnici absolvuje vyšetrenie mozgovomiechového moku. V akútnej fáze ochorenia dostáva infúzie a musí byť v režime absolútneho pokoja,“ hovorí lekárka Košťálová.
Hospitalizácia trvá obvykle dva a viac týždňov a po nej nasleduje minimálne mesiac domácej liečby. „Liečba je náročná a psychicky vyčerpávajúca najmä pre rodičov malých pacientov,“ dodáva Zuzana Košťálová.
Zdroj: ING Životná poisťovňa
Vyrobte si vlastný repelent
Ako bojovať proti otravnému hmyzu a ošetrovať nepríjemné štípance?
Domáci repelent proti komárom
V troch decilitroch vody povarte nakrájaný citrón a sedem klinčekov. Na záver varenia vhoďte do vody trochu levandule, kvapku olivového oleja a čajovú lyžičku alpy. Všetko spolu dobre zmiešajte a preceďte do rozprašovacej fľašky. Používajte ako repelent na telo alebo rozprášte po byte.
Domáci repelent proti kliešťom
Pivovarské kvasnice, tri strúčiky pretlačeného cesnaku a rozmarín spolu roztlačíme a zalejeme ľanovým olejom. Necháme tri dni odpočívať, precedíme a uskladníme vo fľaške na chladnom mieste. Používame ako repelent na pokožku.
Prírodná prvá pomoc na štípance
Vo vážnych prípadoch vyhľadajte ošetrenie u lekára, pri neškodných štípancoch si viete pomôcť aj bylinkami. Rozmliaždite lístky skorocelu alebo žihľavy, lopúcha, mäty či lastovičníka a potrite bodnuté miesto. Známym receptom je aj prikladanie koliesok cibule na štípanec.
Natália Šepitková