SME

Nebojte sa myómov

Myómy na maternici patria k najčastejším gynekologickým ochoreniam. Súčasná medicína si však s nimi vie dobre poradiť.

ilustračná fotgrafiailustračná fotgrafia (Zdroj: Fotolia.com)

r.sladicekova_zwebu_r4812.jpgNa naše otázky odpovedá gynekologička Radmila Sládičeková (www.radmagyn.sk)

Aká je hlavná príčina vzniku myómov na maternici?

Myóm vzniká premnožením väzivovo-svalovej zložky steny maternice. Jeho vznik a rast je zvislý od hormónov, lebo v tkanive myómov sú prítomné estrogénne aj gestagénne receptory. Rizikovými faktormi ich rastu sú včasný začiatok menštruačného cyklu, neskorá menopauza a zvýšená hladina estrogénov v krvi, čo súvisí aj s vekom ženy. Čiastočnou prevenciou je užívanie hormonálnej antikoncepcie. Vo fertilnom období sa toto ochorenie vyskytuje u 30 až 40 % žien, maximum výskytu myómov je medzi 35. a 55. rokom života. Smerom k menopauze výskyt myómov narastá, naopak, po menopauze a hlavne v období staroby ich rast stagnuje, alebo sa zmenšuje ich objem.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aké sú najčastejšie komplikácie, ktoré toto ochorenie prináša?

Najčastejším klinickým príznakom myomatóznej maternice je silné menštruačné krvácanie, ktoré môže byť nepravidelné, a môže trvať dlhšie ako klasická menštruácia. Následkom silného a dlhého krvácania sa u ženy vyvíja anémia. Ako dôsledok tlaku v oblasti malej panvy vznikajú varixy dolných končatín. Častým príznakom myomatóznej maternice sú bolesti, ktoré sa zintenzívňujú pri menštruácii, námahe, pohlavnom styku a pri stolici. Rastúce myómy vytvárajú aj určitý tlak na okolité orgány, s čím je spojené časté nutkanie na močenie zapríčinené zníženým obsahom mechúra. Pri tlaku myómu na konečník môžu vznikať zápchy a pri tlaku myómov na nervovú spleť v oblasti krížov vznikajú bolesti krížov.

SkryťVypnúť reklamu

Aký je postup pri liečbe?

Rozhodujúcou skutočnosťou medzi konzervatívnym a radikálnym prístupom v liečbe myómov je otázka, či žena už má deti a či plánuje tehotenstvo. To sa, samozrejme, týka pacientok mladších vekových skupín. U mladých bezdetných žien, ktoré vyžadujú zachovanie maternice, je možné použiť preparát s obsahom ulipristal acetátu, ktorý myómy zmenší, ohraničí a uľahčí tak ich odstránenie. Možným postupom zachovávajúcim maternicu je aj sklerotizácia. Pri tejto liečbe sa aplikuje trombotizujúca látka do ciev vyživujúcich myómy, následkom čoho je nekróza a zmenšenie myómov. Chirurgická liečba môže byť minimálne invazívna. Odstráni sa iba myóm a prístup je laparoskopický. Radikálnym riešením je odstránenie maternice akoukoľvek technikou - vaginálnou, laparoskopickou alebo brušnou. O type a rozsahu liečby musí vždy rozhodnúť lekár po dohode s pacientkou.

SkryťVypnúť reklamu

 

Myómy sú rôzne

Niektoré narastú vo veľkosti hrášku, iné sú také veľké, že žene sa zväčší brucho, akoby bola v piatom mesiaci tehotenstva. Sú tvorené hladkou svalovinou a ich veľkosť sa môže pohybovať od jedného centimetra až po niekoľko decimetrov. Niektoré rastú tak rýchlo, že v priebehu niekoľkých mesiacov dokážu zdvojnásobiť svoju veľkosť. Iné sa správajú nenápadne, takže o nich žena celé roky nemusí vedieť. Môžu rásť zvnútra maternice alebo v brušnej dutine, prejaviť sa bolesťami alebo vôbec nebolieť. Tak či tak, jedno majú vždy spoločné – sú nezhubné a málokedy rastú osamote. Najčastejšie ich má žena v tele niekoľko. Asi u jednej tretiny žien nevyvolávajú myómy veľké problémy a stačí ich len sledovať v rámci pravidelných gynekologických prehliadok, najlepšie ultrazvukom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

U koho sa najčastejšie vyskytujú?

Ide o ženy v produktívnom veku. Myómy na maternici nemajú dievčatá pred nástupom menštruácie. Ich výskyt je podľa výskumov častejší u žien, ktoré nikdy neboli tehotné. Tehotenstvo a pôrod pred tridsiatym rokom života sa pokladajú za ochranný faktor voči tomuto ochoreniu. Vyšší výskyt myómov bol ďalej zaznamenaný u fajčiarok a u žien tmavej pleti.

fotolia_21628795_subscription_xl_r9089.jpg

 

Ako zistíte, že ich máte

Typické časté príznaky:

- predĺžené a silnejšie menštruačné krvácanie, ktoré vedie k anémii

- tlak v oblasti panvy, pocit ťažoby, opuchy v podbrušku

- obtiažne močenie, častejšie nutkanie na moč

- plynatosť alebo zápcha

Menej časté príznaky:

- krvácanie mimo menštruačného cyklu

- bolesť v oblasti panvy a v podbrušku

- bolestivá menštruácia

- bolesť pri pohlavnom styku

SkryťVypnúť reklamu
reklama

- zväčšený objem brucha

- bolesti a opuchy dolných končatín

Musím prísť o maternicu?

Kedysi lekári častejšie pristupovali k radikálnemu chirurgickému riešeniu, dnes sa v mnohých prípadoch snažia maternicu zachovať, najmä u žien, ktoré ešte chcú mať deti. A to aj napriek tomu, že ak žene chirurgicky odstránia len myómy, existuje vždy možnosť, že v budúcnosti narastú v jej tele ďalšie. Podľa jednej nemeckej štúdie takmer polovica takto ošetrených žien zaznamenala po piatich rokoch od operácie nové nálezy. Ale len u siedmich percent z ich bola potrebná ďalšia operácia. Moderná medicína prichádza s čoraz menej invazívnymi formami liečenia myómov. Využíva sa hormonálna liečba a sklerotizácia ciev, ktoré vyživujú myómy. To potom vedie k ich zmenšeniu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

fotolia_41156803_subscription_xl_r4736.jpg

Myómy a ajurvéda

Podľa holistickej indickej medicíny vznikajú myómy z nezdravých emócií, ktoré sú spojené s nenaplnenými túžbami a stresom. Ajurvédski lekári odporúčajú takto postihnutým ženám prejsť na čistú vegetariánsku stravu, vzdať sa cukru, bielej múky a mliečnych produktov. Samotná liečba prebieha pomocou špeciálne pripravených bylinných zmesí, pričom stres z ochorenia sa odporúča eliminovať jogou a meditáciou. Alternatívne metódy je možné kombinovať s klasickou gynekologickou liečbou. Nevýhodou je, že ich na Slovensku nepreplácajú zdravotné poisťovne, takže pacientka si ich musí hradiť z vlastného vrecka.

Dostanem rakovinu?

Myómy sú čisto nezhubné útvary. Zhubné onkologické ochorenia maternice s nimi nemajú nič spoločné. Takzvané sarkómy maternice neboli najprv myómami, je to iný typ ochorenia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Diagnostika

Myómy väčšinou objaví lekár počas gynekologickej prehliadky, keď si všimne zväčšenie maternice a ich prítomnosť sa potvrdí ultrazvukom. K ešte presnejšiemu stanoveniu počtu, umiestnenia, veľkosti a prekrvenia myómov slúži magnetická rezonancia. Toto vyšetrenie je však nákladné a využíva sa len v niektorých prípadoch. Z laboratórnych testov je známy špecifický sérový marker myómov. Ženy s myómami môžu mať vyššiu hladinu takzvaného nádorového markeru Ca 125, ktorý sa bežne využíva pri diagnostike nádorov na vaječníkoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 814
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 662
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 445
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 690
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 650
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 300
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 561
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 519
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu