SME

Zuzana Fialová: Nemám čas chodiť v róbach

Pri stretnutí s ňou nemôžete byť ani na chvíľu „tak trochu mimo“. Okamžite vás strhne silou svojej osobnosti, rovnako ako keď stojí na javisku alebo pred kamerou.

(Zdroj: Petra Bošanská)

Momentálne skúšate postavu Tonky v Buddenbrookovcoch pre Národné divadlo. Ako sa vám žije s touto rolou?

Hľadáte partnera?

SME.sk spustilo serióznu zoznamku dvaja.sme.sk.

Zaregistrujte sa zadarmo

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

muz2.jpg

Seriózne zoznámenie

Musím povedať, že je diametrálne odlišná od mojej podstaty. Je to žena, ktorá sa veľmi nezaoberá pocitmi. Žije v obchodníckej meštiackej rodine Buddenbrookovcov, a to sú ľudia, pre ktorých je dôležitá prísnosť, ctižiadostivosť, práca, budovanie rodinnej firmy. Určitá každodenná prísnosť voči sebe samému. Túto tému my na Slovensku veľmi nepoznáme, lebo u nás nemá rodinné podnikanie až takú tradíciu ako v krajinách, do ktorých nevstúpil klin socializmu. Aj ja sa s ňou len postupne oboznamujem, uvedomujem si, na čom je založená morálka rodinnej firmy. Snažím sa uvedomovať si v sebe tieto hodnoty a zároveň aj to, čo je ich pravým opakom – umenie, emočnosť, vyťahovanie rôznych detailov z okolitého sveta. Tieto veci sú pre mňa veľmi dôležité a pre moju postavu nepodstatné. Dokonca ich považuje za choré a škodlivé, lebo sa nestotožňujú s cieľom, ktorý si pre seba zvolila. Byť ohnivkom reťaze v rodine, kde nie je miesto pre individualizmus.

SkryťVypnúť reklamu

Keď skúšate novú hru, aké je to pre vás obdobie?

Vždy sa snažím vyťahovať zo svojich skúseností a života veci, ktoré sú podstatné pre danú hru a konkrétnu postavu. Ide o akýsi druh selektívneho vnímania a musím povedať, že sa pritom dá len ťažko existovať aj ako matka, partnerka alebo kamarátka, aj keď to je pre mňa tiež veľmi dôležité.

dsc_4479_r421.jpg

Kto vám chodí na premiéry držať palce?

Bože môj, ten zoznam sa z roka na rok rozširuje. A keďže my herci sme v divadle malí páni a máme len limitovaný počet vstupeniek na premiéru, snažím sa ich posúvať najmä najbližšej rodine. Rodičom, sestre, synovi, svokrovcom... Záleží mi aj na názore priateľov, ktorí dlhodobo sledujú moju prácu v divadle a viem, že jej rozumejú. Potrebujem od nich spätnú väzbu.

SkryťVypnúť reklamu

Váš otec Ivan Fiala je veľmi zaujímavý muž, legendárny horolezec. Aký máte vzťah?

Čím sme starší, tým ho máme lepší. Teraz, keď skúšame Buddenbrookovcov, kde hrá môjho otca Maťo Huba, tak sa občas prichytím, ako ma dojímajú niektoré naše spoločné dialógy. Napríklad pri scéne, kde mu dávam odpustenie, alebo ani nie, lebo ide skôr o veľkú lásku, ktorou ho zahŕňam na sklonku jeho života, som si uvedomila, že niečím podobným sme si bez slov prešli aj s mojím otcom. Lebo nech robíte, čo robíte, vždy vo svojich deťoch zanecháte určitú trpkosť, pretože vaše rozhodnutia im nemusia vždy pripadať správne.

Ako si spomínate na obdobie, keď váš otec lozil po horách a zažíval tam rôzne dramatické chvíle?

Je to jedna z mojich veľkých tráum, samozrejme. Pretože otec väčšinou nebol a keď bol, tak bol taký očarujúci, že jeho nebytie bolo ešte o to intenzívnejšie. Pamätám sa, ako som sa zatvárala do skrine a voňala jeho košele v čase jeho neprítomnosti. Vône sú totiž pre mňa mimoriadne dôležité. A hlavne sa pamätám na ten intenzívny pocit neustáleho strachu, vždy keď zazvonil telefón. Zakaždým to mohlo znamenať koniec. Nebolo to ľahké detstvo, chýbal v ňom pocit bezpečia. Zároveň vo mne zostali aj spomienky s príchuťou exotiky a s množstvom zážitkov, o ktorých som ani netušila, že sa vôbec dajú zažiť. Možno preto som sa stala aj ja vášnivou cestovateľkou. Nikdy neobsedím doma dlhšie ako mesiac.

SkryťVypnúť reklamu

Po otcovi ste zrejme zdedili aj vzťah k športu.

Áno a zároveň aj cieľavedomosť a určitý patetizmus, ktorý na ňom neznášam. Keď sa prichytím, že sa prejavuje aj u mňa, tak sa mi to nepáči...

Aké boli ženy vo vašej rodine?

Mohli byť len také, aké im umožnili byť ich muži. Môj dedko kartár, bonviván, môj tatko, ktorý bol večne odlezený niekde na končiaroch alebo sa prevážal po Pakistane v avii. Moja babka aj mama museli byť praktické a rozhodné ženy. Nemohli si dovoliť byť zasnené, romantické a nežné. Aby rodina držala pokope, stali sa z nich silné osobnosti, ktoré možno vždy nevyžarovali lásku a nehu, ale vždy sa postarali o to, aby bolo navarené, nakúpené, opraté a aby sa doma dalo na niekoho spoľahnúť.

Myslíte si, že sa na nich v niečom podobáte?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ja som iná, som umelkyňa. Netvrdím, že som úplne nepraktická, ale nestojím oboma nohami tak pevne na zemi ako ony. Dosť ulietavam na literatúre, na filmoch, prírode, v tom mám bližšie k otcovi.

Ako u vás v rodine prijali, keď ste sa rozhodli stať herečkou?

Sestra je stavebná inžinierka, takže mal kto kráčať v otcových šľapajach, toto sme mali v rodine vybavené. Mama pracovala celý život v zdravotníctve a chcela, aby som šla študovať fyzioterapiu. To sa jej zdalo vtedy za socializmu dobré zamestnanie. Ja som to však absolútne odmietla. Nikdy som nechcela byť ničím iným ako herečkou. Predtým som síce túžila byť chvíľu Angelikou a Pipi dlhou pančuchou, ale v tom bol asi tiež kus herectva.

Ako si spomínate na svoje študentské časy?

Vždy som bola radostný človek, mám hrozne veľa energie, často to vyzerá... ako by som to povedala? No, určite mám ďaleko od asketického introverta. Niekomu môže pripadať moje správanie priveľmi temperamentné. Takže som sa bláznila po meste, Horskom parku, v škole. Ťažko povedať, čo z toho bola puberta a čo nie. Hlavne, ako to mám oddeliť, keď som to bola ja?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veľmi mladá ste sa stali matkou. Nebolo to pre vás náročné?

Keď máte dieťa v dvadsiatich dvoch rokoch, tak neoddeľujete materstvo od ostatného života. Pracujete, chodíte do školy a všetko sa deje prirodzene, dieťa je všade s vami. Je to iné, ako keď máte štyridsať a nad všetkým priveľa rozmýšľate. Pamätám sa na naše absolventské predstavenie v škole. Dávidko mal deväť mesiacov a v zákulisí sme si ho podávali z rúk do rúk. Keď som bola na scéne, tak mi ho vždy niekto podržal, keď som zašla za oponu, tak som si ho vzala naspäť. Celé predstavenie sa nieslo v znamení toho, aby niekomu, nedajbože, nespadol. Prežili sme to v úplnej pohode. Dnes si myslím, že mať dieťa v skoršom veku je veľmi praktické. Stále mám veľa energie a dieťa je už také veľké, že mi to umožňuje venovať sa naplno práci, a to sa mi páči.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

dsc_4560_r9816.jpg

Ďalšie by ste už nechceli?

Nie, ale chcela by som vnúča. Pripadá mi to fajn. Je to o menšej zodpovednosti a o to väčšej radosti.

Pre deti, konkrétne pre tie zo sociálne znevýhodnených rodín, ste založili nadáciu. Ešte sa jej venujete?

Viete čo, už nie, lebo keď som zakladala nadáciu, tak to bolo s naivným úmyslom pomáhať a neuvedomila som si, že na to budem potrebovať cudzie peniaze. Vlastne moja nadácia spočívala v tom, že som robila projekty za vlastné peniaze, čo by mi až tak neprekážalo, ale zrazu bolo okolo toho toľko papierovačiek, že by som musela zamestnať ďalších ľudí, aby som to zvládla. A zaplatiť ich zo svojho zárobku, ktorý, keďže teraz veľmi nepracujem v televízii a viac sa sústredím na divadlo, nemám zase až taký vysoký. Takže som zistila, že nemám na to viesť nadáciu ani dosť peňazí, ani dosť času. Možno je to činnosť, ktorá sa viac hodí pre ženy bohatých manželov, ktoré nepracujú a vedia peniaze svojich mužov nasmerovať takýmto pozitívnym spôsobom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako si vyberáte projekty, ktorým sa venujete?

Je pravda, že si ich naozaj vyberám a stávam sa preto terčom kritiky. Bohužiaľ, musela som vypustiť dabing a sprievodné akcie šoubiznisu, lebo naozaj nemám čas chodiť v róbach po večierkoch a predvádzať nové parfumy. Za čo som dostala nálepku, že som namyslená. Myslím si, že život je veľmi krátky na to, aby sme v ňom robili veci, ktoré nás nenapĺňajú. A mňa momentálne napĺňa práca v divadle.

Mám však pocit, že istý čas ste v divadle neboli.

Vždy som tam bola, len som striedala interný stav s externým.

Tak ste sa dohodli s vedením?

Nie, zakaždým som dala výpoveď.

Koľkokrát ste to spravili?

Bohužiaľ, už trikrát. Ja totiž neviem pracovať pod tlakom. Takže ak máme vedenie, ktoré sa usiluje tlačiť divadlo niekam, kam sa mi to nepáči, mojou reakciou je odchod z interného pomeru.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

To znie dosť rebelantsky. Pred pár rokmi ste verejne kritizovali verejnoprávnu televíziu za spôsob, akým sa v nej narába s financiami. Čo vás k tomu viedlo?

Neviem, kto má vyjadrovať nespokojnosť, ak nie my občania. Veď je to náš štát, a ten nepatrí riaditeľom, ministrom ani prezidentovi. Štát patrí vždy občanom, lebo oni ho platia, povedzme, si úprimne. A všetci títo ľudia sú našimi zamestnancami. Čo by sme to boli za zamestnávateľov, keby sme s nimi nevyjadrili nijakú nespokojnosť?

Vždy ste v sebe mali potrebu hovoriť nahlas o veciach, ktoré vás štvú?

V detstve som vyjadrila otvorene nesúhlas proti tekvicovému prívarku, len neviem, či sa to tiež ráta...

dsc_4625naweb_r3307.jpg

Podľa čoho si vyberáte priateľov?

Sú pre mňa veľmi dôležití. Pestujem si najmä ženské priateľstvá, takže musím povedať, že mám neobmedzené množstvo najlepších kamarátok. Niektoré sú o desať, pätnásť rokov mladšie, iné o dvadsať rokov staršie. Je to naozaj veľmi pevne utkaná sieť, ktorá ma ešte nikdy nepustila na dno.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vizitka

Zuzana Fialová (39)

Vyštudovala hudobno-dramatický odbor na Konzervatóriu v Bratislave a herectvo na Činohernej fakulte VŠMU. Je držiteľkou ceny Talent 2003 a ceny Literárneho fondu, dvakrát bola víťazkou diváckej súťaže OTO v kategórii herečka. Má za sebou množstvo postáv v slovenských a českých filmoch, ako napríklad Babí léto, Obsluhoval jsem anglického krále, Medvídek, Tango s komármi, Bratislavafilm alebo Prípad nevernej Kláry. Televízni diváci ju poznajú zo seriálov Ordinácia v ružovej záhrade, Zita na krku, Kriminálka Staré Mesto a Panelák. Je členkou Činohry SND, kde účinkovala napríklad v predstaveniach Tančiareň, Tak sa na mňa prilepila, Tri sestry, Anna Kareninová alebo Karpatský thriller. Je rozvedená, má šestnásťročného syna Dávida.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 979
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 831
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 153
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 429
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 096
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 638
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 233
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 835
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 015
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 878
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 984
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 102
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 114
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 862
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 585
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu