Princíp saunovania je prostý. Sadnete si do vyhriatej miestnosti a potením a striedaním teplôt si upevňujete odolnosť a zdravie. Lekári sa zhodujú, že ak venujete saunovaniu aspoň tridsať minút, vaše telo sa zbaví rovnakého množstva škodlivých látok, aké dokážu obličky spracovať za dvadsaťštyri hodín. Vďaka zmene teploty prostredia, v ktorom sa človek pri saunovaní nachádza, dochádza k zabíjaniu vírusov a baktérií a regenerácia poškodených buniek prebieha mnohonásobne rýchlejšie.
Sauna má viacnásobný liečivý efekt. Je vhodná pre tých, ktorí majú kožné problémy, pretože pravidelným saunovaním sa pokožka vyčistí a podporí sa tvorba nových buniek. Okrem toho zlepšuje prietok krvi, povzbudzuje prekrvenie slizníc, dýchacích ciest, činnosť srdca, krvného obehu, obličkového systému a množstva ďalších fyziologických funkcií.
Návšteva sauny sa odporúča i pri poruchách pohybového ústrojenstva, pôsobí liečivo na opuchy, bolesti končatín a dokáže uvoľniť stuhnuté svalstvo. Profesionálny masér a fyzioterapeut Stanislav Junas tvrdí, že saunovanie povzbudzuje imunitu a zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Zároveň dokáže pozitívne nabudiť hormonálny systém, spúšťa vyplavovanie toxínov z tela, čím vplýva i na funkciu cievneho a lymfatického systému. Sauna pôsobí priaznivo i na pohybové ústrojenstvo, pretože zvláčňuje mäkké tkanivá a šľachy.
Saunovanie nie je pre každého
Hoci saunovanie prináša množstvo blahodarných účinkov, vyhýbať by sa mu mali ľudia, ktorí na sebe pozorujú známky prechladnutia, chrípky, pociťujú bolesti v krku či v kĺboch. Fyzioterapeut Stanislav Junas potvrdzuje, že akútne infekčné ochorenia môže sauna ešte zhoršiť, hlavne ak ide o virózu a zápaly. Kontraindikácia sauny je aj pri laringytíde a podobných závažných poruchách dýchacích ciest.
Rázny zákaz vstupu platí pre srdciarov. Stanislav Junas sa stretol s prípadom, keď si jeden pacient, ktorý vstúpil do sauny, neuvedomil vážnosť svojho zdravotného stavu, následne v saune skolaboval a nebol schopný privolať pomoc. I keď sa všetko napokon dobre skončilo, doslova riskoval život. Ľudia s kardiovaskulárnymi ochoreniami by sa nemali preceňovať a nechodiť do sauny bez konzultácie s odborným lekárom. Saunovanie totiž môže pacientom trpiacim srdcovými chorobami privolať infarkt. Srdce podáva vyšší výkon, lebo organizmus je prehriaty, čo môže viesť ku kolapsu.
Saune by sa mali vyhýbať i tehotné a dojčiace ženy. Neodporúča sa ani ženám v období menštruácie a počas nasledujúcich troch dní po menštruačnom krvácaní. Podľa Stanislava Junasa by do sauny nemali chodiť ani ľudia trpiaci akoukoľvek formou artrózy alebo artritídy, pri týchto typoch ochorení spôsobuje teplo zhoršenie stavu. Naopak, pacientom s touto diagnózou sa odporúča na zlepšenie stavu chladné prostredie.
Pri poškodeniach pohybového ústrojenstva, ako je napríklad vytlačená medzistavcová platnička, ktorá ešte nie je prasknutá, môže po absolvovaní sauny nastať zhoršenie stavu a dôjsť k veľkým bolestiam. Hoci reakcie sú z prípadu na prípadu individuálne, Stanislav Junas upozorňuje, že väčšinou má sauna na takéto poškodenia chrbtice negatívny efekt.
Ideálne po chorobe
Ak sú príznaky nádchy, chrípky či inej choroby zažehnané, prichádza vhodný čas na návštevu sauny. Fyzioterapuet Stanislav Junas potvrdzuje, že v období rekonvalescencie sa organizmus snaží vrátiť do pôvodného stavu. Tento proces možno podporiť i pomocou sauny. Aby sme vyťažili zo saunovania maximum pozitívneho, Stanislav Junas odporúča navštevovať saunu pravidelne a čas v nej, ako i v chladiacom bazéne a v sprche si primerane dávkovať. Netreba zabúdať na správny pitný režim. Ideálne je začať piť v malých množstvách už dve hodiny pred saunovaním. Ľuďom, ktorí sa necítia úplne zdraví, navrhuje poradiť sa pred návštevou sauny s lekárom, aby sa vyhli prípadným rizikám.
Nie je sauna ako sauna
- Fínska sauna
Priemerná teplota vo fínskej saune je približne 75 - 80 °C. Celý proces saunovania je sprevádzaný takzvanými parnými nárazmi, ktoré spôsobujú rapídne zvýšenie vlhkosti vzduchu, čo môže byť spôsobené napríklad poliatím horúcich kameňov vodou. Fínska sauna je vyhľadávaná najmä pri poruchách pohybového ústrojenstva alebo ako miesto na relaxáciu.
- Suchá/švédska sauna
Hoci je pobyt v suchej saune prospešný, odporúča sa zdravým ľuďom, ktorí ju zvládnu bez komplikácií. Teplota sa totiž pohybuje v rozmedzí až 100 - 110 °C. Práve preto je dnes menej vyhľadávanou alternatívou saunovania.
- Parná sauna
Pri návšteve parnej sauny sa uvádza, že je na organizmus vyvíjaný stredný stupeň záťaže. Práve z tohto dôvodu je vhodnou eventualitou pre ľudí, ktorých organizmus by záťaž v klasickej saune nemusel znášať ľahko.
- Infrasauna
Infrasauna sa od klasickej sauny líši tým, že zdrojom tepla sú špeciálne infražiarovky a teplota dosahuje maximálne 60 °C, teda organizmus nie je vystavený veľkej záťaži. Tajomstvom infrasauny je, že prehrieva telo do hĺbky dvoch až troch centimetrov, čo umožňuje dostatočné odparovanie a vylučovanie toxických látok.
- Biosauna
Tento menej známy typ sauny je založený na využití aromaterapie, ktorá podnecuje intenzívnejšie prežívanie saunovania. Do vzduchu sa okrem pary dostávajú i najrôznejšie aromatické oleje alebo výpary z odvarov zo sušených byliniek.
- Soľná sauna
Táto sauna je vybavená kachľami s himalájskou soľou. Soľ sa počas procesu saunovania odparuje, čo má blahodarné účinky na dýchacie cesty.
Autor: Barbora Cárachová