SME

Vyskáčte sa do formy

Skákanie na trampolíne si väčšina z nás spája s malými deťmi. Jana Svobodová a Tomáš Buriánek však z neho spravili úspešný šport pre dospelých, ktorý dobyl Českú aj Slovenskú republiku a šíri sa do celého sveta.

Ilustračná fotografiaIlustračná fotografia (Zdroj: Fotolia.com)

Všetko sa to začalo v roku 2001, keď českých inštruktorov aerobiku a spinningu oslovila známa, ktorá chcela schudnúť pomocou malej trampolíny. Celé dni a noci vymýšľali, ako k trampolíne pripevniť riadidlá, až vznikla podoba prvej trampolíny. Prvé hodiny prebiehali v okruhu rodiny a priateľov. Obľúbenosť cvičenia sa rýchlo

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovo odborníka

K téme sa vyjadruje Danica Studená, odborná lekárka pre rehabilitačnú medicínu.

danica-studena_r4482.jpg

šírila mestom Tábor a prvé lekcie pre verejnosť na seba nenechali dlho čakať. „Jedno obdobie som cvičila aj 17 hodín týždenne! Bolo to šialené a zároveň úžasné,“ spomína Jana Svobodová, ktorá mala už v detstve kladný prístup k športu. Venovala sa synchronizovanému plávaniu, závodnému plávaniu aj atletike.

SkryťVypnúť reklamu

Spoluzakladateľ jumpingu Tomáš Buriánek zasa vyrástol na biatlone, bol dokonca členom juniorskej reprezentácie. V roku 2005 sa uskutočnilo historicky prvé Jumping® Basic školenie a Jana s Tomášom si zaregistrovali značku jumpingu pre Českú republiku, neskôr pribudli aj iné európske štáty. Za veľký úspech považujú účasť na jednom z najväčších fitness veľtrhov FIBO 2011. „Práve na ňom sme predstavili dlho pripravovanú a testovanú Jumping® Trampolínu PROFI s ochranným patentom. Má tvar šesťhranu, napevno privarené nohy, ktoré nepraskajú a jej celková hmotnosť nepresahuje 13 kilogramov. Nemá ťažké pružiny ale ľahké funkčné gumolaná. Sme hrdí na to, že sa vyrába v Českej republike a nie v Číne,“ dodala zakladateľka tohto nového športu.

Nedovolia vám kolená behať? Skáčte!

Aké sú teda výhody cvičenia na trampolíne oproti iným športom ako napríklad aerobic alebo zumba? Podľa Jany si na nej klienti uvoľnia aj myseľ, pretože na klasickom jumpingu neexistujú choreografie. Výplet trampolíny je mäkký, je teda vhodný aj pre ľudí, ktorí musia šetriť svoje kĺby. Ako „balančná plošina“ funguje aj na zapojenie svalov, ktoré sa cvičením na pevných podložkách nezapájajú (ide hlavne o kostrové svalstvo a hlboké chrbtové svaly).

SkryťVypnúť reklamu

Hľadáte partnera?

SME.sk spustilo serióznu zoznamku dvaja.sme.sk.

Zaregistrujte sa zadarmo

zoznamka.jpg

Seriózne zoznámenie

Striedaním aeróbneho a anaeróbneho pásma dochádza k lepšiemu spaľovaniu, ktoré doznieva aj po ukončení cvičenia a k zväčšeniu kapacity pľúc. Základnou myšlienkou tohto dynamického cvičenia nie je len náhodné poskakovanie na trampolíne, ale koordinovaný a prepracovaný systém.

„Každý človek je jedinečný, a preto máme klientov s rovnakou diagnózou, ktorí si iné cvičenie nevedia predstaviť. Na druhej strane máme takých, ktorým skákanie nevyhovuje. Zväčša sú to osoby s problémami s chrbticou, po operáciách stavcov či platničiek. Jedinou skupinou, ktorej neodporúčame skákať, sú budúce mamičky a mamičky čerstvo po pôrode. Samozrejme, rešpektujeme názory lekárov špecialistov. Vždy je dobré, aby jumping sami vyskúšali. Máme takých, cvičia napríklad gynekologička, pľúcna lekárka, hepatologička, gastroenterologička a iní lekári,“ prezradila Vierka Gimecká, trademark owner tejto značky pre Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

Z oddelenia PR do telocvične

V minulosti sa Vierka venovala atletike aj folklórnemu tancu, takže pohyb bol každodennou súčasťou jej života a napĺňal ju radosťou. „Bola som asi v správnom čase na správnom mieste, lebo zakladatelia programu mi ponúkli spoluprácu ako prvej Slovenke s diplomom Jumping. Investovala som do prvých trampolínok, ktoré boli dovezené na Slovensko. 6. júna 2010 sa uskutočnila prvá lekcia u nás, v Trenčíne. Viedol ju Tomáš Buriánek a už na druhý deň som pokračovala sama. Skákala som každý deň okrem soboty o 16. a 17. hodine, teda v čase, ktorý nebol až tak zaujímavý. Svet div sa, i cez tieto nie ideálne podmienky, ústnym podaním reklama fungovala, lekcie sa zapĺňali a náhradníci čakali, či niekto neuvoľní trampolínku,“ spomína dnes už s úsmevom. Pred dvomi rokmi táto inštruktorka aerobiku opustila prácu PR referentky vo vodárňach, aby sa naplno venovala svojmu snu a odkúpila ochrannú značku od zakladateľov jumpingu. Odvtedy školí nových inštruktorov, zabezpečuje trampolíny, realizuje nadstavbové školenia a stará sa o úspešné fungovanie značky na Slovensku. Okrem toho pôsobí ako zástupca pre Rakúsko a učí našich susedov skákať s radosťou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Priaznivé účinky jumpingu

  • Je zábavný a bezpečný
  • Spomaľuje starnutie
  • Zvyšuje svalový tonus
  • Zvyšuje vitálnu kapacitu pľúc
  • Pôsobí proti depresii a únave
  • Upravuje trávenie a vylučovanie
  • Posilňuje všetky svalové partie
  • Zlepšuje zásobovanie tkanív kyslíkom
  • Rozvíja motoriku, koordináciu a stabilitu
  • Podporuje relaxáciu a spánok
  • Stimuluje vestibulárny a nervový systém
  • Normalizuje hladinu cholesterolu a triglyceridov
  • Zrýchľuje lymfatický obeh, detoxikáciu a prietok v žilnom systéme
  • Pomáha znižovať krvný tlak, a tým predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam

Jumping ako životný štýl

V súčasnej dobe sa jumping precvičuje už v 22 štátoch sveta, medzi ktorými sú napríklad aj krajiny ako Kuvajt, Izrael či ostrovy Guernsey a Jersey. „V roku 2014 pripravujeme otvorenie nového Jumping® showroomu a zároveň fitness štúdia v Los Angeles, kde sa v prvej polovici roka uskutoční tiež prvé školenie pre inštruktorov v USA. Pre mnohých z nás sa jumping stáva životným štýlom, ktorý prináša radosť, uvoľnenie a mnoho nových priateľov. Našou snahou je, aby sme takto pozitívne dokázali ovplyvniť čo najviac ľudí,“ predstavila Jana Svobodová plány na tento rok. Už teraz sa teší na jumping show, ktorú predvedie na veľtrhoch v Kanade, Paríži, Taliansku, Nemecku či na Ukrajine. Ako sama hovorí, kde nestačí srdce, pomôžu svetovo uznávané výstavy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tri otázky pre odborníka

Odpovedá Danica Studená, odborná lekárka pre rehabilitačnú medicínu, riaditeľka súkromného centra liečebnej rehabilitácie Strediska profesora Jána Červeňanského v Bratislave

Je podľa vás jumping bezpečný šport? Netrpí pri ňom pohybový aparát?

Jumping, ako pravidelný a jednostranný samostatný šport, je úplný nezmysel. Jumping je vhodné využívať pri doplnkovom kondičnom tréningu, pri rôznych hlavných športoch, napríklad lyžovaní, ľahkej atletike, loptových športoch, či hokeji, futbale a podobne. Skákaním na trampolíne sa výrazne posilňuje stabilizačný aparát trupu, bedrových kĺbov kolien aj členkov, vylepšuje sa celková stabilita. A najmä – je to aerobný tréning.

Môžu následkom pravidelného skákania na odpruženej trampolíne vzniknúť zdravotné problémy?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Môžu. Preto jumping nie je vhodný pre každého a rozhodne by sa nemal robiť masovo vo veľkých relaxačných centrách. V dôsledku neustáleho, napríklad hodinového intenzívneho natriasania, môže u predisponovaných, najmä hypermobilných jedincov dôjsť k určitým dysfunkciám vnútorných orgánov a k ťažkostiam, ktoré s tým súvisia.

Komu by ste ako lekárka takýto šport odporúčali a komu, naopak, nie?

Jumping je kontraindikovaný napríklad v tehotenstve, u šestonedeliek, u kojacich matiek, u žien, ktoré majú gynekologické problémy. A naopak, ako jedna z doplnkových cielených metodík sa používa aj v liečebnej a medicínskej rehabilitácii – po úrazoch, operáciách a poruchách pohybového aparátu . Ale tu sa robí pod mimoriadnym odborných dohľadom vyškolených fyzioterapeutov. Musíme si uvedomiť, že všetkého veľa škodí. A tak je to aj s jumpingom. Ľudské telo je stavané tak, že jeho hlavnou oporou je pevná zem a jumping má pomáhať najmä tomu, aby sme dokázali udržať lepšiu rovnováhu a stabilitu. Ak chce mladý človek jumping robiť intenzívne, v poriadku, nech pod odborným dohľadom trénuje. Ja sama som však toho názoru, že pre celkový rozvoj osobnosti sú vhodnejšie iné pravidelné pohybové aktivity.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor: Sláva Štefancová

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 656
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 963
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 330
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 578
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 575
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 127
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 456
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 263
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


15
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
Tradičné políchnianske kraslice.

Tipy, ako zdobiť veľkonočné vajíčka.


Šibačka a oblievačka na Veľkonočný pondelok.

Veľkonočné sviatky sú od 18. do 21. apríla.


reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 560
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 275
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 135
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 20 724
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 285
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 673
  7. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 6 486
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 809
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťZatvoriť reklamu