Diabetes mellitus, ako sa cukrovka odborne nazýva, je pre ľudský organizmus zdravotnou záťažou na celý život. Zároveň patrí medzi ekonomicky náročné ochorenie sveta. V Európskej únii tvoria diabetický pacienti takmer 10% populácie, čo predstavuje zhruba 32 miliónov ľudí.
Fakty a mýty
Cukrovku je možné úplne vyliečiť.
Nie je to pravda. Cukrovku nemožno vyliečiť, možno ju iba liečiť.
Ten kto konzumuje veľké množstvo sladkostí určite dostane cukrovku.
Nie je to pravda. Vznik cukrovky nesúvisí s množstvom skonzumovaného cukru. Diabetes 1. typu spôsobuje úhyn buniek produkujúcich inzulín v podžalúdkovej žľaze, čo priamo nesúvisí s konzumáciou cukru. Diabetes 2. typu vzniká vtedy, ak vyprodukovaný inzulín nie je schopný v organizme vyvinúť potrebné účinky. Predispozícia na vznik diabetes 2. typu je vo väčšine prípadov dedičná. Pravidelným pohybom a pri presne naplánovanom a dodržiavanom jedálníčku sú povolené aj sladkosti.
Deti môžu z cukrovky vyrásť.
Nie je to pravda. Pacient trpiaci cukrovkou bude diabetikom až do konca života. Nie je možné ju vyliečiť a je dôležité, aby bol pacient pod neustálou kontrolou. Dôležité je popri vyhovujúcej liečbe vykonávať aj preventívne prehliadky kvôli možným komplikáciám.
Cukrovku vyliečime jednoduchou úpravou jedálnička.
Nie je to pravda. Existuje mnoho prípadov, keď sa dá jedálníčkom liečiť vzniknutý stav. V prípade diabetes 1. typu je osoba až do konca svojho života nútená dodávať organizmu inzulín zvonka. V prípade diabetes 2. typu rozhoduje o spôsobe terapie stav metabolizmu, respektíve prítomnosť alebo neprítomnosť pridružených komplikácií. Neexistuje rovnaká šablóna pre všetkých pacientov, pretože každé ochorenie je individuálne a osobité.
Cukrovkári môžu konzumovať ovocie bez obmedzení.
Nie je to pravda. Odporúča sa konzumácia ovocia s nízkym glykemickým indexom. Vyhýbať sa treba banánom, hroznu, slivkám a sušenému ovociu. Ostatné druhy ovocia možno s istým obmedzením konzumovať. Je dobré, ak poznáme obsah cukru v jednotlivých druhoch ovocia.
Pozrite si infografiku o druhoch a účinkoch cukrov v ľudskom tele >>
Zdroje: SITA, Zväz diabetikov Slovenska