Váš spánkový rozvrh, životný štýl, činnosti tesne pred spánkom, to všetko ovplyvňuje kvalitu spánku. Stačí pár zmien, vďaka ktorým sa váš spánok zlepší a zároveň tak dosiahnete zvýšenie produktivity počas dňa, posilníte myseľ, emocionálnu rovnováhu a vaše telo bude plné energie.
Tip 1: Dodržujte spánkový režim
Ak väčšina dní v týždni pozostáva z rovnakých činností, naše telo si prirodzene vytvorí akýsi biologický budík a začne sa prebúdzať samo v naučenom čase. Rovnako je to so zaspávaním. Telo v určitom čase očakáva, že sa uložíme na spánok a začína byť unavené. Týmto prirodzenému prejavom by sme sa nemali vyhýbať a mali by sme ich počúvať.
Dôležité je dodržať zdravé trvanie spánku, čo je približne 7 hodín. Ak spíme menej, prejaví sa to na našej zníženej aktivite počas dňa. Určite si preto optimálny čas, kedy budete vstávať a čas, kedy pôjdete do postele a telo postupne vycvičte. Pravidlá mu urobia dobre.
Tip 2: Pripravte na spánok seba a svoje okolie
Ak už cítite, že prichádza čas jednej z najobľúbenejších činností dňa – spánku – prispôsobte tomu aj okolie. V prvom rade by ste nemali žiť a zaspávať v neporiadku či v prostredí zaplavenom nepríjemnými zápachmi ako cigaretový dym či pachy zo zvyškov jedla v kuchyni. Izbu, v ktorej spíte, poriadne vyvetrajte, v mierne chladnejšej izbe sa spí lepšie.
Zabezpečte si závesy, ktoré starostlivo oddelia svetlo od vašej izby. Počas dňa vpúšťajte do svojho bytu čo najviac svetla, po západe slnka sa „zabarikádujte“. Tretia, no najdôležitejšia vec je posteľ. V súčasnosti môžete v obchodoch zohnať matrace od výmyslu sveta. Vyberte si taký, ktorý prospieva chrbtici. Alebo skúste zmeniť vankúše.
A hlavne, využívajte posteľ len na činnosti pre ňu určené – nekonzumujte na nej jedlo, nepracujte v nej. Posteľ nech je posvätným miestom.
Tip 3: Jedzte, cvičte a spite sladko
Ak si z času na čas zacvičíme, spí sa nám niekoľkonásobne lepšie. Do bežného dňa preto zapojte pravidelný pohyb či už vo forme behu, návštevy fitnescentra alebo aj obyčajnej prechádzky. Tesne pred spaním necvičte, rozprúdite krv a telo bude potrebovať čas, kým sa dostane späť do pokojnej fázy.
Ak vás tesne pred uložením sa do postele zastihol hlad, jedzte len niečo ľahké. S ťažkým žalúdkom vás čaká nepokojný spánok a zlé sny. Súčasne sa vyhýbajte alkoholu, cigaretám a kofeínu.
Ak ste smädný, snažte sa po ôsmej hodine piť už len striedmo, príliš veľa tekutín vás môže prebúdzať do noci na neželané návštevy toalety.
Tip 4: Zablokujte stresujúce myšlienky
Ťažko sa vám zaspáva, prehadzujete sa z boka na bok, zviera sa vám žalúdok zo stresu a myšlienky víria všetkými smermi? Ovládať ich je ťažké a robia zaspávanie ťažším, najmä ak sa jedná o tie negatívne.
Počas zaspávania sa preto pokúste tieto myšlienky zablokovať, venovať pozornosť iným produktívnejším myšlienkam. Zanechajte problém a sústreďte sa na veci, ktoré viete riešiť.
Alebo vyskúšajte niektorú z techník pre dosiahnutie pokojného spánku ako hlboké nádychy a výdychy, postupné uvoľnenie svalov od prstov na nohách až po krk, či vizualizáciu príjemných relaxačných miest.