Na začiatok jedno priateľské upozornenie. Ak sa rozhodnete pripraviť a naservírovať rodine alebo priateľom prílohu z nášho receptu, môžu vás obviniť, že ste im podstrčili zmrznuté zemiaky. Mierne nasladlo ako zemiaky chytené mrazom totiž chutia batáty. Preto sa im aj ľudovo hovorí sladké zemiaky.
Rovnako ako zemiaky pochádzajú zo Strednej Ameriky a do Európy dorazili údajne ešte skôr. Ide tiež o koreňovú hľuzu, ktorá sa vonkajším vzhľadom na zemiaky ponáša, hoci má nepravidelnejší, podlhovastý tvar so zužujúcimi sa koncami. Rozdiel zbadáte až po prekrojení. Batáty, ktoré kúpite u nás, majú tmavožltú až oranžovú farbu, hoci existujú aj biele a svetložlté odrody podobné zemiakom a dokonca ružové, bordové či fialové druhy, ponášajúce sa na cviklu. Na záver porovnávania so zemiakmi jedno veľké plus pre batáty a tiež dôvod, prečo by ste ich mali častejšie zaradiť do jedálneho lístka – obsahujú veľa vlákniny a vitamínov.
Výnimočný zdroj vitamínu A
Výraznejšiu farebnosť dodávajú batátom karotenoidy (najmä betakarotén), ktoré sú jedinečnými prírodnými antioxidantmi a chránia bunky pred škodlivými voľnými radikálmi. Pri ich nedostatku sa zvyšuje riziko srdcovo-cievnych chorôb i niektorých druhov rakoviny.
Betakarotén sa v tele rozkladá na vitamín A, ktorý je potrebný na normálny rast a vývoj tela, najmä kostí či zubov a tiež je zdrojom pigmentu dôležitého na zdravé fungovanie očnej sietnice. Batáty sú mimoriadne bohatým zdrojom vitamínu A. Porcia s hmotnosťou 100 gramov uvareného alebo v šupke upečeného batátu dokáže telu poskytnúť až vyše 380 percent dennej dávky vitamínu A. Keďže je vitamín A rozpustný v tukoch, je dobré pridávať do jedál z batátov napríklad olivový olej, aby telo vstrebalo čo najviac vitamínu.
Okrem áčka sú batáty bohaté aj na vitamín C a vitamíny skupiny B, obsahujú tiež veľa vlákniny, železa a najmä draslíka prospešného pre zdravú činnosť srdca. Nezanedbateľný je aj obsah kyseliny listovej, ktorá je mimoriadne dôležitá v ranom štádiu tehotenstva pre zdravý vývoj plodu.
Naslano i nasladko
Aby ste z batátov vyťažili čo najviac, odporúča sa ako najzdravší spôsob prípravy v parnom hrnci aj so šupkou. Aj varenie či pečenie v rúre dokážu v batátoch zachovať dostatok živín, vitamínov a chuti.
S batátmi sa dá v kuchyni všelijako experimentovať, môžete ich pripravovať naslano, ale i nasladko. Výborne sa kombinujú napríklad s mrkvou, tekvicou alebo s obyčajnými zemiakmi, či už v hustých polievkach alebo v kašiach podávaných ako príloha k mäsu alebo k rybám. Dužina z uvarených batát sa môže použiť ako surovina do koláčov alebo do pečiva. Často používané sú v africkej, ázijskej a juhoamerickej kuchyni, ale obľúbili si ich aj Severoameričania, ktorí batáty podávajú na deň vďakyvzdania.
Kurací steak s batátovým pyré
- 2 batáty
- ½ menšej tekvice hokkaido
- 1 strúčik cesnaku
- 2 steaky z kuracích pŕs
- menší zväzok čerstvého tymianu
- 2 vetvičky čerstvého rozmarínu
- olivový olej
- soľ, korenie
Postup:
1. Batáty ošúpte a pokrájajte na menšie kocky. Tekvicu hokkaido rozdeľte na polovice, z jednej časti vydlabte stred, ošúpte ju a tiež nakrájajte na menšie kocky. Obe suroviny uvarte v osolenej vode domäkka ako zemiaky. Zlejte vodu, popučte batáty a tekvicu vidličkou, pridajte lyžicu extra panenského olivového oleja, strúčik pretlačeného cesnaku (nemusí byť), soľ a korenie podľa chuti a vymiešajte na hladké pyré. Môžete si pomôcť aj tyčovým mixérom.
2. Čerstvý rozmarín a tymian nasekajte nadrobno a bylinky si rozložte na plochý tanier alebo tácku. Kuracie prsia prerežte na polovicu, aby ste získali tenšie plátky. Z oboch strán ich osoľte a okoreňte a obaľte v nasekaných čerstvých bylinkách.
3. Na panvici si rozohrejte olivový olej a steaky opekajte z oboch strán 4 – 5 minút, kým nie je mäso hotové. Naservírujte na batátovo-tekvicové pyré a podávajte. Na oživenie môžete pridať dusené struky zelenej fazuľky alebo sladkého hrachu.