SME

Šéfe, končím!

Vchádzame k šéfovi, pokojne mu oznámime, že dávame výpoveď, on nám s úsmevom zaželá veľa úspechov v novej práci. Takto elegantne by si možno väčšina z nás predstavovala odchod zo zamestnania. Vieme ho aj zrealizovať?

(Zdroj: Fotolia)

Ukončenie pracovného pomeru predstavuje záťažovú situáciu. „Zanechanie čohokoľvek, na čo sme zvyknutí, spôsobuje stres minimálne preto, že netušíme, čo nás čaká. Je len na nás, do akej miery sa ním necháme pohltiť,“ tvrdí osobná poradkyňa a profesionálna koučka Lucie Hipiková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zvládnuť posledné dni na pracovisku, kde človek strávil mesiace či roky, nie je jednoduché. Pre nikoho. Odchádzajúci kolega sa cíti z kola von, pre kolektív zase môže predstavovať bremeno. Rozpaky, silené úsmevy, nepresvedčivé povzbudenia alebo naopak závisť, ak človek odchádza dobrovoľne na zaujímavé miesto, spestrujú obdobie výpovednej lehoty a vzniká terén, v ktorom ľudia reagujú omnoho impulzívnejšie ako zvyčajne.

SkryťVypnúť reklamu

Hľadáte partnera?

SME.sk spustilo serióznu zoznamku dvaja.sme.sk.

Zaregistrujte sa zadarmo

muz_1.jpg

Seriózne zoznámenie

„Keď som odchádzala zo zamestnania na voľnú nohu, prežívala som stres z toho, že sa začnem pohybovať pre mňa v neznámom podnikateľskom prostredí. Skutočnosť, že všetky istoty vyplývajúce z bývalého zamestnania sú preč, bola tvrdá. Prostredníctvom autokoučingu, zhodnotenia vlastných kvalít, som však ako najväčšiu istotu začala vnímať seba samu,“ opisuje poradkyňa.

Zoči-voči šéfovi

Hlavnou súčasťou podania výpovede písomnou formou je osobný rozhovor s nadriadeným. Naladiť naň sa treba v dostatočnom predstihu, aby sme si neskôr nevyčítali ospravedlňujúcu intonáciu, zbytočnú aroganciu alebo neschopnosť pohotovo zareagovať.

SkryťVypnúť reklamu

„Buďte pripravení, že šéf sa vás opýta na dôvody odchodu, prípadne vás začne prehovárať. Ak nechcete, konkrétne príčiny spomínať nemusíte, rovnako môžete mlčať o svojom novom zamestnávateľovi,“ radí koučka Petra Drozdová-de la Fére.

Luciu šéf pri podávaní výpovede prekvapil. Že je s ňou spokojný, vedela dávno, ale keď jej po oznámení odchodu navrhol výhodnejšie podmienky, zostala zmätená. Výpoveď vložila späť do kabelky, hoci po týždňoch zvažovania bola definitívne rozhodnutá, že chce začať s podnikaním. Po predumanom víkende celý rozhovor absolvovala nanovo. Druhý pokus jej šéf uľahčil. Sľubované zvýšenie platu už ani nespomenul.

Bez nabalených emócií

„V odchádzajúcom pracovníkovi má spoločnosť zdroj cenných informácií. Škoda, že ho často nevyužíva, lebo prichádza o spätnú väzbu, ktorá by mohla skvalitniť vzťah k zamestnancom a zefektívniť celkový chod podniku. Stačilo by, ak by šéf nahradil otázku „prečo odchádzate“ pozitívnou verziou „prečo nechcete zostať“, pokračuje Lucie Hipiková. Za každých okolností odporúča zachovať rozvahu, pokoj a vyriešiť situáciu zdvorilo a profesionálne.

SkryťVypnúť reklamu

Dialóg s nadriadeným vyžaduje naladenie, napokon cieľom odchádzajúceho zamestnanca je zapôsobiť tak, aby jeho odchod šéfa „mrzel“. Emócie preto treba ponechať bokom. „Napriek tomu, že v nás rezonujú firemné či osobné nezhody, vypočítavanie krívd do fázy rozväzovania pracovného pomeru nepatrí. Ak sa šéf úprimne zaujíma o dôvody odchodu, môžeme ich definovať,“ dopĺňa koučka.

Zdôveriť sa kolegom?

Človek, ktorý pracovný tím opúšťa, by mal zvážiť, komu túto informáciu posunie, radí Lucie Hipiková. Zdôrazňuje, že len skutoční priatelia nájdu pre dobrovoľný odchod pochopenie alebo naopak – nájdu správne slová, ak zamestnanie opúšťame proti svojej vôli.

Keďže na pracovisku vznikajú častejšie ako priateľské profesionálne vzťahy, vhodnejšie je zachovať mlčanlivosť. „Určite s nikým v zamestnaní nediskutujte o svojom pláne odísť predtým, ako podáte výpoveď oficiálne,“ varuje Petra Drozdová-de la Fére.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Voči prípadnej všetečnosti kolegov treba zostať imúnny, neprovokovať narážkami či opisom lepších pracovných, tobôž finančných podmienok v budúcom zamestnaní.

4 otázky pre odborníčku

Odpovedá koučka Petra Drozdová-de la Fére:

Patrí do firemnej kultúry aj spôsob, ako rozviazať pracovný pomer so zamestnancom?

Po troch až piatich rokoch na jednej pozícii vzniká potreba posunúť sa ďalej. Niekedy človek skončí nedobrovoľne, keď firma prepúšťa. Vtedy môže poskytnúť zamestnancovi benefit vo forme outplacementu. Ide oprofesionálnu starostlivosť o odchádzajúcich zamestnancov. Spočíva v metóde, ktorou sa firmy snažia znížiť negatívny dosah prepúšťania a cieľom je pomôcť pracovníkom v ďalšom kariérnom uplatnení. Ide o citlivý proces. Jeho priebeh závisí od krehkej komunikácie na úrovni zamestnávateľ – odborník - zamestnanec.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Predstavuje odchod zo zamestnania stres aj napriek pozitívnym očakávaniam od nového pracoviska?

Mám pomerne čerstvú skúsenosť s reštrukturalizáciou vo veľkej medzinárodnej firme. Adeptkami na prepustenie sa stali dve manažérky, ktoré so mnou absolvovali koučing. Pôvodne demotivované a negatívne naladené zamestnankyne sa mi doslova menili pred očami. Našli v sebe vnútorné zdroje, iskru a nadšenie, lebo od pôvodného zamestnávateľa dostali ponuku na nové pracovné pozície. Obe však cítili, že sa chcú posunúť ďalej a napokon našli uplatnenie v inej spoločnosti.

Rozlúčkový večierok s kolegami je podľa vás po podaní výpovede prijateľný alebo je to skôr vízia hollywoodskych producentov?

Zavŕšenie každej životnej etapy by sa malo osláviť, zhodnotiť, urobiť hrubú čiaru a kráčať ďalej. Ak si prichystáte stručný príhovor, spomeňte svoje úspechy a za čo ste vďační, hoci okolnosti vášho odchodu možno nie sú najpríjemnejšie. Vaším cieľom je odovzdať pozitívnu zmienku bez toho, aby ste pôsobili egocentrickým dojmom. Ľudia si vás v dobrom zapamätajú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je vhodné udržiavať kontakty s bývalými kolegami alebo by sme sa mali obávať vyzvedania?

Ak ste si našli v práci priateľov, budete s nimi chcieť zostať v kontakte. U nového zamestnávateľa neohovárajte pomery v predošlej firme. Ak už pre nič iné, zohľadnite fakt, že zamestnávatelia sa medzi sebou často poznajú a ohováranie by vrhlo zlé svetlo predovšetkým na vás. Nepáľte za sebou mosty a spoločnosti zaželajte veľa úspechov. Nikdy neviete, či s ňou niekedy v budúcnosti nebudete spolupracovať.

Autor: Dana Miháliková

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 149
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 096
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 797
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 053
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 267
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 887
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 816
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy

Nové číslo magazínu SME ženy je v predaji aj s darčekom.


redakcia SME ženy
Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


6
reklama
SkryťZatvoriť reklamu