Pred Vianocami sme na tomto mieste mali rande s krásnym tokajským vínom od vinárstva J. & J. Ostrožovič. Súčasťou článku bol aj krátky opis charakteru tokajských vín.
Vzhľadom na špecifickosť týchto vín sa však oplatí pozrieť sa trošku hlbšie, ako vlastne tie vína vznikajú.
Je známe, že tokajské sladké poklady sú vlastne výsledkom prírodnej anomálie alebo zázraku, závisí to od uhla pohľadu. Väčšinou ak akákoľvek pleseň napadne vinohrady, vinári sú v strehu a snažia sa minimalizovať spôsobené škody. Nie však v tokajskej oblasti. Tam je situácia opačná: ak nepríde pleseň, nastáva problém.
Len málokomu zíde na um napríklad odložiť do pivnice Sauvignon Blanc na dlhšie, ale napríklad špičkový Cabernet Sauvignon vydrží aj dvadsať rokov, nehovoriac napríklad o storočných madeirách.
Samozrejme, závisí to aj od podmienok skladovania vína, ale to je ďalšia veľká téma, ktorá si zaslúži neskôr samostatný článok.
Keď vznešená pleseň pomáha
Millenium 2000
4-putňový výber, Tokaj Macik Winery, Tokaj, Slovensko
Hodnotenie: 4,5 ***** (z maximálnych 5)
Potenciál: ešte 5 – 8 rokov, ale teraz je na vrchole
Cenová kategória: 25 eur za 0,5l
V Tokaji totiž všetko funguje trošku odlišne. Špecifická mikroklíma, geografické podmienky spôsobia, že podobne ako vo francúzskom Sauternes alebo v rakúskom Burgenlande vzniká niečo špeciálne a žiadané.
Vysoká humidita vytvára podmienky na rozmach plesne – ide však o špecifický druh zvaný Botrytis cinerea. Tá z napadnutých bobúľ vysáva vlhkosť, koncentrujú sa arómy, chute.
Hlavná tokajská odroda Furmint je vyslovene náchylná na napadnutie vznešenou plesňou, kým druhá Lipovina o niečo menej, zato však je veľmi bohatá na arómy a chute. Tretia Muškát dáva vínu korenistý, voňavý charakter.
Dnes sa pozrieme na ďalší štvorputňový Tokajský výber z pivnice Jaroslava Macika. Ide o „miléniové víno“, čiže ročník 2000.
Bude zaujímavé sledovať, v akom stave sa nachádza po trinástich rokoch, ako súhra kyselín a cukru dokáže vínko udržať pri živote, v dobrej kondícii.
Pečené jablká aj dula
Prvý dojem z vína je veľmi dobrý. Vôňa je veľmi príjemná, prezentuje sušené ovocie, pečené jablká, dulu.
Samozrejme, tradičný oxidatívny charakter je tiež prítomný, skôr v náznakoch ako doplnok, nedominuje.
Chute sú postavené na dvoch pilieroch: botrytické tóny kombinované jemným, neagresívnym, relatívne hladkým oxidatívnym charakterom. Arómy, vône a chute sú v dokonalej harmónii. V podstate chute pokračujú tam, kde sa skončila vôňa, aj keď sú o trošku menej oxidatívne.
V prvej fáze prichádzajú opäť pečené jablko, dula, sušené marhule. Sú doplnené žltou slivkou, čo je charakteristický znak vín z vinárstva Tokaj Macik Winery, predovšetkým v prípade série Grand.
V ďalšej fáze sa ukazujú typické tokajské oxidatívne, ale jemné chute. V dochuti je málo byliniek. Acidita sa hlási tiež počas druhej fázy, vytvára dobrý balans zvyškovému cukru.
Vo všeobecnosti sa dá povedať, že víno prezentuje pozoruhodnú rovnováhu, navyše acidita ju drží pri živote.
Desaťročie nemusí nič znamenať
Aj ako 13-14-ročné je v dobrej kondícii, pôsobí sviežo a vôbec nie ťažkopádne napriek zvyškovému cukru. V porovnaní so 4-putňovým, ale o dva roky mladším výberom od vinárstva J. & J. Ostrožovič, pôsobí toto víno ľahšie sviežejšie, na druhej strane je menej koncentrované a husté.
Alkohol v prípade oboch vín je približne na úrovni 10 percent.
Asi v prípade každého fanúšika rozhodnú individuálne preferencie a záujem o daný štýl či charakter vína.