Prvé maľované kraslice sa našli v pohrebiskách starých 5000 rokov a na území dnešného Slovenska v hroboch zhruba zo 7. storočia. Vajce ako také bolo symbolom života a plodnosti, nehovoriac o fakte, že ornamentom, ktorými sa vajíčka zdobili sa často pripisovala magická moc. Vo vidieckom prostredí kraslicami odmeňovali dievky mládencov, ktorí ich na Veľkonočný pondelok prišli vyoblievať alebo vyšibať, aby boli celý rok zdravé a krásne.
Pridajte fotografiu vlastnoručne vytvorenej kraslice, jarného venca alebo inej veľkonočnej dekorácie na Artmama.sme.sk a vyhrajte jednu z cien za takmer 700 €.
Foto: ddulgerova - Artmama.sme.sk
Farbite prírodne
Takmer celé dvadsiate storočie sa používajú na maľovanie vajíčok umelé farby. Vyskúšajte recepty prastarých materí a farby si vytvorte sami z prírodných a ekologicky nezávadných surovín. Je to jednoduché, stačí len poznať zopár zabudnutých receptov.
- Žltú farbu získame napríklad varením kôry z jablone, rasce, mladého obilia, cibuľkových šupiek alebo lúhovaním šafránu.
- Červenú farbu si vytvoríme varením kôry slivkového dreva či vylúhovaním pálenej tehly.
- Hnedú farbu získame z odvaru šupiek červenej cibule, slivkovej, či brezovej kôry alebo rozomletého žita zmiešaného s pálenkou.
- Zelenú pripravíme varením oziminy, sena, mladej trávy alebo kôry mladej jelše.
- Čiernu farbu si vyrobíte varením starej jelšovej alebo dubovej kôry.
- Modrú získame z čučoriedok.
Keď sa na toto malé dobrodružstvo podujmete, majte na pamäti, že odtieň farby závisí od sýtosti odvaru a dĺžky ponorenia vajíčka v ňom. Aby sa farba lepšie na vajíčko chytila, pridajte do odvaru pár kvapiek octu.
BIO kraslica
V dnešnej dobe si deti miesto kraslíc túžia vyšibať skôr peniaze alebo sladkosti. No aj napriek týmto trendom výroba kraslíc na Slovensku nezaniká. Stále sa totiž nájdu ľudia, ktorí vedia, že precíznu ručnú prácu nenahradí žiadna čokoláda. Ak patríte medzi nich, skúste sa zdobeniu kraslíc povenovať aj sami. Inšpirujte sa technikami zdobenia, ktoré sa môžu pýšiť prívlastkom „EKO“ a „BIO“ vďaka použitým materiálom alebo spôsobom ich spracovania.
Tipy na zdobenie kraslíc a vymedzenie používaných techník v regiónoch
Prehľad podľa Ústredia ľudovej umeleckej výroby:
1. Získajte farbu z odvarov
Najstaršou technikou je farbenie bez ornamentálnej výzdoby, keď sa vajíčko zdobí len jednou farbou, väčšinou červenou alebo hnedou. Kedysi sa farby používali len z prírodných zdrojov, ako bol odvar z cibuľových šúp, zeleného žita či slivkovej kôry. Od dĺžky ponorenia v odvare závisela sýtosť farby. S takýmto zdobením by ste sa kedysi stretli na Kysuciach, Orave, Liptove, Záhorí a v oblastiach miest.
2. Farbite vosk
Ak máte šikovné ruky, odporúčame siahnuť po náročnejších technikách. Jednou z nich je reliéfne voskovanie rozšírená na východnom Slovensku. Pred zdobením sfarbite pripálením vosk, ideálne včelí, nahnedo. Ak chcete dosiahnuť inú farbu, môžete použiť tehlový prach alebo sadze. Sfarbený a rozpustený vosk potom na vajíčko nanesiete trubičkou alebo špendlíkom.
3. Ozdobte kraslicu leptaním
Na západnom Slovensku dominuje zdobenie kraslíc leptaním. Proces spočíva v chemickom odkrývaní pôvodnej farby škrupiny. Kraslice bývali prevažne sfarbené dočervena, pričom výsledný ornament bol vždy biely. V tradičnej výrobe používali krasličiarky ako leptadlo ocot či vodu z kyslej kapusty.
4. Batiková kraslica
Jednou z rozšírených techník zdobenia kraslíc na Slovensku je batikovanie. Tá v sebe kombinuje prvky farbenia aj voskovania. Batikované vajíčko je farbené vo viacerých vrstvách farbami od bielej až po najtmavšiu. Vajíčko sa následne navoskuje a prefarbí tmavšou farbou. Vosk potom odstránime handričkou.
5. Vyškrabaná škrupinka
Pre domácich majstrov, ktorí radi experimentujú s nožíkmi je technika zdobenia vyškrabovaním ideálnou voľbou. Väčšinou čierna, červená a modrá farba sa z vajíčka odstraňuje ostrým predmetom. Dobrými pomocníkmi môžu byť nožík, pilník, žiletka alebo ihla. Pomocou nich vyškrabete krátke čiary. Výsledný efekt kombinácií použitých farieb je krásny. Táto technika bola okrem Popradu rozšírená aj na strednom Považí.
6. Oblepte vajíčko trávou alebo kvetmi
Jednou z novších techník je technika oblepovania. Táto sa objavuje na území dnešného Slovenska až koncom 19. storočia. Ak chcete tvoriť naozaj len z tých najprírodnejších materiálov, siahnite po sietine. Je to dužina močiarnej trávy, ktorá môže byť biela alebo zafarbená. Vajíčko do nej obtočíte. Prirodzene budete potrebovať lep, aby sietina držala, avšak aj to sa dá nahradiť prírodným materiálom. Naše staré matere používali riedke cesto alebo škrob. Zdobenie sietinou bolo rozšírené v okolí Bratislavy, Trenčína a na Záhorí. Oblepovať sa zvyklo aj slamou pomocou lepidla a pinzety. Slamu musíte najskôr nastrihať na rúrky a ponoriť do vody, aby sa vyrovnala. Dobrým nápadom je tiež oblepovanie vlnou.