Hrad Devín
Pôvodný stredoveký hrad bol postavený na temene devínskej skaly priamo nad sútokom Dunaja a Moravy. Starí Slovania považovali toto miesto za mystické, miešanie vôd z dvoch riek podľa nich vytváralo zvláštnu kvalitu energie, ktorá umocňovala magické obrady. Dnes síce z hradu ostali len zrúcaniny, ale to rozhodne neuberá na pôvabe tomuto krásnemu miestu.
Zvyšky jeho dávnej slávy môžu turisti obdivovať, len keď je pekné počasie, keďže z väčšiny pôvodných stavieb sa zachovali len fragmenty starých múrov, ktoré nie sú zastrešené. Horná časť hradu sa momentálne rekonštruuje a je pre verejnosť uzavretá. V strednej časti, v suteréne renesančného paláca je výstavná sieň venovaná histórii hradu.
V okolí je množstvo malebných miest ako stvorených na jarné víkendové túry – lužné lesy pri rieke Morave, ktoré prekypujú bohatým životom, dunajské ramená, Devínska Kobyla, Sandberg. Pod hradom je niekoľko príjemných reštaurácií, kde si môžete pochutiť na grilovaných špecialitách a zapiť ich pohárom dobrého piva. Viac informácií nájdete na muzeum.bratislava.sk.
Apponyiho palác
Tento rokokový palác dal postaviť v druhej polovici osemnásteho storočia gróf Juraj Apponyi z Oponíc. Približne o sto rokov neskôr ho odkúpilo mesto Bratislava pre potreby magistrátu, od roku 1932 slúži ako múzeum. Sú v ňom dve stále expozície – múzeum historických interiérov a múzeum vinohradníctva. Na prvom poschodí paláca môžu návštevníci vidieť, ako bývala šľachta v Bratislave koncom osemnásteho storočia. V miestnostiach na druhom poschodí sú zrekonštruované nástenné maľby a ukážky zariadenia mestských interiérov z prelomu osemnásteho a devätnásteho storočia.
Múzeum vinohradníctva sa venuje histórii a zaujímavostiam, ktoré sú spojené s pestovaním a výrobou vína v bratislavskom regióne od staroveku až po súčasnosť. Dozviete sa napríklad, že miestne vína obľubovali aj panovníci ako uhorský kráľ Matej Korvín alebo cisárovná Mária Terézia.
Návšteva Apponyiho paláca je príjemným spestrením návštevy bratislavského Starého Mesta, kde sa môžete túlať po krivoľakých uličkách alebo si posedieť v niektorej z mnohých malebných kaviarničiek. Inšpirovať sa môžete na visitbratislava.eu.
Červený Kameň
Pod vznik hradu Červený Kameň sa vraj podpísali podľa legendy tajomné bytosti – víly a obri. V trinástom storočí sa rozhodla kráľovná Konštancia postaviť hrad na kopci Kukla, ktorý leží na druhej strane doliny. Robotníci začali znášať stavebný materiál, ktorý však vždy v noci niekto záhadne premiestnil tam, kde dnes stojí Červený Kameň. Stavitelia to napokon vzdali a rozhodli sa postaviť hrad na mieste, ktoré vybrali prírodné mystické bytosti.
Turistom sa oplatí navštíviť ho najmä cez víkendy, keď tam bývajú rôzne zaujímavé podujatia, napríklad kováčske alebo rytierske dni. Slávne časy hradu a výjavy z jeho bohatej histórie možno obdivovať počas hradných slávností, rytierskych turnajov a na predstaveniach sokoliarov. V lete sa tam organizujú nočné prehliadky, ktoré majú tak trochu strašidelný nádych.
Hrad leží v Malých Karpatoch obklopený krásnym prírodným prostredím, ako stvoreným na prechádzky. Takže spoznávanie histórie sa dá pri jeho návšteve kombinovať s aktívnym pohybom v prírode. Všetky podrobnosti o tom, čo ponúka toto čarovné miesto, nájdete na hradcervenykamen.sk, tourismbratislava.com.
Malokarpatské múzeum
Ak máte radi dobré víno a zaujímate sa o históriu vinárstva, potom by ste určite mali navštíviť Malokarpatské múzeum v Pezinku, kde sa dozviete množstvo zaujímavostí o výrobe vína v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti.
Múzeum sídli v centre Pezinka, v meštiackom dome zo 17. storočia. V jeho pivničných priestoroch je interaktívna výstava, na ktorej môžete obdivovať najväčšiu zbierku vinohradníckych lisov v strednej Európe, spoznať vône rôznych vín v arómabare alebo si vyskúšať, ako sa zátkujú fľaše. Samozrejme, pritom sa bežne ochutnávajú rôzne kvalitné vína z malokarpatského regiónu.
Okrem toho sa v múzeu nachádza unikátna zbierka Ferdiša Kostku, ktorý vytvoril z keramiky množstvo pôvabných figúrok z ľudového prostredia. Okrem výstav múzeum organizuje aj rôzne podujatia pre verejnosť. Najbližšie sa tam napríklad bude konať 22. mája, na Deň svätého Urbana, patróna vinohradníkov, slávnostné posedenie pri vínku. Podrobné informácie nájdete na muzeumpezinok.sk.
Čo môžete zažiť v Bratislave
Bratislava City Brand Festival – 25. až 27. apríla
Bratislavská Stará tržnica bude plná vôní, chutí, zážitkov a krásnych dizajnových vecí, ktoré symbolizujú Bratislavu. Na svoje si prídu všetky vaše zmysly.
Wings for World Run – 4. mája
Toto bežecké podujatie je súčasťou globálneho behu, ktorý sa bude zároveň konať takmer na štyridsiatich miestach na celom svete. Výťažok z neho bude venovaný nadácii, ktorá financuje výskum liečby poranení miechy. Viac sa dozviete na bratislavamarathon.sk.
Gurmán Fest Bratislava - 30. mája až 1. júna
Na Dostihovom závodisku v Petržalke budete mať možnosť ochutnať výtvory rôznych špičkových reštaurácií a ich šéfkuchárov. Podrobnosti sú na gurmanfestbratislava.sk.
Korunovačné slávnosti – 20. až 22. júna
Toto veľkolepé podujatie je tradične venované rekonštrukcii korunovácií kráľov a kráľovien, ktorým bola nasadená koruna v Bratislave. Veľkolepý korunovačný sprievod, množstvo sprievodných podujatí a veľa zábavy pre návštevníkov všetkých vekových kategórií si môžete vychutnať v uliciach Starého Mesta. Informácie nájdete na korunovacneslavnosti.sk.
Výhodnejšie zážitky
Výhodné zľavy v oblasti umenia, kultúry, voľného času, gastronómie, nákupov a dopravných služieb poskytuje zľavová karta pre turistov Bratislava City Card. Môžete si ju kúpiť v Turistických informačných centrách Bratislavskej organizácie CR alebo v zmluvných hoteloch a cestovných kanceláriách. Všetky výhody, ktoré ponúka, nájdete na visitbratislava.eu.
FOTO - Bratislava region Tourism, Bratislava Tourist Board, Múzeum mesta Bratislavy