Bezglutamanové všetko
Glutaman sodný nás straší už dlho a čoraz viac producentov jedál a polotovarov vyrába a ponúka sortiment s veľkou nálepkou na obale „Bez obsahu glutamanu sodného“. Dochucovacia prísada si získala popularitu vznikom instantných jedál.
Pre zdravie nie je nebezpečný, no nijakým spôsobom nám nepomôže. Je umelou prísadou, ktorá je len odvodeninou prírodného glutamanu. Ak sa chcete držať zásady, podľa ktorej vylúčite z jedálnička všetko umelé, glutaman sodný zaraďte do zoznamu.
Prekyslenie organizmu
Začalo sa rozprávať o akomsi prekyslení organizmu. Pozreli sme sa na odborné články a tu sú odpovede na päť základných otázok.
1. Čo je prekyslenie?
2. Ovplyvňuje strava pH krvi?
3. Úloha tráviacich štiav
4. Aké pH ovplyvňujú potraviny?
5. Netrpí organizmus ak musí niečo kompenzovať?
Prečítajte si článok Lívie Hlavačkovej. Autorka je lekárka a pracuje v klinickom výskume.
Foto: Fotolia.com
Eliminovanie zla
Trendy niekedy bývajú šialené. Tak je to aj v prípade jedál. S narastajúcim počtom kníh o správnom stravovaní, o tom, čo kupovať, čo škodí telu a čo naopak prospieva, narastá aj zoznam potravín a prísad, ktoré by sme konzumovať nemali, aby sme ostali navždy mladí a krásni.
Určite máte aj vy vo svojom okolí pár osôb (a možno ste to práve vy), ktoré sa vyhýbajú nasýteným tukom, cukru, bielej múke, potravinám s vysokým pH, všetkému čo začína na písmeno „k“ a podobne.
Trh je presýtený informáciami a nestíhame si ich utriediť do rozumných súvislostí.
Bojíme sa prekyslenia organizmu a vyhadzujeme z nákupných košíkov všetko, čo by mohlo mať negatívny vplyv na naše telo. Pozor, takéto konanie si však treba ustriehnuť, aby sme zdraviu viac neublížili ako pomohli.
Organické potraviny
Napriek miernemu fanatizmu v oblasti stravovania sa niektoré trendy uberajú správnym smerom. Dbáme oveľa viac na obsah na tanieri, čoraz častejšie kombinujeme konzumáciu jedál s pohybom a všímame si pôvod potravín.
Ak máte vlastnú záhradku, viete, že čerstvo natrhaný petržlen chutí a vonia oveľa lepšie ako ten z neďalekého supermarketu. Tí, ktorí záhradku nevlastnia, môžu navštíviť farmárske trhy, trhoviská v okolí a zakúpiť si potraviny bez zásahov chemických látok priamo od farmárov a pestovateľov. Pesticídy, herbicídy a geneticky modifikované potraviny sú “out“.
Raňajky, základ dňa
Je to naozaj tak. Hovorili nám to naše mamy, aj staré mamy. Opakujú to všetci naokolo. Napriek tomu raňajky z času na čas vynecháme a až do obeda sme mrzutí, unavení a vyhovárame sa na počasie.
Základom dňa je správny štart. Okrem vlažnej sprchy a pozitívneho pohľadu na deň, nech vás čaká čokoľvek, je dôležité do niečoho zahryznúť. Metabolizmus sa rozhýbe a aj myslieť sa nám bude chcieť o niečo viac.