Predstavte si svet vína v 70. rokoch. Nekorunovanými kráľmi boli prestížne francúzske regióny Bordeaux a Burgundsko, sekundovali Mosel a Rheingau z Nemecka, Rioja zo Španielska, v prípade sladkých vín portské, sherry a madeira, a sem-tam nejaký ďalší región z európskych krajín.
O vinárskom novom svete vrátane Austrálie, Argentíny, Nového Zélandu či Kalifornie sa veľmi nehovorilo a ak áno, tak s dosť veľkou dávkou európskeho aristokratického povýšenectva. Vedelo sa, že aj Južná Afrika alebo Čile vyrábajú vína, ale nikto ich nebral vážne.
V tejto situácii sa jeden neznámy mladý Brit, mimochodom majiteľ vinotéky a vinárskej vzdelávacej inštitúcie v Paríži, rozhodol precestovať Kaliforniu a predegustovať miestne vína. Volal sa Steven Spurrier, dnes je to jeden z najznámejších hodnotiteľov vína v celosvetovom meradle.
Cabernet Sauvignon 2006
Chateau Montelena, Napa Valley, Kalifornia, USA
Hodnotenie: 3,5 **** (z maximálnych 5) Potenciál: ročník 2006 je najlepšie otvoriť už teraz, hoci niekoľko rokov ešte určite vydrží Cenová kategória: 45 eur
Vína slnečného štátu ho nadchli, tak spravil dovtedy nevídanú vec: v roku 1976 zorganizoval jedinečnú degustáciu, v rámci ktorej postavil proti sebe francúzske legendy z Bordeaux a Burgundska a neznáme americké vína. Výsledok mal byť každému dopredu jasný: výhra Francúzov ako ďalší dôkaz nadradenosti starého vinárskeho sveta nad novým.
Lenže degustácia bola slepá, čiže nikto nevedel, kedy aké víno hodnotí. Treba povedať, že medzi hodnotiteľmi boli väčšinou najuznávanejší francúzski experti na víno. Lenže potom prišlo k odhaleniu fliaš a obrovské prekvapenie bolo na svete.
Medzi červenými vínami vyhral kalifornský cabernet, ročník 1973 od Stag´s Leap Wine Cellars, medzi bielymi Chardonnay 1973 od Chateau Montelena, tiež z Kalifornie. A začala sa písať nová éra svetového vinárstva a postupný nástup mimoeurópskych regiónov na scénu.
Predovšetkým Kalifornia sa stala rovnocennou vinárskou oblasťou ako slávne francúzske regióny, prestíž kalifornských vín narástla na rovnakú úroveň ako Bordeaux. Odzrkadlilo sa to aj na cenách, ktoré raketovo vyštartovali smerom hore. Samozrejme, rozdielne štýly vín z Kalifornie a Bordeaux zostávajú dodnes.
Každý si vyberá podľa svojich individuálnych preferencií, či má rád francúzsku eleganciu a komplexnosť, alebo americkú intenzitu a robustnosť. Dnes predstavíme Cabernet Sauvignon, azda najpopulárnejšiu kalifornskú červenú odrodu, od jedného z víťazov slávnej parížskej degustácie, Chateau Montelena.
Farba tmavá purpurová, ani náznak starnutia. Vôňa je jemne pikantná, likérová, ako keby človek ovoňal bonbón s koňakovými višňami. Komplexná bohatá vôňa prezrádza, že ide o robustnejšie víno s vyšším alkoholom, ale postupne pikantné tóny zvíťazia.
Chute prichádzajú vo viacerých fázach. Ovocia sú pomerne diskrétne, hoci by človek čakal pravý opak. Višne a slivky sú dopĺňané sladkastým drevom. V ďalšej fáze sa ukazujú horká čokoláda s praženou kávou, ktoré následne odovzdávajú pole vanilke typickej pre kalifornské vína, ďalej sladkastým koreniam. Tie dodávajú vínu jemne pikantnú dochuť.
Taníny sú veľmi hladké, už v podstate úplne integrované, zamatové. Vzťah a pomer alkohol – acidita trošku pokrivkáva na stranu alkoholu, čo je pri kalifornských vínach častá charakteristika. Alkohol trošku aj páli, víno robí oveľa viac robustným ako elegantným.
Na druhej strane to ani zďaleka nie je najrobustnejší cabernet z Kalifornie, čo som mal možnosť v živote ochutnať, taký Caymus alebo Grgich sú podstatne menej vybalansované, ale na druhej strane aj intenzívnejšie. Je to zaujímavý exemplár kalifornských cabernetov. Navyše od legendy.