Viditeľné cievky na tvári alebo na stehnách ľudia často mylne považujú za popraskané. V skutočnosti ide o úplne iný problém – o stratu elasticity.
Zdravé cievy sa prirodzene rozširujú a sťahujú. Takýmto spôsobom reagujú na zmenu teploty. Ak stratia túto schopnosť, postupne sa rozširujú bez toho, aby sa opätovne stiahli, a tak sa do nich nahrnie viac krvi. Preto sú čoraz viditeľnejšie. Odborne sa tomuto problému hovorí kuperóza. Najčastejšie trpia rozšírenými cievkami ľudia so suchou a citlivou pleťou.
Čo dokáže laser
Laserom sa dajú odstrániť rozšírené cievky na tvári aj na nohách. Môže ísť o červenú až modrastú cievnu sieť na pokožke líc a stehien alebo o výraznejšie cievky pri nose.
Takýmto spôsobom sa dá ošetriť aj rosacea, ochorenie, ktoré so sebou prináša nielen nevzhľadné začervenanie a rozšírené cievky, ale aj pľuzgieriky. Účinok laseru je postupný, viditeľný efekt zvyčajne prichádza po niekoľkých týždňoch. Ošetrenie treba zvyčajne opakovať v niekoľkotýždňových až niekoľkomesačných intervaloch.
Ľahšie stavy sa dajú riešiť už v priebehu mesiaca. Bezprostredne po výkone je pokožka mierne začervenaná, niekedy sa cievky najprv zvýraznia a rozšíria, ale asi po dvoch až troch týždňoch postupne blednú a miznú. Drobné chrastičky, ktoré vznikajú na miestach zásahu, sa dajú bez problémov prekryť mejkapom.
Samotný zákrok nebýva bolestivý, aj keď na niektorých citlivých miestach na tvári a na stehnách môžete pocítiť nepríjemné štípanie. Neodporúča sa po ňom vystavovať pleť slnečnému žiareniu. Preto ak ho nestihnete absolvovať pred letom, počkajte s ním radšej na jeseň. Cievky odstránené laserom zmiznú navždy, to však neznamená, že sa vám po čase neobjavia ďalšie. Ak máte nábeh na ich tvorenie, treba pokožku šetrne ošetrovať a chrániť.
Čo jesť a piť
Ideálne je vyradiť z jedálneho lístka všetko horúce a pikantné. Takéto jedlá a nápoje totiž zbytočne podráždia pokožku náchylnú na tvorbu rozšírených cievok. Kávu, čaj alebo polievku nechajte radšej vychladnúť na vlažnú teplotu. A šetrite koreninami.
4 otázky pre odborníka
Odpovedá dermatologička Slávka Feix, interklinik.sk
1. Aká je fyziognomická príčina rozšírených cievok? Zohráva pri ich vzniku hlavnú úlohu genetika alebo životný štýl?
Pri rozšírených cievkach na tvári ide o rozšírenie drobnokalibrových cievok v hornej vrstve kože. Majú genetický podklad, ľudia, ktorí na ne trpia, sa často už rodia s takzvanými pavúčikovitými znamienkami, ale môžu sa prejaviť aj sekundárne, ako sprievodný znak iného ochorenia. Ide napríklad o poruchy pečene, krvné ochorenia, cievne a kožné. Objavujú sa však aj pod vplyvom vonkajších podnetov, napríklad vysokej teploty. Preto ich mávajú na tvári pracovníci pri horúcich peciach alebo ľudia, ktorí chodievajú do sauny a často vystavujú pokožku slnečnému žiareniu. Dá sa teda povedať, že na tvorbe rozšírených cievok sa môžu podieľať genetika aj životný štýl.
2. Je to len estetický alebo aj zdravotný problém?
Všetko, čo je viditeľné na koži a vymyká sa z normálu, vyhodnocujeme ako estetický problém, ale ako som už spomenula, v prípade rozšírených cievok môže ísť aj o ukazovateľ iného ochorenia. Ak sa nejaké cievky vytvoria alebo vytvárajú počas života, treba navštíviť lekára a vylúčiť iné, závažnejšie ochorenia.
3. Aké sú možnosti riešenia tohto problému?
Vždy sa snažíme v medicíne riešiť príčinu, vtedy nám zmiznú aj sprievodné príznaky ochorenia. Ak nepoznáme príčinu alebo sa nepreukáže žiadna spojitosť s iným vážnym ochorením, môžeme tento estetický rušivý jav stlmiť laserovou medicínou. Tá vytlačila doteraz agresívnejšiu prácu elektrickou ihlou, po ktorej často ostávali jazvičky. Na tvári pri rozacei, plameni alebo angiómoch používame jemný argonový alebo KTP-laser, ktorý jemne cievky zlepšuje, po ošetrení sa stávajú neviditeľné. Pri výraznejších a hlbších cievnych rozšíreniach je vynikajúci NEODYM YAG laser. Využíva sa hlavne pri drobných kŕčových žilách a metličkách na nohách.
4. Čo sa dá robiť, ak po zásahu laserom ostanú cievky naďalej viditeľné?
Výsledok ošetrenia závisí od energie, s ktorou sa pracovalo. Možno ju zvýšiť alebo predĺžiť čas expozície, alebo vykonávať ošetrenia postupne, na viackrát.
Možnosti prevencie
- „Najlepšou prevenciou je predchádzať základnému ochoreniu. Napríklad pri metličkách na nohách sú dôležité zásady prevencie kŕčových žíl, pri rozšírených cievkach na tvári by sme nemali vystavovať postihnuté miesta slnku a teplu. Treba sa vyhýbať dlhému saunovaniu a používaniu infračervených lámp, odporúča dermatologička Slávka Feix.
- Treba sa vyhýbať niektorým kozmetickým prípravkom, ako sú niektoré typy peelingov, pleťových vôd a masiek, ktoré majú prekrvujúce účinky. Vhodné nie je umývanie horúcou vodou.
- Aby sa cievky ďalej nerozširovali, mali by sme chrániť pleť pre nežiaducim UV žiarením ochrannými krémami.
- Okrem toho sa odporúča užívať vitamín C a vitamíny na posilnenie cievnych stien. Vhodné je vyhýbať sa extrémnym zmenám teploty, obmedziť spotrebu alkoholu a kávy.
- Vyhýbajte sa prudkým prechodom z tepla do zimy a naopak.
- Prestaňte fajčiť.
Vhodná kozmetika
- Vyberajte si kozmetické produkty určené na posilnenie krehkých cievnych stien. Ich zložkami bývajú účinné látky ako rutín, ktorý zlepšuje elasticitu ciev a zvykne sa užívať aj v tabletkách. V prírodnej forme sa vyskytuje najmä v pohánke.
- Účinnými zložkami vhodnej kozmetiky bývajú aj výťažky z ľubovníka bodkovaného, zeleného čaju alebo z pagaštana. Medzi bioaktívne látky, ktoré dokážu zmierniť viditeľnosť rozšírených cievok, patria extrakty z ginka dvojlaločného, komonice lekárskej a pohánky.
- Vhodné kozmetické produkty hľadajte v lekárňach alebo u predajcov prírodnej kozmetiky. Na trhu je široká škála produktov, od pleťových mliek cez rôzne krémy a gély.
- V lete by mal byť súčasťou vašej kozmetickej výbavy ochranný krém s vysokým UV faktorom. V zime je vhodné pokožku ošetrovať hutnejším krémom, ktorý zabráni jej vysušovaniu.
- Ak je pleť podráždená, upokojte ju termálnou vodou v spreji.
- Z dekoratívnej kozmetiky pomôže na prekrytie rozšírených cievok zelený korektor. - Ak sa rozacea rozšíri až do papulo-pustulóznej formy, navštívte odborníka, ktorý začne medikamentóznu liečbu na stiahnutie papúl či pustúl.