Pažítka a petržlenová vňať si môžu v kuchyni ruky podávať. Hoci sú každá z iného súdka, jedno majú spoločné. Patria medzi najobľúbenejšie prírodné dochucovadlá a pomocníkov pri finálnej úprave jedla. Tanier predsa treba na záver „pocifrovať“ niečím zeleným.
Ak by sme však pažítku degradovali len na túto funkciu, krivdili by sme jej. Ukrýva sa v nej trikrát viac vitamínu C ako v paradajkách, okrem toho je bohatá na vitamíny E i K a z minerálov najmä na vápnik a draslík. Podobne ako ďalšie cibuľoviny obsahuje dôležitý flavonoid kvercetín, ktorý má antioxidačné účinky. Pažítka povzbudzuje chuť do jedla a podporuje trávenie. Je účinná i proti črevným parazitom.
Protizápalový alicín
Charakteristickú vôňu pažítky (podobne ako pri cesnaku a cibuli) spôsobuje alicín, ktorý má antibakteriálne a antibiotické účinky. Samotnej rastline slúži na ochranu pred škodcami.
Narušením bunkovej steny – napríklad posekaním alebo rozhryznutím – sa z rastliny začnú uvoľňovať silice viazané so sírou, ktoré môžu za jej typickú štipľavú chuť. Pri pažítke však nie je natoľko prenikavá, aj preto je považovaná za miernejšiu sestru cibule. Preto ju lepšie znášajú ľudia, pre ktorých sú cesnak alebo cibuľa príliš ťažké na žalúdok.
Ozdoba i dochucovadlo
Pažítka má v kuchyni široké využitie, no uplatní sa najmä v studenej kuchyni alebo na dozdobenie jedál. Vo Francúzsku patrí spolu s petržlenom, estragónom, prípadne ďalšími bylinkami (majorán, medovka, žerucha) do základného mixu korenia, ktoré sa používa do šalátových dresingov, vaječných omeliet, alebo na prípravu pečeného kurčaťa, rýb, či zemiakov. Švédi ju podávajú v omáčke k svojmu tradičnému jedlu – sleďom.
U nás sa pažítka pridáva do nátierok (vajíčkovej, tvarohovej...), polievok, ale výborne chutí aj len tak nasekaná na krajci chleba s maslom. Výhodou je, že pažítka prirodzene zvýrazní slanú chuť jedla. Preto sa používa na dochucovanie diétnych jedál, ktoré sa nesmú soliť ani koreniť.
Pažítka sa dá v črepníku pestovať celoročne, ale najlepšie chutí, keď je na jar mladá. Neskôr odmení gazdiné malými fialovými kvietkami, ktoré vyzerajú pekne aj vo váze.
Vajíčková nátierka s avokádom a pažítkou
1 zrelé avokádo
2 vajcia
1 lyžica bieleho smotanového jogurtu alebo kyslej smotany
zväzok čerstvej pažítky
polovica citróna
soľ
čierne korenie
čili paprička
Vajcia uvarte natvrdo a nechajte v studenej vode vychladnúť. Zrelé avokádo prekrojte na polovice a protichodným otočením od seba oddeľte. Vyberte kôstku a lyžičkou dôkladne vydlabte dužinu do stredne veľkej misky. Avokádo poriadne pokvapkajte šťavou z polovice citróna a popučte. Ak chcete mať nátierku hladkú, môžete použiť ponorný mixér.
Pridajte jogurt alebo kyslú smotanu, soľ a čierne korenie podľa chuti a ak máte radi pálivé, nasekajte do nátierky aj jednu menšiu čili papričku.
Uvarené vajcia zbavte škrupiny, pokrájajte ich na nerovnomerné väčšie kusy a pridajte do zmesi. Dve tretiny pažítky nastrihajte kuchynskými nožnicami na drobné kúsky. Nožnice sú k pažítke šetrnejšie, ale ak máte ostrý nôž, poslúži aj ten. Pažítku zľahka zamiešajte do nátierky a môžete servírovať.
Do tejto nátierky môžete podľa chuti pridať aj nadrobno nasekaný stopkový zeler, čerstvé paradajky, šalotku, ale i slaninku. Podávajte ju s chlebom alebo ako náplň do wrapov či bagiet. Nátierku konzumujte čerstvú, pretože avokádo časom napriek citrónovej šťave zoxiduje. Chlebíky pred podávaním ozdobte zvyšnou pažítkou.