SME

Irma Chmelová: Chcela som pomôcť ľuďom

Odišla z Európskej investičnej banky, lebo chcela robiť niečo, čo by ju napĺňalo. Zmysel našla v projekte, ktorého cieľom je skvalitniť život seniorom.

(Zdroj: Petra Bošanská)

Ste jediná Irma, akú som kedy stretla. Máte dosť netradičné meno. Kto vám ho vybral a prečo?

Vybrala mi ho mama a je po jej starej mame. V detstve som s ním veľmi spokojná nebola. Všade boli samé Katky, Zuzky a Irma, to znelo dosť staromódne. Dokonca sa mi občas deti vysmievali, že „Irma-firma“. Dnes sa mi moje meno páči a mám dokonca dve kamarátky, ktoré takto pomenovali svoje dcérky. A navyše už mám aj vlastnú firmu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Meno Irma má pôvod v staronemeckom mene Irmgard, čo znamená veľká, silná. Vystihuje vás to?

SkryťVypnúť reklamu

Som dosť vysoká, meriam 178 cm, čiže ak berieme „veľká“ v zmysle „vysoká“, tak áno. A čo sa týka sily, som zvyknutá ísť svojou cestou. V tom akási sila je.

Bola taká aj vaša prababička Irma?

Nebyť prababičky Irmy, lekáreň, ktorú navonok riadil pradedko, by asi len ťažko fungovala tak dobre, ako fungovala. Obdivujem, ako to dokázala zvládnuť popri všetkých povinnostiach. Taká bola aj jej dcéra, moja stará mama - farmaceutka, po ktorej som zdedila aj lásku k detektívkam. Moja mama nie je iná. Stará sa o rodinu a popritom stíha prekladať zo severskej literatúry. Ženy v našej rodine sa vždy snažili uplatniť aj v pracovnej sfére a to sa mi páči.

Ste prvá podnikateľka vo vašej rodine?

Asi áno, o to ťažšie to bolo na začiatku. Ale je to celkom zábavné, lebo ešte nedávno som tvrdila, že jediná vec, ktorej sa v živote určite nebudem venovať, je podnikanie. Hovorila som to najmä preto, lebo by som nedokázala podnikať len pre peniaze. Vždy som chcela robiť niečo, čo pomôže ľuďom, no netušila som, že sa to dá skĺbiť aj s podnikaním.

SkryťVypnúť reklamu

dsc_9355_r9536.jpg

Irmy vraj podľa definície mena mávajú problémy pri výbere povolania. Ani u vás tá cesta nebola priamočiara. Pracovali ste v Európskej investičnej banke, až potom ste začali podnikať. Baví vás to?

Áno a veľmi mi to vyhovuje, lebo potrebujem byť slobodná v rozhodovaní. Je pravda, že som sa hneď nevedela rozhodnúť. Ešte na strednej škole som snívala aj o tom, že budem DJ-ka.

Napokon ste študovali ekonómiu v Štokholme. Ako sa vám tam podarilo dostať?

Pre prácu rodičov som už ako sedemročná chodila do nemeckej školy v Maďarsku a neskôr som žila šesť rokov vo Švédsku, kde som aj vyštudovala. Jazyk som sa naučila pomerne rýchlo, lebo keď viete po nemecky a anglicky, ide to. Štúdium vo švédčine bolo dosť náročné, ale veľmi som si vážila túto možnosť. Bolo to totiž v roku 2001, keď sme ešte neboli v Európskej únii a nebolo až také bežné študovať v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Čo vám život na severe dal okrem jazykových skúseností?

Najmä poznanie, ako môže život fungovať. Švédska spoločnosť má pravidlá, podľa ktorých sa riadi. U nás sa stále porušujú, akoby to nikomu ani neprekážalo. Slovo Švéda platí. U nás niekedy neplatia ani písané zmluvy. Bolo to vidno aj v škole. Neexistovali nejaké ťaháky alebo podvádzanie. To by si nikto nedovolil.

Keď ste potom prišli študovať právo do Bratislavy, boli ste v šoku?

Asi nie v šoku, ale rozdiely boli naozaj veľké. Napríklad v prístupe učiteľov. Vo Švédsku sme si tykali a oslovovali sa krstným menom aj s profesorom, ktorý prišiel z Harvardovej univerzity. Študent tam je partner. Fungovali sme v tímoch, pracovali sme kreatívne, neexistovali ústne skúšky, lebo sú považované za neobjektívne. Dva predmety sme sa intenzívne učili dva mesiace a potom nasledovala písomná skúška. Na Slovensku sa pol roka chodí na prednášky a potom sa človek musí všetko namemorovať za dva týždne. Vo Švédsku by som si len ťažko mohla popri škole dovoliť pracovať na plný úväzok tak, ako som to zvládla tu, i keď išlo o externé štúdium.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Medzičasom ste pracovali na ministerstve financií, v Európskej komisii a v Európskej investičnej banke. Pre mnohých je to možno vysnívaná práca. Prečo ste sa jej vzdali a vrhli sa do podnikania?

Veľa som pracovala a brala som to až príliš vážne. V jednej chvíli prišla vnútorná frustrácia. Zdalo sa mi, že výsledky mojej práce nezodpovedali tomu, čo som chcela. Vtedy som v sebe objavovala silu pustiť sa do niečoho nového. Navyše sme s mamou neustále riešili finálnu časť životov mojich starých rodičov. Čokoľvek sme pre nich zháňali, vždy to bol problém. Táto situácia mi vnukla nápad zriadiť akýsi informačný portál a obchod s praktickými pomôckami pre seniorov. Potom som stretla Ladislava Kossára, môjho terajšieho spoločníka vo firme. On pôsobil ako anjelský investor a porozprával mi o koncepte sociálneho podnikania, teda akomsi podnikaní so srdcom. Bola som nadšená. Keď sa k nám krátko na to pripojila kolegyňa Katarína Krejčíková, vytvorili sme skvelý tím.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

My mladí sa často nevieme vžiť do kože starších. Čo vlastne potrebujú seniori a ich opatrovníci a nám zdravým to možno ani nenapadne?

Napríklad ľudia s trasľavými rukami si len ťažko vedia otvoriť konzervu. Už to však nie je problém. Existujú špeciálne otvárače, také, aby sa človek neporezal a stačí mu na to jedna ruka. V ponuke máme napríklad aj navliekač nití, špeciálne obuváky na pančuchy alebo oblečenie, ale aj špeciálne lupy či praktické nákupné vozíky. Keď má niekto reumu a nevie zdvihnúť ruku, je tu vhodne tvarovaná kefa na vlasy. Obľúbené sú aj rôznofarebné skladacie vychádzkové paličky. Pôsobia skôr ako módne doplnky. Zatiaľ sú to takmer všetko produkty zo západnej Európy, čomu, žiaľ, zodpovedá aj cena, ale je len otázkou času, kedy sa aj u nás začnú podobné veci vyrábať. Aj ja už mám pár nápadov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

dsc_9283_r966.jpg

Seniori... to nie je asi veľká kúpna sila. Navyše, keď podnikáte cez internet.

Áno, aj toto je rozdiel medzi Slovenskom a Škandináviou. Tam si seniori ľahšie môžu zaplatiť opatrovateľské služby, seniorské bývanie či chodiť na dovolenky. U nás sú skôr odkázaní na rodinu a navyše často im treba pomoc priam vnucovať, lebo ju odmietajú. Nechcú mať pocit, že sú na príťaž. Aj preto sa viac zameriavame na opatrovateľov a deti seniorov. Ale pokiaľ ide o internet a aj o kúpnu silu, nepodceňovala by som seniorov.

Teraz ste ešte mladá, ale čas letí. Myslíte si, že kým zostarnete, budú u nás podmienky pre seniorov iné?

Myslím si, že už sa to deje. Vidno to aj na tom, že na Sme.sk sa začalo blogovať o domovoch sociálnych služieb, hospicoch, ľudia sa aktívne zapájajú, vznikajú apartmány pre seniorov. Ale aj tak, dotýka sa to veľkého počtu ľudí a pritom sa o tejto téme hovorí veľmi zriedka. Treba si uvedomiť, že život sa nekončí v šesťdesiatke. Napríklad môj starý otec pracoval ako lekár a pedagóg až do sedemdesiatky a potom, ako ovdovel, sa ako 74-ročný znovu oženil.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hovorí sa o tom málo, lebo sa ľudia boja staroby?

Zrejme áno. Staroba a smrť sú celkovo u nás veľkým tabu. Pritom smrť je asi jediná istá vec v živote. No nie je to sexi. Nepomáhajú tomu ani médiá. Napriek tomu, že títo ľudia majú skutočne čo povedať, málokto sa o nich zaujíma.

Možno je to aj o tom, že mnohí, hoci by nemuseli, končia v dôchodku a cítia sa nepotrební. Keď sa vám biznis viac rozbehne, zamestnáte aj seniorov?

Práve teraz chystáme v Bratislave otvorenie kamenného obchodíku, kde sa ľudia budú môcť aj informovať, napríklad o rôznych službách pre seniorov. Mojím snom je mať takéto obchodíky po celom Slovensku a zamestnávať tam aj ľudí vo vyššom veku.

Aké sú najväčšie prekážky, keď chce u nás niekto začať podnikať, a nenarodí sa, povedzme, ako dieťa privatizéra?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Administratívna záťaž na Slovensku je úplná katastrofa. Vládne tu obrovská byrokracia. Nič sa nezlepšuje. Človek žije stále v strese, či neporušuje nejaký nový zákon. Každý úradník sa odvoláva na formulku „neznalosť zákona neospravedlňuje“, ale je to smiešne. Ja predsa nemôžem tráviť pol dňa sledovaním všetkých novelizácií a predpisov. Napriek tomu, že mám vyštudovanú ekonómiu a základy práva, v predpisoch tohto štátu sa neviem zorientovať. Nepáči sa mi agresívny postoj vlády k podnikateľom – ako keby sa a priori počítalo s tým, že podnikateľ je zlodej. Aj preto by som chcela časom naše aktivity rozšíriť aj do iných krajín a nebyť taká závislá od Slovenska. Na druhej strane, je tu ešte stále veľa trhových dier a veľa príležitostí.

dsc_9391_r1839.jpg

To, čomu sa venujete, sa nazýva aj sociálne podnikanie, teda také, kde nie je jediným cieľom zisk, ale aj nejaká forma pomoci spoločnosti. Nečudujú sa vám ľudia?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rozdiel medzi klasickou firmou a spoločensky prospešnou firmou niekedy možno navonok nie je hneď jasný, no primárny rozdiel je asi v motivácii, prečo to majitelia firmy robia. Keď som sa rozhodla založiť firmu, mnohí sa čudovali. Boli prekvapení, lebo som odchádzala z dobrej práce. Ale rozbehlo sa to. Veci, ktoré ponúkame, ľudia chcú a má to zmysel, no najmä zo začiatku som prežila pár bezsenných nocí. Verím však, že sa to ešte pohne, aby som sa viac mohla venovať práci v oblasti spoločensky prospešného podnikania.

Čo robíte alebo v budúcnosti plánujete robiť na pomoc a podporu seniorov?

Irma: Seniorom a ich opatrovateľom poskytujeme zadarmo rôzne odborné informácie. Minulý rok sme pre nich zorganizovali divadlo a v budúcnosti by som ich chcela zamestnávať. Najprv v našom prvom obchode, neskôr ich snáď ale pribudne. Tiež chceme vytvoriť jedno miesto, kde by seniori mohli získať všetky potrebné informácie a navzájom komunikovať. Dnes tak robia čiastočne na našom profile na Facebooku, ale už teraz vidíme, že to nie je postačujúce.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Páčia sa mužom podnikavé, akčné ženy?

Tým správnym áno. Ale, žiaľ, veľa mužov preferuje taký jednoduchší model. Nie je to o tom, že žena je podnikateľka, ale celkovo mám pocit, že muži ťažšie znášajú, ak je žena v niečom úspešná alebo, nebodaj, úspešnejšia.

Vizitka

Irma Chmelová (31)

Vyštudovala ekonómiu vo Švédsku, neskôr si vzdelanie doplnila bakalárskym titulom z práva v Bratislave. Pracovala pre Európsku investičnú banku, kde mala na starosti veľký projekt na podporu malého a stredného podnikania. Do vlastného biznisu sa pustila v roku 2012. Pôsobí aj v správnej rade neziskovej organizácie Človek v ohrození. V roku 2013 sa dostala do finále súťaže Mladý inovatívny podnikateľ a získala špeciálne ocenenie prvej dámy SR Silvie Gašparovičovej. S projektom ProSenior sa dostala do finále súťaže Social impact enterprise v Rakúsku. Koncom roka 2013 obsadila 2. miesto v súťaži Podnikateľka Slovenska 2013 v kategórii Začínajúca podnikateľka a hneď v úvode tohto roka získala 2. miesto v súťaži E-ženy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor: Silvia Krpelanová

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 070
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 072
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


20
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
Tradičné políchnianske kraslice.

Tipy, ako zdobiť veľkonočné vajíčka.


Šibačka a oblievačka na Veľkonočný pondelok.

Veľkonočné sviatky sú od 18. do 21. apríla.


reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 536
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 024
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 731
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 621
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 709
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 835
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu