Zahryznúť sa schuti do očisteného citróna nie je práve príjemná predstava. Stačí na to pomyslieť a jazyk sa v ústach začne skrúcať a topiť v záplave slín. Predstava čaju, osviežujúcej citronády či pečenej ryby bez kúska žltého citrusového ovocia je zase veľmi smutná. Citróny prinášajú do kuchyne slnko – dokážu jedlo rozžiariť, ale aj spáliť. Výborne sa kombinujú s rôznymi ingredienciami od tých najsladších až po tie pikantné, preto sú pri varení nenahraditeľné.
Hľadáte partnera?
SME.sk spustilo serióznu zoznamku Dvaja.sme.sk.
Seriózne zoznámenie
Najlepšie v zime
V súčasnosti sa už citróny dajú kúpiť celoročne, no v najlepšej kondícii bývajú od januára do marca. Hoci je citrónovník subtropická a teda teplomilná rastlina, citróny sa dajú pri dodržaní určitých podmienok dopestovať aj na Slovensku. Väčšinou sa však spoliehame na plody, ktoré pochádzajú z dovozu. Preto už v obchode treba myslieť na to, na čo ich chceme použiť. Kôra bežne predávaných citrónov je chemicky ošetrená, aby zvládli ďalekú cestu na pulty. Preto ak chcete do jedla strúhať kôru, siahnite po citrónoch v biokvalite. Chemikálie totiž z kôry nedostanete ani horúcou vodou.
Vitamínová bomba
Najznámejším a najdôležitejším prínosom citrónov je vysoký obsah kyseliny askorbovej alebo prírodného vitamínu C. Obsahuje ho nielen šťava, ale aj kôra, a to dokonca vo väčšom množstve.
Z jedného priemerne veľkého citróna sa dá získať jedna lyžica nastrúhanej kôry (približne 6 g) a 2 až 3 polievkové lyžice šťavy (približne 45 ml). Podľa údajov nutritiondata.com obsahuje 100 g citrónovej šťavy 46 mg vitamínu C, čo je 77 percent odporúčanej dennej dávky pre dospelých. V rovnakom množstve citrónovej kôry sa nachádza až 129 mg vitamínu C, čo viac ako dvojnásobne prevyšuje odporúčanú dennú dávku. Netreba pripomínať, že najviac vitamínu vyťaží telo z čerstvých, tepelne neupravených plodov.
Vitamín C je jedným z najdôležitejších antioxidantov v prírode. Telu pomáha zbaviť sa škodlivých látok a posilňuje imunitný systém. Priaznivo pôsobí aj na naštartovanie tráviaceho systému a krvného obehu. Preto sa odporúča vypiť ráno nalačno pohár teplej vody (izbovej teploty) s vytlačenou šťavou z polovice citróna.
Na pečenie i varenie
Citróny sa v kuchyni uplatnia pri pečení, varení i v studenej kuchyni. V lete sú ideálne v osviežujúcej limonáde či zmrzline, v zime si nimi môžete dochutiť napríklad polievky spolu so zázvorom alebo bylinkami ako tymian či koriander. Citróny sa výborne hodia k rybám alebo hydine a nezabudnite pár kvapiek či kôru pridať do šalátových dresingov.
Citróny dodajú úžasnú chuť aj mnohým dezertom – napríklad v kombinácii s tvarohom, jablkami alebo sladším ovocím. Vyskúšajte náš recept na svieži citrónový chlebíček s polentou. Bezlepkovú verziu si pripravíte, ak múku nahradíte mletými mandľami.
Citrónový chlebík
- 150 g zmäknutého masla
- 130 g prírodného trstinového cukru
- 3 vajcia
- 70 g jemnej polenty (alebo kukuričnej múky)
- 100 g hladkej múky
- 20 g mletých mandlí
- 1 lyžička prášku do pečiva
- kôra z dvoch biocitrónov
- na polevu (šťava a kôra z jedného biocitróna, tri lyžice prírodného trstinového cukru)

1. Zmäknuté maslo a trstinový cukor vymiešajte mixérom dopenista. Pridajte tri celé vajcia a mixujte ďalej. Do zmesi jemne vmiešajte múku zmiešanú s práškom do pečiva, polentu, mandle i najemno nastrúhanú kôru z biocitrónov.
2. Formu na biskupský chlebíček (12 x 26 cm) vymažte maslom a vysypte múkou alebo polentou. Cesto rovnomerne rozotrite do formy a uhlaďte. Pečte v rúre vyhriatej na 180 stupňov Celzia 35 až 40 minút. Prvú polhodinu rúru neotvárajte. Chlebík bude hotový, ak sa odlepuje od formy, prípadne môžete urobiť test špajdľou.
3. Medzitým si pripravte sirup na poliatie koláče. Do menšieho hrnca si nastrúhajte kôru z biocitróna a vytlačte z neho šťavy. Pridajte cukor a na miernom plameni chvíľu povarte, kým sa cukor nerozpustí a vznikne redší sirup.
4. Upečený chlebík vyberte z rúry a nechajte trochu vychladnúť, aby ste ho vedeli vybrať z formy. Preložte ho na mriežku, pod ktorú rozprestrite papier na pečenie alebo tácku. Vrch ešte teplého chlebíka pooblievajte sirupom. Môžete podávať s lyžicou crème fraîche, obyčajnej kyslej smotany alebo šľahačky.