Pád dní voľna s potenciálnym partnerom je dosť dlhý čas na to, aby sme zistili, či vám spoločnosť vášho nápadníka vyhovuje, a primerane krátky na to, aby sme ho prežili bez citového úrazu. Brigit Jonesová, filmový vzor single tridsiatničiek, nazývala mikrodovolenku "minibreak" a nevedela si bez nej predstaviť život. Extrémne krátka dovolenka má totiž množstvo pozitív. Môžeme ju zrealizovať prakticky kedykoľvek. Na rozdiel od tej klasickej nezaťaží peňaženku a aj preto si ju môžeme dovoliť častejšie. Jednou z najväčších výhod je, že nech prebieha akokoľvek, pomerne rýchlo sa skončí a my sa po nej s ľahkosťou vrátime do každodennej reality. Aj preto je vďačným testom pre začínajúci vzťah.
Ideš? Nejdeš?
Najpraktickejšou voľbou býva predĺžený spoločný víkend alebo jednoducho víkend. Väčšinou nás na jeho zorganizovanie zláka predstava, že sa vo dvojici s čerstvým objavom prvýkrát "odstrihneme" a užijeme si spolu riadnu dávku romantiky. Podvedome nás láka aj skutočnosť, že budeme v cudzích očiach automaticky tvoriť pár. To, čo je prirodzené pre vás, však nemusí platiť pre váš čerstvý objav. "Prvý spoločný víkend je veľká vec. V prípade, že ho jeden z partnerov chce, a druhý nie, môže to byť signál, že jedna zo strán si tú druhú nevie zaradiť medzi svoje priority," hovorí psychologička Brigit Trimajová.
Hľadáte partnera?
SME.sk spustilo serióznu zoznamku dvaja.sme.sk.
Seriózne zoznámenie
Ak s návrhom na prvý spoločný víkend neuspejeme, nemusíme hneď upadať do depresie. Nie vždy je za partnerovým "nie" výhovorka. Naše súkromie musí často zniesť množstvo zásahov zvonka. "Objektívnym dôvodom na odmietnutie môže byť napríklad práca. Ak sa však negatívna reakcia opakuje, je to dôvod byť v strehu," upozorňuje odborníčka.
Ak si teda chceme ušetriť dilemu, či sme natrafili, alebo nenatrafili na toho pravého, nemali by sme sa s prvou spoločnou mikrodovolenkou zbytočne ponáhľať. Je lepšie odložiť všetky pokusy postrčiť partnera a posunúť tak vzťah do ďalšej fázy na obdobie, keď už vo vzťahu získame akú-takú istotu. Na romantické filmy o prekvapeniach a letenkách do Florencie radšej zabudnime. V reálnom živote sa máloktorý muž správa na začiatku vzťahu ako zamilovaný rojko.
Reálne očakávania
Význam prvej spoločnej dovolenky sa odvíja od pôvodných predstáv. Ak sa potvrdia, bude jej pripisovaná dôležitosť a môže sa stať míľnikom vo vzťahu. Ak nie, môže ho zabrzdiť. Očakávania, ako chceme stráviť spoločné voľné dni, môžu mať potenciálni partneri, ktorí sa ešte dobre nepoznajú, rôzne.
"Ak si jeden z nich sľubuje posteľný maratón, ale druhý lozí po kopcoch, sklamanie je isté," usmieva sa psychologička a dodáva, že je potrebné otvorenosť a práca s vlastnými očakávaniami. Ako vždy, dôležitá je komunikácia. "Hovorte spolu o svojich predstavách. Nespoliehajte sa, že zaľúbenosť všetko prekoná," radí odborníčka.
Dôležité je aj rozdelenie úloh pri príprave výletu. Všetku aktivitu by nemal prebrať iba jeden z dvojice. "Stáva sa, že jeden z dvojice niečo nadizajnuje, druhý sa prispôsobí," hovorí Brigit Trimajová a dodáva, že ide o ďalší z dôležitých signálov. "Jasne sa ukáže, kto dáva do vzťahu viac energie alebo má tendenciu toho druhého ovládať."
Podľa odborníčky sklamanie z prvej spoločne strávenej mikrodovolenky často vzniká z toho, že žijeme v
Slovo odborníka
K téme sa vyjadruje psychoterapeutka Brigit Trimajová
predstavách nezlučiteľných s realitou. Zrážka so skutočnosťou dokáže bolieť. Vtedy nám spoločné chvíle s novým objavom prezradia veľa aj o nás samotných. V ideálnom prípade si urobíme v hlave menšiu inventúru a priznáme si, že za to, že náš romantický výlet nedopadol podľa našich predstáv, môžu len naše vzdušné zámky.
Keď je víkend jediné, čo máte
Na svete sú aj ľudia, ktorým vyhovuje vzťah založený výlučne na mikrodovolenkách. Ak ste spokojne absolvovali niekoľko kratších výletov, ale nič nenasvedčuje, že sa spolu vyberiete na dvojtýždňový relax, zbystrite pozornosť. "Ľudia sa dnes veľa premiestňujú, zažívajú dynamiku. Krátke spoločné dovolenky zapĺňajú priestor, ktorý im na vzťah zostáva. Kedysi boli v pohybe murári, drotári, dnes sú to manažéri a rôzni experti," hovorí psychologička.
Po určitom čase zvyčajne príde moment rozhodnutia. Budete sa navždy stretávať len na spoločných výletoch alebo sa posuniete vo vzťahu ďalej? Ak ho váš partner ignoruje, nerobte si o ňom ilúzie. "Niektorým ľuďom takýto element ‚iného‘ vzrušenia vyhovuje. Prvoradé pre nich je, že prebije obyčajnosť. Nikdy však nepostačí na skutočný vzťah. Každodenné spolužitie treba otestovať v každodennej realite," vysvetľuje Brigit Trimajová.
Psychologička odhaľuje ešte jeden dôvod, prečo niektorí ľudia uprednostňujú krátke spoločné momenty pred dlhšími: "Majú tak viac energie udržať si lepší imidž pred partnerom. Všetci máme nejakých kostlivcov v skrini… " Dôležité je nedémonizovať si ich. Fakt je, že keď sa s nimi nedokážeme vyrovnať, ťažko sa nám podarí vybudovať normálny funkčný vzťah.
Ako na to
Prvý spoločný víkend mimo domu netrávte u rodiny ani jedného z vás, upozorňujú odborníci. Ak je to nevyhnutné, postačí krátka návšteva u rodičov po ceste do cieľa.
Ak je to vhodné, zoberte si na pomoc priateľov alebo ďalší pár. Nervozitu z neznáma nahradí pocit istoty.
Nepodliehajte panike, ak spolu netrávite každú minútu. Priestor na súkromie neznamená rozchod.
Pozor na rozdelenie nákladov. Najmä pri väčších výdavkoch sa nespoliehajte na "potom to vyriešime". Vopred si ujasnite, kto čo platí.
Vhodným impulzom na prvý spoločný výlet je sviatok jedného z partnerov, sezónne sviatky alebo klasický Valentín.
Ak máte obmedzený rozpočet, skúste využiť ponuky zľavových portálov. Určite ušetríte.
Psychologička Brigit Trimajová: ČASTÝ ODDYCH JE DÔLEŽITÝ
Náš život nie je len o práci a kariére. Iné hodnoty potrebujú tiež priestor a čas. Ak si ho sami neurobíme, je ľahké hovoriť, že nám práca ničí život. Práve krátke prázdniny nám poskytnú častejšie pozitívne impulzy a reštart energie. Pre vzťah pôsobia minidovolenky ako prevencia únavy zo stereotypu. Sú nenáročné na prostriedky aj čas, preto netreba čakať s ich realizáciou. Každý víkend môže byť príležitosťou urobiť niečo pre seba aj pre partnera.
Tipy na spoločný víkend
Lyžovačka alebo turistika. Sú obľúbenou voľbou na aktívny relax. Výlet sa však vydarí iba vtedy, ak vyhovuje obom rovnako.
Gastronomický víkend. Ten, kto vie oceniť dobré jedlo a stretne rovnakého gurmána, gastrozážitok nadchne. Zostáva ujasniť si typ kuchyne.
Vínna cesta. Pre ozvláštnenie sa môžete vybrať aj mimo Slovenska, napríklad na Moravu alebo do neďalekého Maďarska.
Filmový alebo hudobný festival. Maratón dobrej hudby a kina vám dá lepšiu šancu spoznať toho druhého, než si dokážete predstaviť.
Jarná očista. Chvályhodné spojenie príjemného s užitočným. Pobyt v kúpeľoch z vás urobí dobre naladený pár.
Autor: Jana Kluková