SME

Varíme s veľvyslancom: Poľská kuchyňa

Vybrať bigos, aby zastupoval tradičnú poľskú kuchyňu bola tá ľahšia časť, no pripraviť toto jedlo môže byť náročné na čas.

Typický poľským jedlom sú pirohy.Typický poľským jedlom sú pirohy. (Zdroj: Slovak Spectator)

„Ak sa spýtate hociktorého Poliaka na národné jedlo, odpovie bigos,“ povedal Tomasz Chloń, poľský veľvyslanec na Slovensku, pozorujúc manželku, Jolantu Chlońovú, ako krája rôzne druhy mäsa na toto jedlo, ktorého príprava môže trvať aj niekoľko dní. Jolanta Chlońová sa ochotne podelila o tajomstvo bigosu, naznačujúc, že príprava jedla hlavne zahŕňa „veľa práce a veľa ingrediencií“. No výhody a chute tohto jedla prevážia nad časom, ktorý je na samotnú prípravu potrebný, povedala: „Keď už bigos urobíte, môžete ho servírovať mnohým ľuďom, pôvab bigosu spočíva v tom, že sa každý môže rozhodnúť, čo v ňom chce mať.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa však človek pozrie na hojnosť prísad, vrátane rôznych druhov mäsa a klobás, a tiež kapusty, sušených sliviek, korenia, borievok, hríbov, cibule a celej škály korenia, zdá sa nemožné pridať ešte viac ingrediencií.

Iste, bigos nie je jediným jedlom, ktoré veľvyslanec Chloń vybral pre program Varíme s veľvyslancom, ktorý pripravuje The Slovak Spectator a TV Sme.

Pirohy – alebo pierogi, po poľsky – sú tiež dosť typické pre poľskú kuchyňu. Podľa veľvyslanca a jeho maželky existujú pierogi v 50 variantoch, plnené rôznymi typmi mäsa alebo syrov. Toto obľúbené jedlo má aj sladké varianty.

Hľadáte partnera?

SME.sk spustilo serióznu zoznamku dvaja.sme.sk.

Zaregistrujte sa zadarmo

muz_1.jpg

Seriózne zoznámenie

„Vo Varšave a ďalších mestách v Poľsku teraz nájdete reštaurácie, ktoré sa špecializujú na prierogi a nazývajú sa Pierogarnia,“ povedal Chloń a dodal, že toto jedlo by sa určite servírovalo na akejkoľvek poľskej diplomatickej recepcii všade na svete. „Táto pirohová kultúra sa stáva čoraz viditeľnejšou dokonca aj v Spojených štátoch.“

SkryťVypnúť reklamu

Podobne ako južní susedia na Slovensku, aj Poliaci majú slabosť pre mäso – hlavne údené, ktoré je podľa Chlońa hlboko zakorenenou tradíciou.Porozprával ľudový príbeh, aby ilustroval, ako sa táto vášeň môže stať osudovou: „Za stredoveku sme mali princa, ktorý sa 40 dní postil a potom, keď sa pôst skončil, zjedol toľko mäsa, že umrel.“

Poliaci majú nespočetne veľa spôsobov, ako údiť mäso a klobásy, pričom niektoré používajú rôzne druhy dreva: „preto sa chute a arómy líšia od jednej oblasti k druhej“, povedal Chloń a vysvetlil, že hlavný rozdiel medzi poľskými a slovenskými klobásami je ten, že v Poľsku ľudia nedávajú do klobásy korenie.

„My sme prímorský štát - takže by človek povedal, že jeme veľa rýb, ale ryba nie je u nás taká populárna, ako by mala byť," povedal Chloń, dodajúc pritom, že sleď je stále veľmi obľúbený, hlavne na Vianoce alebo Veľkú noc, zatiaľ čo ryby vo všeobecnosti sú teraz čoraz častejšie vidieť na poľských stoloch.

SkryťVypnúť reklamu

Poľská kuchyňa je však oveľa viac než len mäso a pierogi, povedal veľvyslanec, vysvetľujúc, že rôzne národy, vrátane Francúzska, Talianska a Turecka, dodali svoje symboly na poľské taniere. „Poľská kuchyňa bola medzinárodná odjakživa,“ povedal Chloń, dodávajúc, že ju poznačili Litovci, Ukrajinci, Bielorusi, Rusi, Židia, Nemci a dokonca Škóti a Holanďania, takže „je ako Európska únia“.

Vďaka talianskemu vplyvu majú napríklad Poliaci viac zeleniny v kuchyni, tvrdí ambasádor. No Chloń nevidí žiadne dramatické rozdiely pri porovnávaní kuchýň Poľska a Slovenska. Existuje tu mnoho podobností medzi kulinárskymi tradíciami oboch krajín, napríklad prevaha ovčích produktov v horských oblastiach.

Vedia Slováci a Poliaci dosť o sebe navzájom? Chloń sa vyjadril, že národy by v tomto ohľade mohli vedieť viac: „Poďme do Bardejova (na východe Slovenska) na obed, ak žijete v Krakove, alebo ak žijete v Košiciach, tak choďte do Krakova alebo Zakopaného na výborné zemiakové placky, o akých Maďari nemajú ani potuchy.“ Veľvyslanec naznačil, že jedným z dôvodov, prečo si ľudia v oboch štátoch myslia, že vedia dosť o sebe navzájom je predpoklad, že „sú podobní ako my. Možno sme si podobní, ale zároveň máme odlišné tradície, takže prečo sa nespoznať lepšie?“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bigos

bigos_3909.jpg

  • 1,5 kg nakladanej kapusty
  • 500g bravčoviny (šunky, pliecka, atď.)
  • 500g hovädziny (bez kostí)
  • 12 ks hríba smrekového
  • 10 sušených sliviek
  • 2 bobkové listy
  • 2 cibule
  • 1 polievková lyžica bravčovej masti
  • 1 pohár červeného vína
  • niekoľko semiačok papriky
  • bobule pimentovníka
  • bobule borievok
  • soľ
  • čierne korenie

Príprava: Pokrájajte kapustu a nalejte na ňu trochu vody; pridajte korenie a varte spolu 1,5 hodiny. Uvarte sušené hríby samostatne, potom ich pridajte k variacej sa kapuste. Nakrájajte mäso na malé kúsky a opražte ho na masti dozlata. Pridajte víno a duste niekoľko minút. Zvlášť opražte šunku a pokrájanú cibuľu. Pridajte všetko k vriacej kapuste a varte ďalšiu hodinu. Nakoniec pridajte sušené slivky, pokrájané na pásiky, ku kapuste so soľou, korením a zvyškom vína. Oslaďte cukrom alebo medom. Bigos chutí lepšie po niekoľkých dňoch a opakovanom zohrievaní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Poľské pirohy – pierogi

pirohy_3893.jpg

Cesto:

  • 350g múky (pribl. 2 poháre)
  • 200ml vody
  • 2 polievkové lyžice oleja
  • 1 vajíčko
  • soľ

Plnka:

  • 500g varených zemiakov
  • 150g bieleho syra
  • 2 cibule
  • soľ
  • čierne korenie

Plnka: Nakrájajte cibuľu najemno a opražte na panvici. Opatrne roztlačte a zmiešajte uvarené zemiaky, syr a opraženú cibuľu. Pridajte soľ a čierne korenie (na dosiahnutie jemne pikantnej chute).

Cesto: Zmiešajte vajíčko s múkou, teplou vodou, olejom a troškou soli a vymiešajte cesto (začnite nožom a pokračujte rukami). Po asi 15 minútach, keď je cesto hladké, vyvaľkajte ho, aby malo hrúbku 2mm. Vykrajujte kolieska z vyvaľkaného cesta a dajte na každé trochu plnky, potom ich uzavrite, aby tvorili polkruh. Uvarte ich v slanej vode s dvoma polievkovými lyžicami oleja. Keď vyplávajú na hladinu, vyberte ich dierkovanou naberačkou. Servírujte s nadrobno nakrájanou a slaninou a cibuľkou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zubáč v poľskej omáčke

zubac_3904.jpg

  • zubáč
  • citrónová šťava
  • olej

Príprava: Osoľte a okoreňte zubáča, potom ho pokvapkajte citrónovou šťavou a (podľa vlastného uváženia) ho uduste, upečte alebo upražte.

Poľská omáčka: Zahrejte niekoľko lyžíc masla na panvici, pridajte vajce uvarené natvrdo nakrájané na malé kúsky (približne jedno vajce na jednu osobu). Pridajte najemno nasekaný kôpor, soľ a čierne korenie. Keď je teplá, polejte zubáča omáčkou.

Červený boršč

borsc_3886.jpg

  • 1,5l mäsového alebo zeleninového vývaru
  • 1kg cvikle
  • 4 podrvené strúčiky cesnaku
  • 2 bobkové listy
  • niekoľko sušených divých jedlých húb
  • pre lepšiu chuť pridajte trochu cukru, citrónovej šťavy, soli a čierneho korenia

Príprava: Pridajte cviklu, olúpanú a nakrájanú na plátky, k vývaru, spolu s hubami, cesnakom a bobkovým listom. Varte domäkka. Preceďte tekutinu a pridajte cukor, citrónovú šťavu, soľ a čierne korenie. Po pridaní citrónovej šťavy stratí červený boršč farbu pri opätovnom prevarení. Servírujte s pirôžkami „uszka“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Cheesecake (sernik)

sernik_3913.jpg

  • 800g smotanového syra
  • 200g margarínu
  • 1 šálka cukru
  • 5 veľkých vajec
  • vanilkový cukor
  • 2 balíčky vanilkového pudingu v prášku

Príprava: Vyšľahajte žĺtky s cukrom a vanilkovým cukrom. Pridajte maslo. Zmiešajte a postupne pridávajte smotanový syr. Pridajte pudingový prášok. Speňte zvyšok vajíčok a pridajte polievkovou lyžicou k syru. Podľa vlastného uváženia pridajte hrozienka, orechy alebo pomarančovú kôru. Dajte do vyhriatej rúry (190°C) a pečte do svetlohneda (asi 45-60 minút). Vyberte z rúry a nechajte niekoľko hodín vychladnúť.

Autor: Slovak Spectator

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 423
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 958
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 270
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 556
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 538
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 127
  7. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 557
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 421
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


15
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
Tradičné políchnianske kraslice.

Tipy, ako zdobiť veľkonočné vajíčka.


Šibačka a oblievačka na Veľkonočný pondelok.

Veľkonočné sviatky sú od 18. do 21. apríla.


reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 499
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 254
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 125
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 20 523
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 264
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 519
  7. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 6 743
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 796
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťZatvoriť reklamu