Ak vo vzťahu prestávate počúvať vašu polovičku, ste na najlepšej ceste k vzájomnému odcudzeniu. To je vám nad slnko jasné. A napriek tomu do takéhoto stavu dokážete vhupnúť, občas ani sami neviete, ako. Podľa odborníka na partnerskú komunikáciu Matthiasa Nöllkeho je určité poľavenie pozornosti pri komunikácii v dlhodobom vzťahu prirodzené.
Pochopiteľne, že nemôžete večne striehnuť na každé partnerovo slovíčko tak, ako ste to robili v štádiu vzájomného spoznávania. Vtedy bolo pre vás vo vzťahu všetko nové, potrebovali ste sa oboznámiť so zvykmi, názormi a hodnotami toho druhého. Neskôr, keď už nadobudnete pocit, že druhú stranu dôkladne poznáte, je normálne, ak sa občas prichytíte pri tom, že vám pri vzájomnej komunikácii odbiehajú myšlienky kade-tade. Ak sa však postupom času takéto situácie opakujú čoraz častejšie, nedostatok pozornosti sa vám môže nepekne vypomstiť.
Hľadáte partnera?
SME.sk spustilo serióznu zoznamku dvaja.sme.sk.
Seriózne zoznámenie
Každý chce byť vypočutý
Človek, ktorý opätovne naráža na reakcie nezáujmu spojené s neochotou vypočuť si to, čo má na srdci, nadobúda pocit, že je nedostatočne milovaný. Pritom neochota počúvať z druhej strany môže mať úplne inú príčinu.
Stačí, ak je jeden z dvojice príliš zamestnaný vlastnými problémami, takže vnútorný monológ, ktorý sa mu točí v hlave okolo nejakej nevyriešenej záležitosti jednoducho prehluší dialóg s partnerom. To však druhá strana nemusí vôbec tušiť, jediné čo vníma, je partnerov nezáujem.
Preto Matthias Nöllke odporúča v prípade, ak sa nedokážete sústrediť na to, čo vám chce vaša polička povedať, vyjsť s farbou von a otvorene priznať, že sa momentálne neviete sústrediť na rozhovor, lebo... máte za sebou ťažký deň v práci, konflitk s matkou alebo čokoľvek iné, čo rozladilo vašu vnútornú rovnováhu natoľko, že máte čo robiť sami so sebou.
Umenie počúvať
Patrí k umeniu rozvíjania medziľudských vzťahov. Kto dokáže pozorne vnímať verbálne aj nonverbálne signály, ktoré k nemu prichádzajú z okolia, sa javí ostatným ako príjemný spoločník. Jasné, že je dôležité počúvať aj sám seba, svoje pocity, myšlienky.
Psychológovia často tvrdia,že ten, kto dokáže citlivo vnímať seba, vníma tak aj druhých. To sa však deje len vtedy, ak nás potreba zaoberať sa sebou nepohltí natoľko, že nám už nedá priestor na vnímanie druhých. Aká je teda najschodnejšia cesta k harmonickej partnerskej komunikácii?
Vyzerá to tak, že najmenej problémov s ňou majú ľudia, ktorí si v sebe nosia prirodzenú túžbu spoznávať druhých, lebo vedia, že každý človek ich môže niečím obohatiť. Či už tým, že im odhalí svoje pocity, názory na život alebo čokoľvek iné. Takýto ľudia nezostávajú pri komunikácii na povrchu, snažia sa odhaliť podstatu a sú schopní budovať skutočne pevné, hlboké vzťahy.
Otupenie záujmu o ľudí vedie vždy k frustrácii, jeho oživenie, naopak, k naplneniu a radosti. Je len na vás čo si vyberiete.
Tipy na harmonickú komunikáciu:
Keď vám chce partner niečo dôležité povedať a vy nemáte silu počúvať ho, priznajte si to.
Ak odsuniete komunikáciu na neskôr, nerobte to na dlhý čas.
Pri počúvaní druhej strany nevnímajte len slová, ale aj gestá, mimiku, farbu hlasu druhej strany. Učte sa „počúvať“ aj zrakom, nielen sluchom, a predovšetkým svojím šiestym zmyslom.
Pestujte v sebe prirodzený záujem o ľudí, oceňujte to čo môžete z komunikácie s nimi získať. Pomôže vám to nielen v partnerskom vzťahu, ale aj vo vzťahoch s inými ľuďmi.