SME

Závislých od vody pribúda. Je pitný režim podvod?

Na svete je nový výraz: aquaholik. Možno sa týka vás, určite niekoho z vášho okolia. Táto závislosť postihuje ľudí, ktorí sa snažia vypiť čo najviac vody, pretože veria, že to zdraviu prospieva.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SITA/AP)

„Je to posadnutosť, niečo ako drogová závislosť,“ hnevá sa plastický chirurg Jan Měšťák, ktorý sa k problematike vyjadril pre onadnes.cz.

Na svojich prednáškach vidí mladých ľudí, ako si priebežne odpíjajú z plastových fliaš: „Ako by mali cumlíky. Pýtam sa ich: Prečo toľko pijete? Oni: Hovorí sa, že sa to má. Ja: Ale prečo? Oni: Píše sa, že sa to má.“ Uviedol Jan Měšťák pre Magazín DNES z 9. január 2014.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pite vždy, čo najviac, minimálne dva litre, ideálne tri litre denne. Takéto rady sa na nás valia z televízie, časopisov, internetu. Veta „Napi sa!“ znie vo väčšine rodín.

SkryťVypnúť reklamu

Cesta na psychiatriu

Patrím medzi väčšinu ľudí, ktorí sú zneistení z toho, že pitný režim ich rodiny za veľa nestojí. Nedávno som po príchode domov dokonca s hrôzou počula sama seba, ako sa pýtam psa: „Vypil si dnes dosť vodičky? “ Áno, doktor Měšťák by ma poslal na psychiatriu. Posadnutosť dodržiavaním takzvaného pitného režimu a liečba psychických porúch už kráčajú ruka v ruke, o čom svedčí už spomínaný termín aquaholik.

Hľadáte partnera?

SME.sk spustilo serióznu zoznamku dvaja.sme.sk.

Zaregistrujte sa zadarmo

muz_1.jpg

Seriózne zoznámenie

Aquaholičkou je napríklad Nigella Lawsonová, celebrita z britskej televíznej kuchárskej show. Tá vysvetľuje ľuďom ako dobre variť a v rozhovore pre Daily Mail, že jej lekár Peter Wheeler mnohokrát upozorňoval, že je závislá od pitia vody a že by s tým mala prestať. Denne do seba dostala päť litrov vody, veľkú časť z toho večer, pretože bola presvedčená, že tak jej pleť pri spaní nasaje veľkú časť vody do seba, a tak bude svieža, mladá a krásna.

SkryťVypnúť reklamu

Výraz aquaholik sa používa tiež v súvislosti s bežkyňou Kate Moriovou. Skolabovala pri maratóne, pretože vypila toľko vody, až to jej organizmus odrovnalo. Lekári jej paradoxne v rámci prvej pomoci dali pohár vody, pretože nevedeli, že predtým do seba dostala už tri litre. Nakoniec v nemocnici zistili, že jej z toho opuchol mozog. Športovkyňa teraz robí osvetu, aby to ľudia s pitím nepreháňali. Podobne je na tom britský herec Anthony Andrews, ktorý sa priznal, že denne pil päť litrov vody v presvedčení, že mu to robí dobre na hlasivky. Keď hral profesora Higginsa v My Fair Lady, našli ho kolegovia ležať v bezvedomí v zákulisí. Príčina problémov bola rovnaká ako u Kate Moriovej.

britain_nigella_lawson795442110053_r509.jpg

Nigella Lawsonová

Vojna s pitnou mániou

Vlna okúzlenia vierou, že keď svoje telo budeme prelievať vodou, všetko škodlivé a zlé sa z neho vyplaví, práve kulminuje, takže sa dá predpovedať jej pád. Pribúdajú lekári a vedci, ktorí podobne ako chirurg Měšťák vyhlasujú vojnu prehnanej pitnej mánii.

SkryťVypnúť reklamu

Najradikálnejší sú profesori Stanley Goldfarb a Dan Negoianu z Univerzity of Pennsylvania vo Filadelfii. Podľa ich štúdie neexistuje žiadny vedou podložený dôvod, aby sa zdravý človek v miernom klimatickom pásme nútil vypiť denne dva a viac litra tekutiny.

Vyznávači pitného režimu tvrdia, že najmenej dva litre vody denne má pre organizmus štyri blahodarné účinky: vylučovanie toxických látok z tela, zlepšenie pleti, obmedzenie chuti na jedlo, zníženie bolesti hlavy. Autori štúdie tvrdia, že nič z toho sa nepodarilo dokázať.

Nie všetci sú takí radikálni, naopak mnohí výživoví poradcovia tvrdia, že sa často stretávajú s ľuďmi, ktorí majú zdravotné problémy práve preto, že pijú málo. V nemocniciach a domovoch pre seniorov lekári riešia, že staršia generácia pije málo a je dehydrovaná, mladšie ročníky do seba, naopak, lejú vody priveľa.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Mnoho ľudí podľahlo pocitu, že čím viac pijú, tým pre viac dobrého pre seba robia, ale tak to nie je," informuje výživový poradca Petr Havlíček. „Nadbytok vody preťažuje obličky, rovnako ako ich nedostatok. Naviac, telo si dokáže vyťažiť vodu aj zo stravy, napríklad z varených príloh, zo zeleniny, z polievok, ale aj z kávy. Každý by si mal potrebu tekutín riadiť podľa svojej telesnej hmotnosti a podľa namáhavosti práce, pohybu, podľa toho, koľko energie vydáva. Keď niekto váži 100 kíl a denne vypije maximálne liter, je to málo. Ale ak sa niekto prelieva vodou a myslí si, že tým schudne, je to obrovský nezmysel. Využívajú to, že žalúdok zaplavený vodou vysiela signál, že je plný, a tak majú menšiu chuť do jedla. So zdravým spôsobom chudnutia to nemá nič spoločné."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Moč musí byť svetlý

Padá aj mýtus, že čím viac budeme piť, tým krajšia bude naša pleť. Šťavnatá, svieža ako broskyňa po daždi. "Nepoznám zatiaľ štúdiu, ktorá by preukázala, že pitie vody má vplyv na kvalitu pleti," povedala Jana Hercogová, prednostka Dermatovenerologickej kliniky pražskej Nemocnice Na Bulovce. "Tým netvrdím, že človek nemá piť, pitie je samozrejme dôležité. Ale rôzne návody z časopisov, ktoré nám nahovárajú, že keď budeme piť vody veľa, zlepší sa nám pleť, sa nezakladajú na žiadnom výskume. Kvalitu pleti môžeme ovplyvniť tým, že ju budeme šetrne čistiť a potrebnú hydratáciu a tuk dodávať krémami. Voda sa do nej dostáva tým, čo na ňu nanášame."

Istá profesorka z Ostravy sa nedávno dostala do sporu s rodičmi študentov strednej školy, pretože ich odmietala počas vyučovacej hodiny púšťať na záchod. "Väčšina dievčat má na lavici litrovú fľašu a následne stále potrebujú na toaletu. Rušia tým výučbu, stále niekto niekam odchádza. Keď som ich odmietla uvoľniť z hodiny, sťažovali sa rodičia u riaditeľa a mala som problém. Ale nerozumiem, že niekto nevydrží bez pitia hodinu a nenapije sa až cez prestávku."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vo Veľkej Británií sú reklamné plochy s nápisom Keep it light, čo sa dá preložiť ako "udržuj ho svetlý". Aquaholici si totiž nielen že robia mapky najbližších verejných toaliet, ale tiež si tam kontrolujú, čo z nich vyteká. Keď je moč svetlý, skoro biely, sú spokojní, znamená to, že sa prelievajú dostatočne. Ale beda, keď je tmavý, hustý, pozor, je potrebné rýchlo kúpiť ďalšiu fľašu vody.

Lekári sa na kontrolovanie moču pozerajú s pochopením. "Je to dobré meradlo, či je náš príjem tekutín v poriadku," tvrdí Ondrej Nývlt, predseda lekárskej rady spoločnosti Svet zdravia, ktorá ľuďom pomáha s chudnutím. Správny stav popisuje takmer básnicky: "Ideálne je, keď je farba svetložltá a jemne iskrí ako hladina jazera, keď na ňu zasvieti slniečko. Správny pitný režim poznáme aj podľa toho, ako často na toaletu chodíme. V poriadku je päťkrát až sedemkrát denne a najviac jedenkrát v noci. Pitie je správna súčasť čistenia organizmu, ale nedá sa popísať žiadnymi univerzálnymi pravidlami. Ak niekto sedí celý deň v kancelárii a je chladno, pokojne mu môže stačiť liter vody. Snaha piť čo najviac je móda a nemusí byť vhodná pre každého."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pôvodný text bol uverejnený na ona.idnes.cz

Autor: Scarlett Wilková

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 307
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 963
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 247
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 525
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 622
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 486
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 182
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 761
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 168
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 76 241
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 55 576
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 24 711
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 100
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 321
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 627
  8. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 9 604
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu