SME

Ako prežiť nezamestnanosť

Možno sa vám nedávno stalo, že ste sa zrazu ocitli bez práce. Alebo ste sa rozhodli odísť z práce sami, pretože ste dospeli do štádia, že ste už ďalej nemohli pokračovať v tom, čo ste robili.

Ilustračná fotografiaIlustračná fotografia (Zdroj: Fotolia.com)

Nech je to akokoľvek, realita je taká, že nezamestnanosť sa stala súčasťou vášho života. Pravdepodobne pociťujete stres, hnev, nespravodlivosť, frustráciu, strach a pri návšteve úradu práce aj poníženie.Byť nezamestnaným rozhodne príjemné nie je. Človek je priamo konfrontovaný s veľkým množstvom času, s hrobovým tichom a štyrmi stenami, negatívnymi myšlienkami a emóciami, ktoré sa neustále snažia dostať na povrch. Vízia nejasnej budúcnosti pôsobí depresívne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je však nezamestnanosť skutočne tak veľmi skľučujúca? Známy americký filozof a spisovateľ Ralph Waldo Emerson povedal: „Ak je človek nespokojný so svojím stavom, môže ho zmeniť dvoma spôsobmi. Buď zmení podmienky svojho života, alebo svoj duševný postoj. Prvé nie je vždy možné, to druhé je však možné vždy.“ Je pravda, že prácu nezískate mávnutím čarovného prútika, ale môžete urobiť maximum preto, aby ste sa k nej priblížili. A hoci je to veľmi ťažké, môžete zmeniť aj svoj postoj. Ako teda prežiť obdobie nezamestnanosti v rámci možností plnohodnotne?

SkryťVypnúť reklamu

Zmena je súčasťou života

Slovo odborníka

K téme sa vyjadruje koučka Jana Mladá.

jana_mlada_kouc.jpg

„Nezamestnanosť, tak ako všetky ťažké veci, ktoré sa nám stanú, má v sebe jeden benefit. Je ním šanca objaviť niečo nové v sebe. Preto je dobré čo najskôr sa zamyslieť nad tým, ako a kam ďalej. Odporúčam nájsť si pre seba polhodinku denne a klásť si otázky ako: ¸Čo by ma bavilo robiť? Čím som chcel byť, keď som bol malý? V čom som dobrý? Čo by som robil s radosťou a nadšením, keby som na to mal peniaze? Čo by som robil aj zadarmo? Chcem zostať zamestnancom alebo začnem podnikať?´

Tu môžete pokojne trochu popustiť uzdu fantázii, pretože vtedy napadajú človeku aj smelšie možnosti, ktoré bežne zablokuje racionálna myseľ,“ odporúča Jana Mladá, ktorá pracuje ako koučka. Na začiatku nemusí ísť o veľké veci. Dôležité však je pracovať na svojej vízii, určiť si ciele a postupy, ako ich dosiahnuť. Možno časom zistíte, že sa vám už nechce byť účastníkom obľúbeného skupinového cvičenia, ale jeho lektorom. Zaujíma vás móda a trendy v líčení? Poobzerajte sa po kurze vizážistky. Frustruje vás vaša nadváha? Tak s tým niečo urobte! Možno práve teraz nastal ten najlepší čas. Dôležité je chcieť a nenechať sa odradiť neúspechom a vlastnými negatívnymi pocitmi.

SkryťVypnúť reklamu

Nad vodou vás udrží denný plán

Určite sa vám počas obdobia nezamestnanosti stane, že jednoducho rezignujete. Dostanete sa do stavu, keď pre vás nič nemá zmysel. Deň strávite v pyžame sledovaním televízie, počúvaním hudby či na internete. Je to prirodzené. Problém nastane vtedy, keď sa z jedného dňa stane niekoľko dní či dokonca týždňov. Preto je nevyhnutné mať stanovený denný plán, a tak si udržať určité pracovné návyky. „Ráno treba vstať skôr, prezliecť sa z pyžama a postarať sa o svoj zovňajšok tak, ako keby ste sa chystali do práce.

Veľmi prospešné je naplánovať si činnosti počas dňa tak, aby bol človek aktívny aspoň šesť hodín. Pod aktivitou rozumieme hľadanie práce, domáce práce, na ktoré dovtedy nebol čas, návštevu kurzov alebo aj stretávanie sa s priateľmi,“ hovorí Jana Mladá. To znamená, že voľný čas môžete využiť napríklad na veľké upratovanie a pretriedenie starých vecí, ktoré sa roky hromadili alebo na aktivity v záhradke, šport, ručné práce či na návštevu dobrých priateľov i starých známych.

SkryťVypnúť reklamu

fotolia_49225378_subscription_xxl_r8199_res.jpg

Aktivita sa vypláca

Je pravda, že väčšina nezamestnaných, ktorí chcú pracovať, sa v prvom rade snaží aktívne si hľadať prácu. Sledovanie voľných pracovných pozícií či oslovovanie potenciálnych zamestnávateľov však nemusí byť ich jediným cieľom. Obdobie nezamestnanosti je dobré využiť aj na prehĺbenie či oprášenie svojich vedomostí a schopností. „Je veľmi prospešné, keď nezamestnaný zostane v kontakte s ľuďmi. Často sa totiž stáva, že keď je človek nezamestnaný dlhšie, začne sa izolovať. Odporúčam preto navštevovať rekvalifikačné alebo jazykové kurzy, čo je zároveň spôsob, ako zvýšiť svoju hodnotu na trhu práce,“ vysvetľuje Jana Mladá. Mnohé z nich sú poskytované alebo aspoň do určitej sumy preplácané úradom práce, o to však treba najskôr požiadať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hľadáte partnera?

SME.sk spustilo serióznu zoznamku dvaja.sme.sk.

Zaregistrujte sa zadarmo

zoznamka.jpg

Seriózne zoznámenie

Túto možnosť využila aj 35-ročná Andrea: „Po troch mesiacoch neustáleho posielania žiadostí a absolvovania pohovorov ma opustil optimizmus. Potrebovala som ísť medzi ľudí, a preto som sa rozhodla pre intenzívny kurz angličtiny, pretože nemčina už nie je pre zamestnávateľov zaujímavá. Vyplatilo sa, pretože sa mi rozšírila ponuka pracovných možností a nakoniec som si prácu našla.“

Ako to celé zvládnuť?

Skúste sa na momentálnu situáciu pozrieť ako na niečo, čo vás posunie ďalej, smerom k vnútornej spokojnosti a naplnenosti. Je pravda, že sa dá roky pracovať v zamestnaní, ktoré vás ubíja a nenapĺňa, ale vždy máte na výber. A vy ste si vybrali, či už dobrovoľne, alebo za vás rozhodli okolnosti. Vedzte, že chvíle neistoty a strachu nebudú trvať večne. Zmena nikdy nie je ľahká, ale všetko sa vám časom vynahradí. A potom, s odstupom mesiacov či rokov, sa budete na toto obdobie pozerať ako na niečo, čo vám dalo veľa pozitívneho.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tipy ako byť aktívny

• Na každý deň si stanovte plán, ktorý sa budete snažiť dodržať.

• Sledujte voľné pracovné pozície nielen na preferovaných internetových stránkach venovaných voľným pracovným miestam, ale aj v regionálnych a inzertných novinách.

• Oslovte zamestnávateľov, ktorí síce aktuálne nemajú voľné pracovné pozície, ale časom sa môže situácia zmeniť.

• Popremýšľajte nad možnosťami vzdelávania a rekvalifikácie.

• Venujte sa tomu, na čo ste predtým nemali čas: čítaniu, domácim prácam, lúšteniu krížoviek, pestovaniu kvetov, vareniu, svojmu domácemu zvieraciemu miláčikovi alebo športovaniu.

• Zostaňte v kontakte s ľuďmi, plánujte si návštevy, stretnutia s priateľmi, venujte sa skupinovému cvičeniu alebo absolvovaniu kurzov.

• Pocit vlastnej dôležitosti a vnútorného naplnenia vám môže poskytnúť aj dobrovoľníctvo, určite sa vo vašom okolí nájdu organizácie, ktoré by vašu nezištnú pomoc ocenili.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

• Ak si neviete so svojimi negatívnymi emóciami a danou situáciou poradiť, požiadajte o pomoc kouča, ktorý vám pomôže vniesť do aktuálneho stavu viac svetla.

• Hoci je možnosť privyrobiť si popri nezamestnanosti obmedzená, aj na Slovensku sú zamestnávatelia, ktorí sú ochotní poskytnúť bezplatnú stáž s možnosťou získať nové schopnosti a zručnosti.

Autor: Miroslava Miková

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 701
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 627
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 415
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 933
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 635
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 276
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 528
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 518
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu