SME

Ako na nevoľnosť v tehotenstve?

Aby vám nepokazila najkrajšie obdobie vášho života, opýtali sme sa odborníkov na klasickú aj alternatívnu medicínu, ako si s ňou poradiť.

Ilustračná fotografiaIlustračná fotografia (Zdroj: Fotolia.com)

„Myslite na výživu pre dieťaʺ

Dagmar Gavorníková, gynekologička, Interklinik

Prečo vzniká nevoľnosť v tehotenstve?

Nevoľnosti počas tehotenstva môžu byť spôsobené zvýšenou hladinou hormónu hCG a estrogénu alebo uvoľnením svalstva tráviaceho traktu, čo spôsobuje poruchy trávenia z dôvodu zvýšenej hladiny progesterónu. Môžu byť spôsobené aj zvýšeným stresom, zmenou vnímania vôní alebo napríklad takzvanou kovovou chuťou v ústach. Zmena stravovania a nechuť k niektorým potravinám môže viesť aj k pocitu prázdna a nevoľnosti. Bežne sa hovorí o rannej nevoľnosti, ale tieto pocity sa môžu objaviť počas celého dňa. Obvykle sa stav upraví okolo dvanásteho až štrnásteho týždňa tehotenstva, niekedy však môže pretrvávať aj dlhšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa dá tento problém riešiť?

Bežnú nevoľnosť riešime úpravou stravovacích návykov. Platí pravidlo – nejedzte dvakrát viac, ale dvakrát kvalitnejšie. Jedzte v pokoji, vyhýbajte sa stresu a keď ste hladné, môžete si dať niečo malé, napríklad sušienky, aj v posteli, aby váš žalúdok nebol úplne prázdny. Ak vraciate niekoľkokrát denne, treba o tom informovať vášho gynekológa, ktorý vám odporučí vhodnú liečbu. Pri intenzívnom vracaní je nutná hospitalizácia a infúzna liečba. Samozrejmosťou je ultrazvukom kontrolovať stav plodu. Na celkovú harmonizáciu môžete vyskúšať akupresúru, akupunktúru alebo jogu.

Aká strava je vhodná počas gravidity?

Počas tehotenstva by ste nemali konzumovať korenené, mastné a kyslé potraviny so silnou arómou. Skúste potraviny so zázvorom, ktoré znižujú nevoľnosť. V prvom trimestri by mala byť strava obohatená o kyselinu listovú, ktorú nájdete v zelenej listovej zelenine, vo fazuli, v obilninách, hnedej ryži a vo výživových doplnkoch. Dôležité sú aj vitamíny B1, B2, B3, B6, B12 a zinok. Vitamíny skupiny B podporujú vývoj nervovej sústavy a tvorbu červených krviniek. Sú napríklad v mlieku, vo vajciach, v kvasniciach, špargli a celozrnných potravinách. Zinok je dôležitý pre rast a vývoj dieťatka a pre posilnenie imunity. Nachádza sa v strukovinách, orechoch, tekvicových a slnečnicových semiačkach. V druhom trimestri nezabúdajte na vápnik a vitamín D, podporujú totiž tvorbu kostí. Dôležité sú aj vitamíny C a E. Vitamín C podporuje tvorbu kolagénu, najviac ho nájdete v ovocí a zelenine. Vitamín E je prítomný v orechoch, rastlinných olejoch a avokáde. Jeho nedostatok môže byť príčinou vzniku preeklampsie. V treťom trimestri sa sústreďte na železo, vlákninu a omega 3 mastné kyseliny. Železo podporuje tvorbu hemoglobínu, jeho nedostatok spôsobuje únavu a vyčerpanosť. Nachádza sa v hovädzom mäse, strukovinách, listovej zelenine a vo vaječných žĺtkoch. Vláknina z ovocia, zeleniny, strukovín a orechov podporuje trávenie a je dobrá ako prevencia zápchy. Omega 3 mastné kyseliny podporujú vývoj nervovej sústavy, nájdete ich v ľanových semienkach, vlašských orechoch a repkovom oleji.

SkryťVypnúť reklamu

„Postarajte sa o telo aj dušuʺ

Robin Raju, ajurvédsky lekár, Ayurgansh

Prečo vzniká nevoľnosť v tehotenstve?

Približne 50 až 80 % žien trpí nevoľnosťami v tehotenstve a obvykle sa začnú objavovať v šiestom týždni gravidity. Príčin, prečo vznikajú, môže byť mnoho. Jednak sú spôsobené tým, že v tele budúcej mamičky dochádza k telesným, hormonálnym zmenám. Ďalšou príčinou môže byť dedičnosť a treťou nesprávny životný štýl. Práve počas prvých troch mesiacov je mimoriadne dôležité, aby sa tehotná žena starala o svoje telo aj dušu, aby fyzická aj psychická úroveň bytia boli v harmónii. Len čo tieto dve zložky nie sú v rovnováhe, môžu nastať väčšie či menšie zdravotné komplikácie.

Ako sa dá tento problém riešiť?

Dôležité je nielen stravovanie, ale aj duševná rovnováha. Od štvrtého mesiaca gravidity odporúčame ženám rôzne ajurvédske procedúry na harmonizáciu, ako je napríklad celotelová olejová masáž Abhyangam. Rovnako účinná je aj masáž Podikizhi, počas ktorej dvaja terapeuti namáčajú vankúšiky plnené zmesou z dvanástich byliniek v liečivom oleji a masírujú nimi celé telo. Obe masáže poskytujú silu, energiu, výživu a relax pre telo i myseľ budúcej matky.

SkryťVypnúť reklamu

Aká strava je vhodná počas gravidity?

Počas prvých troch mesiacov je ideálnou potravou mlieko, a to buď samostatne, alebo s rôznymi bylinkami, prípadne dochutené medom alebo maslom ghee. Táto kombinácia zaisťuje dostatok vápnika, laktózu a proteíny, keďže tieto látky telo budúcej mamičky potrebuje. Vhodné sú aj rôzne čerstvé šťavy a polievky. Počas tretieho a štvrtého mesiaca sa bábätku tvorí srdiečko. Preto sa toto obdobie v ajurvéde nazýva obdobím dvoch sŕdc v jednom tele. Tehotné ženy vtedy pociťujú niektoré nezvyčajné chute na kyslé, sladké alebo slané potraviny. Tieto túžby by mali byť naplnené, aby bola pokojná myseľ. Po štvrtom mesiaci gravidity odporúčame zaradiť do stravy ryžu, mlieko, maslo ghee, ovocie, zeleninu, a to hlavne listovú. Od siedmeho mesiaca by mala žena znižovať mastnú a slanú stravu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Jedzte pestro a pravidelne.ʺ

Martin Martinec, odborník na tradičnú činsku medicínu Terra Medica

Prečo vzniká nevoľnosť v tehotenstve?

Z hľadiska tradičnej čínskej medicíny rozlišujeme tri základné príčiny tehotenskej nevoľnosti. Tou prvou je nedostatočnosť sleziny a žalúdka, ktorá sa prejavuje vracaním čírych slín po jedle, nechutenstvom, stratou chuti v ústach, zlým trávením, únavou a nespavosťou. Druhou príčinou je nerovnováha medzi pečeňou a žalúdkom. Prejavuje sa vracaním kyslých, horkých tekutín, napätím v hrudníku, psychickou nepohodou, zívaním, pocitom tepla v ústach a závratmi. Tretia príčina je v takzvanom strednom ohnisku, čo je takisto oblasť pečene a žalúdka, ale má iné prejavy. Sprevádzajú ju vracanie vodových hlienov, chýbajúci pocit smädu, pocit plnosti na hrudníku, nechutenstvo, lepkavé a mastné pocity v ústach.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako sa dá tento problém riešiť?

Nevoľnosť sa dá liečiť bylinnými zmesami, ktoré harmonizujú trávenie a oblasť takzvaného stredného ohniska, centra tráviacej sústavy. Po diagnostike vieme individuálne nastaviť jedálny lístok pre každý mesiac tehotenstva. Treba úplne vylúčiť alkohol a cigarety, lebo tieto jedy oslabujú slezinu a žalúdok, a tie potom nemôžu produkovať dostatok energie, čím môže byť ohrozená výživa plodu. Navyše alkohol produkuje v tele vlhko a horúčosť, čím sa vytvárajú vnútromaternicové toxíny a poškodzujú plod. Môžu byť príčinou rôznych alergií, svalovej atrofie a v extrémnych prípadoch alkoholového syndrómu. Nikotín zase prináša do tela dieťaťa ostrú horúčavu. Tento vnútorný oheň zapríčiňuje ekzémy, astmu, psychické poruchy, akými sú AHD syndróm, ľahká mozgová disfunkcia, dyslexia alebo autizmus.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aká strava je vhodná počas gravidity?

Tehotná žena by mala dodržiavať pravidelnosť v stravovaní, ale nemala by sa prejedať. Mala by jesť nielen to, čo jej chutí, ale aj to, čo prospieva dieťatku. Vhodné sú ryby, vajcia, fazuľa, zeler, na pitie sa odporúča vlažná voda s citrónom. Nevhodné sú z hľadiska tradičnej čínskej medicíny jedlá s chladnou energiou, ako sú grapefruit, ananás, kraby, a vhodné nie je jesť ani priveľa surových šalátov, lebo schladzujú slezinu a žalúdok. Mastné, olejovité a tučné jedlá sú zase ťažko stráviteľné, poškodzujú slezinu a produkujú hlien. Ostré a korenené jedlá, cibuľa a pažítka produkujú vnútorný oheň a znepokojujú plod. Po siedmom mesiaci je vhodné obmedziť soľ, aby ste sa vyhli opuchom.


SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 033
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 635
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 889
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 690
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 291
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 813
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 220
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 151
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 218
  2. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 326
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 292
  4. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 8 174
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 891
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 806
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 029
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 582
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
reklama
SkryťZatvoriť reklamu