Muži sú iní
Príroda nás stvorila rozdielnych. Muž ako rodený bojovník a lovec je zrodený pre ťažkú fyzickú námahu, má viac svalovej hmoty, menej tuku a rýchlejší metabolizmus. Žena ako nežná ochrankyňa rodinného kozubu má viac tukových vankúšikov, celkovo krehkejšiu stavbu tela a väčší sklon k priberaniu. Aj keď nie je žena ako žena a muž ako muž. Každý z nás má jedinečnú stavbu tela a cíti sa lepšie pri inej pohybovej aktivite. Ak je niekto introvert, ťažko sa bude zapájať do kolektívnych športov, a naopak, ak má niekto veľmi rád spoločnosť, nebude sa mu chcieť behať samému po lese. To treba, samozrejme, rešpektovať pri výbere vhodných športových aktivít, ktoré by sme chceli robiť s partnerom.
Slovo odborníka
K téme sa vyjadruje kondičný tréner Juraj Németh.
Na začiatku je dôležité ujasniť si, pri akom type pohybu by sme sa mohli obaja cítiť dobre. Povedať si otvorene, ktoré športy sa nám páčia a hľadať spoločný prienik záujmov. Partneri, ktorí to dokážu, majú viac spoločných príjemných zážitkov, čo napokon utužuje ich vzťah. V bežnom živote venujeme veľa času práci, starostlivosti o domácnosť a deti. Ak pritom nekladieme dôraz na spoločný voľný čas, môžeme sa postupne jeden druhému odcudziť, a zrazu, ani nevieme ako, budeme žiť po boku niekoho, koho ani poriadne nevnímame.
Zadaní sa menej hýbu
Nemecký inštitút pre vedecký výskum v Berlíne zverejnil začiatkom tohto roka zaujímavú štúdiu, v ktorej na vzorke 11 000 respondentov skúmal odlišnosti v životnom štýle medzi zadanými a nezadanými ľuďmi. Tí, ktorí žili bez partnera, sa väčšinou aktívnejšie venovali športu. Okrem iného aj preto, lebo sa snažili udržiavať si postavu, aby mali šancu získať partnera. Najmenej športových aktivít mali ľudia žijúci v manželstvách. Po päťdesiatke sa rozdiel medzi zadanými a nezadanými stieral, v tomto veku sa športové aktivity odvíjali viac od zdravotného stavu než od toho, či ľudia žili sami, alebo s partnerom.
Spolu v posilňovni
Keď sa spolu vyberiete do fitnescentra, treba rátať s tým, že síce budete spolu tráviť nejaký čas v rovnakom priestore, ale každý ho bude využívať po svojom. Ženy väčšinou dávajú viac prednosť kardiocvičeniu a posilňovaniu s hmotnosťou vlastného tela alebo s ľahkými činkami, muži potrebujú väčšiu záťaž. „Ideálne je nechať si urobiť tréningový plán u profesionálneho trénera na mieru, podľa vášho somatotypu a kondície,“ odporúča Juraj Németh. Muži môžu mať endomorfný, robustný typ tela, alebo mezomorfný – atletický, prípadne šľachovitý endomorfný.
Ženské somatotypy sa zase delia podľa toho, na ktorých miestach tela majú tendenciu ukladať tuk, či ich telo pripomína tvar hrušky, jablka, presýpacích hodín alebo hranatého pravítka. Cvičenie by malo byť zamerané tak, aby harmonicky rozvíjalo telo, posilnilo oslabené miesta a vyrovnávalo svalové disbalancie. V každom prípade partnerská návšteva fitnescentra má niečo do seba, aj keď mužský a ženský spôsob cvičenia sa budú v niečom odlišovať. Môžete jeden druhého motivovať a podporovať sa navzájom, aby ste v spoločnom úsilí vytrvali.
Ako rozhýbať lenivca
Ak žijete s mužom, ktorého najobľúbenejšou zábavou je popíjanie piva pred televízorom, môže to byť veľký problém doviesť ho k pohybu. Kázaním o zdravom životnom štýle asi veľa nezmôžete, chce to konkrétne činy. Juraj Németh radí:
Pošlite muža lenivca na zdravotnú prehliadku, kde mu lekár urobí krvné testy, záťažový test, zmeria hladinu cholesterolu a vysvetlí mu, ako na tom bude, povedzme, o desať rokov, ak nezmení životný štýl. Strach síce nie je pozitívna motivácia, ale v takýchto prípadoch väčšinou celkom dobre zaberá.
Keď sa najbližšie vyberiete do fitnescentra, poproste ho, aby sa za vami po cvičení zastavil. Napríklad, aby ste potom išli spolu na nákup. Keď pritom uvidí svalovcov, ktorí tam zdvíhajú činky, možno ho to nakopne.
Ďalšou možnosťou je najať si osobného trénera a porozprávať partnerovi o tom, ako spolu cvičíte. Je veľmi pravdepodobné, že to bude chcieť vidieť na vlastné oči. Nenechá vás predsa len tak stretávať sa s iným chlapom...
Ak sa už odhodlal cvičiť, obdivujte ho za každý úspech, ktorý dosiahne. Mužské ego potrebuje v takýchto prípadoch povzbudenie.
Nesúťažte medzi sebou
Najmä muži sa radi pri športe predvádzajú. No partnerke to na šťastí nepridá, ak sa jej miláčik pri spoločnom behu vzdiali o kilometer dopredu a ju nechá trápiť sa samu. V opačnom garde, ak je žena na tom kondične lepšie ako muž, môže byť súťaživosť doslova priamou cestou k partnerskej kríze. Videli ste už muža, ktorý by na vás hádzal obdivné pohľady, lebo ste rýchlejšia alebo výkonnejšia než on? Garantujeme vám, že trpkú príchuť poníženia, ktorú v takej chvíli zažil, len tak ľahko nerozchodí. Súťaživosť pri spoločnom športe vedie často k podráždenosti zo strany „porazeného“ a neprispieva vo vzťahu k harmónii. Podľa Juraja Németha by sa malo tréningové tempo pri párovom športe vždy odvíjať od kondície toho slabšieho. Len tak si môže ten, kto je na tom horšie, udržať pozitívnu motiváciu.
Šport a sex
Sexuálna výkonnosť a kondícia idú ruka v ruke. To platí najmä pre mužov. „Mužské telo s pribúdajúcim vekom prirodzene stráca testosterón,“ upozorňuje Juraj Németh. Oveľa horšie sú na tom tí, ktorým vekom rastie hmotnosť, ubúda svalová hmota a pribúda tuk. Tento proces sa dá veľmi dobre ovládnuť primeraným posilňovaním. To znamená, že muž by mal cvičiť tak, aby nebol po tréningu zlikvidovaný, ale naopak, nabitý energiou. „Primeraným tréningom sa dá sexuálny apetít udržať bez problémov aj vo vyššom veku,“ tvrdí Juraj Németh. To má, samozrejme, veľký vplyv na kvalitu partnerského spolužitia. Lebo aj keď sex nie je pre mnohých ľudí v partnerstve na prvom mieste, fakt je, že ak nefunguje, je častým dôvodom na rozchod.
Vhodné športy pre páry
Tanec – budete mať pri ňom pocit, že je viac o zábave ako o cvičení.Pri hudbe sa vám zlepší nálada, nehovoriac o tom, že tanec má v sebe vždy aj kúsok erotiky. Nie je nič krajšie, ako odviazať sa a vášnivo si spolu zatancovať. Stačí len odhodiť zábrany, uvoľniť sa a myslieť viac na radosť zo spoločného pohybu než na techniku.
Turistika – môže ju pestovať každý bez ohľadu na vek a kondíciu. Hýbete sa, okysličujete telo, spaľujete kalórie a pritom spolu obdivujete krásy prírody.
Bicyklovanie – vybrať sa na výlet bicyklom je niečo celkom iné, ako vyviezť sa niekam autom. Aktívny pohyb pritom spájate s poznávaním nových miest a zákutí.
Nordic walking – pochodovanie s paličkami úžasne šetrí kĺby, takže sa hodí aj pre ľudí s nadváhou.
Plávanie – voda nadľahčuje telo, preto je pohyb v nej veľmi šetrný k pohybovému aparátu. A pohľad na partnera v plavkách má tiež niečo do seba...
Bedminton – na rozdiel od tenisu nejde o silový šport. Prvoradé sú relax a zábava.
Lyžovanie – spoločná zábava na svahu má v sebe radosť, štipku adrenalínu a dajú sa do nej zapojiť aj deti. Na Slovensku je to jeden z najobľúbenejších rodinných športov.