Keď v januári 1937 priplával ruský exilový revolucionár Lev Trockij s manželkou Natáliou Sedovovou k mexickému pobrežiu, určite by mu ani vo sne nenapadlo, že by tam mohol prežiť románik s maliarkou Fridou Kahlo, ktorá bola vydatá za jeho veľkého obdivovateľa a dobrodinca Diega Riveru. Veď len vďaka nemu udelil mexický prezident Lázaro Cárdes Trockému azyl.
Úhlavný Stalinov súper bol vo svojej rodnej krajine vyhlásený za nepriateľa ľudu a bez milosti vyhostený. A hoci aj zo zahraničia pokračoval v boji proti stalinovskému režimu, jeho výzvy ostali bez reakcie. V tomto päťdesiatosemročnom mužovi bolo priveľa bolesti a sklamania na to, aby sníval o ľúbostnom dobrodružstve.
V mexickom prístave Tampico, kam ho doviezla nákladná loď z Nórska, prvýkrát uvidel Fridu Kahlo. Jej manžel Rivera pripravil pre Trockého a jeho ženu ubytovanie v komfortnej vile, ktorú volal modrý dom.
Unavený starnúci pár bol z toľkej pohostinnosti uveličený. V dome boli priestranné izby vyzdobené krásnymi umeleckými predmetmi, podávala sa v ňom bohatá chutná strava, všade bolo plno svetla a luxusu. Rivera s Kahlo žili neďaleko a chodievali k Trockým na návštevu, občas aj niekoľkokrát týždenne.
Počas dlhých rozhovorov o politike a filozofii preskočila medzi Levom a Fridou iskra. Hoci bol medzi nimi veľký, dvadsaťosemročný rozdiel, vymieňali si tajné lístočky. Vkladali ich do knižiek, ktoré si navzájom požičiavali. Niektorí životopisci maliarky tvrdia, že si začala s Trockým len preto, aby ranila chronicky neverného manžela.
Rivera bol nenapraviteľný sukničkár, a potom, čo prirátal k svojim trofejam aj Fridinu mladšiu sestru Cristinu, bolo ich manželstvo už len formalitou.
Pravdepodobnejšie však bude, že mladú ženu a staršieho muža spojilo náhle vzplanutie, ktoré nemalo nič spoločné s vypočítavosťou. Ich tajné stretnutia pokračovali, kým ich neodhalila Trockého manželka Natália a neponúkla svojmu mužovi rozvod, aby mu vraj nestála v ceste ku šťastiu. Trockij sa potom kajal a prisahal jej, že Frida preňho ani zďaleka toľko neznamená ako ona. Napokon skončil v nemocnici na operácii slepého čreva a podvedená manželka mu veľkoryso odpustila.
Trockij požiadal Kahlo, aby mu vrátila ľúbostné listy, ktoré jej napísal, aby ich mohol spáliť. Rivera sa o všetkom dozvedel ako posledný, s Fridou sa potom ešte viac odcudzili, čo napokon viedlo k rozvodu.
Manželia Trockij a Sedevová sa po dvojročnom pobyte v modrom dome presťahovali. Vo vile na Avenida Viena v Coyoacáne, kde potom bývali, zomrel legendárny revolucionár krvavou smrťou. Atentátnik Ramán Río Mercander mu roztrieštil hlavu sekerkou na ľad.
Frida sa deň predtým stretla s vrahom, spoluúčasť na zločine jej však nikto nedokázal ani po dvanásťhodinovom výsluchu. Napokon sa vrátila k Diegovi Riverovi a na veľký údiv všetkých, ktorí ju poznali, sa znovu zaňho vydala.
Čo mali spoločné Kahlo a Trockij
Kozmopolitný životný štýl – obaja veľa cestovali, boli medzinárodne známymi osobnosťami.
Sklony k nevere – Frida mala mimomanželský vzťah nielen s mužmi, ale aj so ženami. Bola podobne ako jej manžel posadnutá sexom. Trockij si pri kontakte s krásnymi ženami tiež nenechal „rukáv odtrhnúť“. Vzplanul napríklad tajnou láskou k anglickej sochárke Clair Sheridanovej.
Záľubu v politike, umení a filozofii – milovali vášnivé intelektuálne debaty.