Elizabeth Blackwellová sa narodila v roku 1821 vo Veľkej Británii v početnej rodine, ktorá sa v roku 1832 presťahovala do USA. Nadané, vzdelané a šikovné dievča, túžiace stať sa lekárkou, si vyučovaním zarábala peniaze na splnenie svojho sna.
Jej túžbu po tomto povolaní upevnilo aj úmrtie blízkej priateľky, ktorá ťažko niesla prítomnosť lekárov počas svojej choroby.
Lekári? Len muži
Elizabeth Blackwellová si zariadila, že vyučovala v lekárskej rodine, kde mohla využívať odbornú knižnicu, získať medicínske zručnosti a učiť sa latinčinu a gréčtinu. Hoci poslala žiadosť na každú významnejšiu školu pre budúcich lekárov, nikde nechceli prijať na štúdium dievča.
Zastávať lekársku profesiu v tom čase mohli iba muži. Jej žiadosť o prijatie na Geneva Medical College, malé vzdelávacie stredisko, založené v roku 1835 so 150 poslucháčmi, podporili študenti ako žart. Domnievali sa, že ide o jeden zo vzájomných doberaní súperiacej školy, prijatie odsúhlasili a na všetko zabudli.
Hľadáte partnera?
SME.sk spustilo serióznu zoznamku Dvaja.sme.sk.
Seriózne zoznámenie
O niekoľko dní sa v posluchárni objavila žena. Zdesenie bolo obrovské. Hoci si získala niekoľko priateľov, stala sa vydedencom a často ju pri demonštrovaní niektorých ochorení nepustili do posluchárne. Elizabeth Blackwellová začala študovať v roku 1847.
Najlepšia poslucháčka ročníka
Štúdium pozostávalo z dvoch 16-týždňových semestrov. Ťažkosti na začiatku vyvážil triumf, keď ju na promócii v presbyteriánskom kostole vyhlásili za najlepšiu poslucháčku ročníka. Jej promócia 23. januára 1849 vyvolala mnohé reakcie v americkej i zahraničnej tlači. Boli neutrálne alebo pozitívne, no našla sa i taká, v ktorej autor žiadal, aby univerzity nenasledovali príklad genevskej školy.
Už ako lekárka chcela Elizabeth Blackwellová pokračovať v štúdiu v Európe. Aj tu sa však prejavili predsudky a v malej nemocnici vo francúzskom Paríži sa dostala na roveň mladých vidiečaniek, budúcich pôrodných asistentiek. Ani po návrate do USA sa nenašiel nik, kto by sa zveril do jej rúk.
Pomoc najchudobnejším
Zamerala sa preto na pomoc najchudobnejším vo vlastnej ošetrovni. Praxou získala také vedomosti, že mnohí lekári si ju žiadali na konzultácie. Orientovala sa na prípravu ošetrovateľského personálu a vzdelávanie žien. Vydala niekoľko príručiek pre ženy a dievčatá.
Počas americkej občianskej vojny (vojny Severu proti Juhu v rokoch 18611865) pomáhala organizovať výber a vzdelávanie zdravotných sestier pôsobiacich medzi vojakmi. Po založení školy pre ženy - lekárky v roku 1868 v americkom New Yorku odcestovala do Veľkej Británie, kde spolupracovala so Spoločnosťou pre národné zdravie a založila ďalšiu školu medicíny pre ženy.
Po 26 rokoch od promócie sa stala profesorkou gynekológie na Londýnskej škole detskej medicíny. Elizabeth Blackwellová odišla do penzie v roku 1877. Zomrela v roku 1910 v britskom Hastingse vo veku úctyhodných 89 rokov.