SME

Bielkovinové chudnutie

Počuli ste už o spôsobe redukcie nadbytočných kilogramov, základom ktorého je príjem potravín a jedál so zvýšeným obsahom bielkovín, teda proteínov?

Ilustračná fotografiaIlustračná fotografia (Zdroj: sxc.hu)

Bielkoviny v strave

Prijímať ich môžete v potravinách rastlinného alebo živočíšneho pôvodu. Najvyšší podiel bielkovín obsahujú mliečne výrobky, strukoviny a vajíčka. Ďalším ich známym zdrojom je mäso. Rybky, hovädzie, bravčové, ale aj hydinové a morčacie mäso. Pri kúpe spracovaných mäsových výrobkoch sa však nezabudnite zamerať na tie s vysokým obsahom skutočného mäsa. Zvýšený príjem všetkých týchto potravín je podstatou diéty pochádzajúcej a koncipovanej na Hardvardskej univerzite v USA.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Diéta sa nazýva aj hyperproteínová alebo ketogénna. Prvý názov napovedá o podstate celej diéty. Tou je príjem jedál so zvýšeným obsahom bielkovín počas celého jej trvania. Slovo „ketogénna“ označuje princíp straty nadbytočných kilogramov.

SkryťVypnúť reklamu

Dietovať môžete dvojako

hd_sxc.hu_pic-5_r5488.jpgDiétovať je možné dvomi spôsobmi. Náhradou pravej varenej stravy instantnými jedlami s vysokým obsahom proteínov alebo kontrolovaním svojho denného príjmu sacharidov, ktoré sú častokrát označované v súvislosti s potravinami aj ako uhľohydráty, a ich nahrádzaním pravými potravinami bohatými na bielkoviny.

Špecializované spoločnosti ponúkanú širokú škálu práškových jedál, ktorými sa môžete pomaly prejesť až k svojmu cieľu. Tvrdia. Na trhu sú sladké koktejly, polievky, ale aj tuhé jedlá ako cestoviny alebo omelety. Základom tejto diéty je jesť 4 – 5 ráz do dňa a striedanie sladkých a slaných jedál pomedzi ktoré si môžete dopriať šaláty z vopred určenej zeleniny. Na prípravu jedál potrebujete malú nádobku s vodou, v ktorej prášok rozmiešate. V konečnom dôsledku ide však o finančne náročnejšiu záležitosť.

SkryťVypnúť reklamu

Druhý spôsob vynecháva umelé práškové jedlá. Prvé dva dni je naordinovaná úplná hladovka, tá je však dobrovoľná. Po nej začína fáza zameraná na počítanie príjmu sacharidov. Denný príjem by sa mal pohybovať do 50 g. Najbohatšie na sacharidy sú z potravín zemiaky, chlieb, cestoviny, kandizované ovocie a tropické ovocie. Pre lepšiu predstavu, 100 g zemiakov obsahuje 17 g uhľohydrátov. Diéta si vyžaduje odhodlanie a pevnú vôľu. Trvá niekoľko mesiacov a počas nej jedlá s vysokým obsahom uhľohydrátov nahradzujete „vysokobielkovinovými“. Tie zasýtia a zároveň dopomôžu k tvorbe dôležitých ketogénnych látok. Aj preto sa využíva označenie „ketogénna diéta“.

Nezabudnite sa poradiť

hd_sxc.hu_pic-2_r348.jpgU niekoho skôr, u niekoho neskôr nastane bod, kedy sa kilá začnú strácať. Dôležité je, aby ste chudli správne. Najprv by ste mali vyhľadať odborníka, s ktorým prekonzultujete, či ste na hyperproteínovú diétu vhodným kandidátom. Lekár a autor novej knihy Návod na prežitie pre ženy Igor Bukovský z Ambulancie klinickej výživy sa s hyperproteínovou diétou nestotožňuje. „Ak denný príjem bielkovín vysoko a dlhodobo prekračuje dennú odporúčanú dávku, vo väčšej alebo menšej miere to zvyšuje riziko a progresiu osteoporózy, rakoviny hrubého čreva a prsníka, zaťažuje to obličky, a tiež, čo iste mnohé dámy nepoteší, urýchľuje starnutie.“

SkryťVypnúť reklamu

Súčasná odporúčaná denná dávka bielkovín z pravých potravín je v priemere 0,8 až 1,2 g na kilogram hmotnosti človeka. Pre športovcov sa odporúčané denné dávky zdvojnásobujú. Instantné práškové náhrady nie sú podľa odborníka na zdravú výživu Bukovského vhodné už vôbec. „Zdravý rozum spochybňuje predstavu, že je možné, ba vhodné starať sa o svoje zdravie tým, že človek skonzumuje technologicky spracované deriváty prirodzených potravín. Komu to však nevadí, ide touto nezmyselnou skratkou.“

V práškových náhradách sa častokrát využíva sladidlo aspartám (E 951). Práve ten je podľa rôznych inštitúcií spornou zložkou potravín a jedál. Je takmer 200-krát sladší ako trstinový cukor. V Európskej Únii je jeho používanie dovolené na základe rozhodnutia Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak si idete za snom štíhlej a vyšportovanej postavy, bielkovinové doplnky sú vítané. „Suplementy ako proteínový prášok s ochutením klientom odporúčam. Treba si však uvedomiť, že príjem bielkovín by mal byť rôznorodý, či už z mäsa, vajíčok tvarohu a podobne. Proteínové nápoje však výborne doplnia zdroj bielkovín. Ideálny je srvátkový proteín s hydrolizovanou srvátkou s nízkym množstvom tukov a cukrov,“ približuje využitie proteínových doplnkov vo svete športu Michael Achberger, profesionálny osobný tréner z Body energy clubu. hd_sxc.hu_pic-4_r1037.jpg„Pri bielkovinovej diéte sa môžu pre zvýšenie regenerácie tela vynechávať kardio tréningy. Diéta tiež spôsobuje dočasnú slabosť a nesústredenosť, preto sa odporúča trénovať so sparing partnerov alebo pod dohľadom osobného trénera,“ dodáva.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako diéta pôsobí

„Pred touto som vyskúšala asi všetky diéty, ktoré existujú. Potom mi známa povedala o bielkovinovej diéte a vybrala som si práškovú. Je to pre mňa pohodlnejšie,“ hovorí Jana, matka trojročnej Sofie, ktorá sa popri materskej dovolenke a udržiavaní domácnosti venuje aj rozbehnutiu vlastného podnikania. „Zvláštne je, že som od začiatku diéty nemala pocit hladu a nechýbali mi ani sladkosti. Skôr po mesiaci som bola všetkého akási prejedená a potrebovala som aj reálne jedlo. Musím však povedať, že mi na diéte veľmi vyhovuje to, že si drink alebo polievku môžem zarobiť hocikde. Zeleninový šalát si pripravujem na daný deň doma a majú ho v ponuke aj v každej reštaurácii. Za niečo vyše dvoch mesiacov som zhodila 17 kíl,“ dodáva Jana.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veronika, účtovníčka v súkromnej spoločnosti tiež nahradila klasické jedlá bielkovinovými. Nie však práškovými. „Na začiatok sa odporúča krátka hladovka. Deň alebo dva. Boli to veľmi dlhé dva dni. Pre mňa určite. Nikdy by som nepovedala, že také niečo vydržím. Potom som si vyhľadala tabuľky s hodnotami sacharidov v potravinách a všetko čo zjem, si rátam a chodievam cvičiť. Na začiatku som mala chuť s tým seknúť, ale teraz som v tom už ako doma. Jedlá do práce na niekoľko dní si varím dopredu doma. Som rada, že som si zvolila túto diétu. V lete sa budem vydávať a dovtedy chcem schudnúť 20 kíl. Zatiaľ som po takmer dvoch mesiacoch ľahšia o necelých 7 kíl. Takže to ide. A hlavne zdravo!“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Mladým sa nič nechce? Rodičia často netušia, ako deti na sebe pracujú
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 14 932
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 399
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 663
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 526
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 2 942
  6. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 898
  7. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 515
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 403
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Janka Bittó Cigániková: Klamstvá o interrupciách. Naleteli ste aj vy?
  2. Andrea Podešvová: Je nevera vždy zrada, alebo niekedy len volanie o pomoc?
  3. Tomáš Mikloško: 8 prekvapivých faktov o vzťahoch, ktoré zmenia váš pohľad na lásku
  4. Zdravotní Klauni: Otec, bezpečný prístav dieťaťa v nemocnici
  5. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  6. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  7. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  8. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 27 453
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 19 152
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 431
  4. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 17 722
  5. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 785
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 671
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 5 553
  8. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma! 5 542
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  2. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  3. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  4. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  5. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  6. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  7. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  8. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
reklama
SkryťZatvoriť reklamu