SME
reklama

Stresujme, ale bez stresu!

Neveríte mýtu o živote bez stresu? Ste na najlepšej ceste naučiť sa ho využiť vo svoj prospech.

Ilustračná fotografiaIlustračná fotografia (Zdroj: Fotolia.com)

Priekopník v oblasti výskumu stresu Hans Selye pokladal za bezstresový stav jedine smrť. V 80. rokoch minulého storočia tak ľudstvu zanechal veľký odkaz. Stres našu psychiku obohacuje, lebo bez neho by sme boli nepoužiteľní. Prežívanie napätia totiž nie je iba súčasťou existencie, je to život sám. Selye hovoril otvorene o strese ako o „korení života“ a jeden z najzávažnejších civilizačných problémov súčasnosti pokladal za prirodzený vnútorný zážitok.

Slovo odborníka
K téme sa vyjadruje psychoterapeut Michal Mynář
mgr.michal-mynar_r195.jpg

Dvadsiate storočie mnohí vnímajú ako storočie stresu nielen preto, že odborníci pomenovali ďalší psychický neduh. Začali sa prejavovať dôsledky masovej migrácie do miest a odmietania života na vidieku. Uvažujeme o kariére, zvýšení životného štandardu, získavame podnety na zaoberanie sa vlastným prežívaním. Za krátky čas sme sa stotožnili s myšlienkou, že život v meste znamená stres. A to napriek pohodliu, ktoré prináša. Sme hystericky uponáhľaní, prepočítavame minúty strávené čakaním, cestovaním, fungujeme s pocitom, že nič nestíhame. Prečo sa vlastne cítime vystresovaní v ére, v ktorej nemusíme loviť, orať ani rozpočítavať zásoby na obdobie neúrody?

Prirodzená ochrana

Na silnejšiu fyzickú či psychickú záťaž organizmus reaguje bojom alebo útekom. Stres je spúšťačom obranného mechanizmu potrebného na prekonanie nebezpečenstva. „Prvotným cieľom je rýchle poskytnutie vnútorných zdrojov na záchranu života v extrémnej situácii. Pomocou stresových hormónov sa organizmus pripravuje na maximálny výkon. Tep sa zrýchľuje, uvoľňujú sa energetické zásoby a tiež nastávajú zmeny v zásobovaní mozgu krvou,“ vysvetľuje psychoterapeut Michal Mynář. Prudké telesné zmeny nás mnohokrát zaskočia, ale netreba ich vnímať úzkostlivo. „Organizmus nám preukazuje svoju podporu. Verí, že so situáciou sa dokážeme popasovať a dáva nám k dispozícii svoje zdroje,“ pokračuje odborník. Dôležitým krokom zostáva prehodnotenie postoja k stresu. „Ak stres vnímame ako zmobilizovanie síl, dodá nám odvahu. Budeme zápasiť ochotnejšie, lebo vieme, že náš organizmus je s nami,“ dodáva psychoterapeut.

Hŕstka zaujímavostí

• Nedostatok stresu znižuje schopnosť odolávať mu.

• Stresom trpia najmä perfekcionisti. Na príčine sú zložité ciele, ktoré sa snažia dosiahnuť v krátkom čase.

• Podľa prieskumov agentúry GfK najväčšie stresy Slovákom spôsobujú medziľudské vzťahy na pracovisku, veľké pracovné zaťaženie a nedostatočné finančné ohodnotenie.

• Dovolenka nie je zárukou, že stres pominie. Dôležité je načasovanie.

• Deti prežívajú stres rovnako ako dospelí napriek tomu, že príčiny môžu byť rôzne.

• So stresom sa každý vyrovnáva individuálne. V niektorých situáciách človek vytvára a udržiava vysoký stupeň stresu vlastným konaním.

Pokojne stresujme

Na nedostatok času narážame zväčša pri plnení pracovných úloh. Časovú tieseň však Silvia nepocítila v zamestnaní, ale v bezpečí domova. Aktívna bojovníčka sa z nej stala po rozvode. Mala päťdesiat, životné zážitky zhustené na trase pracovisko – kuchyňa, a toto málo bolo odrazu preč. Práca jej pripadala monotónna, variť viac nebolo pre koho, vyhliadky na nový vzťah pokladala za mizivé. Stres, že povestný vlak ufujazdí do neznáma a ona už nestihne žiť, jej nahlodal sebavedomie. Rozhodla sa robiť všetko preto, aby nemyslela na stroskotané manželstvo. Chodila cvičiť, navštevovala kurzy venované boju proti stresu, kupovala haldy motivačnej literatúry, verila, že svoj život od základu zmení. Čo ako chcela stresu predísť, nedarilo sa. Postupne zisťovala, o čo všetko prišla v jednotvárnej práci, v nudnom manželstve, počítala premeškané príležitosti a nakoniec dosiahla presný opak toho, o čo sa usilovala .

Hľadáte partnera?
SME.sk spustilo serióznu zoznamku dvaja.sme.sk.
Zaregistrujte sa zadarmo.
Seriózne zoznámenie

Zostala bez náboja a upadla do melanchólie. „Bojovať proti stresu je nezmysel. Stres je náš spojenec a provokuje nás k akcii. Dodáva nám odvahu prekonať prekážky a prijať životné výzvy,“ myslí si Michal Mynář a dodáva, že oveľa závažnejšia je fáza nastupujúca po stresovom zážitku.

Reštart

So stresom si väčšinou poradiť dokážeme. Sám osebe nás totiž prirodzene vyburcuje k aktivite. Väčší problém býva v doplnení zásob energie, keď už stresová situácia odznela a namiesto nej nastúpilo vyčerpanie. „Stresová reakcia je náročná na energiu, lebo vyčerpáva naše rezervy. Doplnenie vyžaduje dostatok odpočinku. Ten si často zamieňame so zábavou a tu narážame na pravý dôvod väčšiny súčasných civilizačných neduhov,“ tvrdí Michal Mynář a varuje napríklad pred pasívnym ležaním pri televízore, ktoré môže byť ďalším zdrojom negatívneho prežívania. Takýto spôsob „relaxu“ nás môže viac unaviť než uvoľniť. „Dejový spád, striedanie scén prerušovaných reklamou, prepínanie programov, to všetko kladie nároky na našu pozornosť. Zavaľuje nás množstvo vizuálnych a sluchových informácií. Zatiaľ čo sedíme na gauči a napchávame sa čipsami, náš organizmus je vystavený situácii, na ktorú musí reagovať,“ vysvetľuje odborník. Ako teda správne relaxovať? „Kľúčom k plnohodnotnému odpočinku je jednoduchosť. Surfovanie po internete, četovanie, sledovanie televízie sú na psychiku náročné, nedá sa pri nich len tak odpočívať. Každý človek je však individuálny. Napríklad polhodinka strávená počúvaním hudby so zavretými očami môže byť pre niekoho príjemným relaxom, no hudba pri nejakej inej činnosti môže predstavovať záťaž,“ uzatvára psychoterapeut. Dôležité je počúvať seba samého a aktíve vyhľadávať také formy odpočinku, ktoré nás nabijú energiou.

Štyri otázky pre odborníka

Odpovedá psychoterapeut Michal Mynář

Odlišuje sa pracovný stres od stresu spôsobeného životnými situáciami?

V princípe nie, ale nesmieme paušalizovať. Všetko závisí od trvania a intenzity. Stres v práci býva dlhodobý a menej intenzívny. Mimoriadne životné situácie spôsobujú krátkodobejší, ale o to silnejší stres.

Často sa hovorí o boji proti stresu. Dá sa vyhrať?

Z hľadiska psychického zdravia a stavu pohody je vždy lepšie bojovať za niečo ako proti niečomu. Preto lobujem za lepší odpočinok.

Občas pociťujeme stres zo samotnej skutočnosti, že máme stres. Nejde o výhodný komerčný produkt?

Boj so stresom je módna záležitosť. Zo stresu sa stal strašiak. Strach, ako vieme, má veľkú kúpnu silu. Niektoré komerčné subjekty to zneužívajú. Stačí trochu postrašiť a ponúknuť riešenie. Kto odmietne, keď ide o vlastné zdravie?

Čo hovoria výskumy?

Kľúčovým faktorom dopadajúcim na organizmus nie je miera stresu, ale to, ako ho vnímame. Univerzita vo Wisconsine pred dvomi rokmi zverejnila výsledky zo skúmania vplyvu stresu na zdravie pacientov. Zistilo sa, že dlhodobá vysoká miera stresu zvyšuje riziko smrti o 43 percent, ale pozor, s jednou výnimkou. Ľudia, ktorí majú k stresu pozitívny postoj, tvorili najzdravšiu skupinu. V porovnaní s ľuďmi s dlhodobo nízkou úrovňou stresu sa u nich prejavilo menšie riziko infarktu. To znamená, že my sami rozhodujeme o tom, či zo stresu bude pomocník, alebo zabijak.

Autor: Dana Miháliková

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 702
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 768
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 724
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 997
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 761
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 8 887
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 482
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 464
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 475
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 355
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 913
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 348
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 340
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 7 905
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 417
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu