SME

Riaditeľka domu pre seniorov: V starobe majú aj malé veci veľký význam

Anna Hazuchová sa denne stretáva s ľuďmi, ktorí sú v záverečnej fáze života odkázaní na cudziu pomoc. Aj keď je to pre mnohých nepochopiteľné, tvrdí, že ju toto prostredie nabíja pozitívnou energiou.

(Zdroj: Ester Erdelyi)

Pôvodným povolaním ste psychologička. Ako ste sa dostali do domova pre seniorov?

Po skončení štúdia som najprv pracovala ako školská psychologička stredného odborného učilišťa. Venovala som sa dorastu vo veku od štrnásť do devätnásť rokov. To sú, ako im ja hovorím, motýlikovia, ktorí začínajú rozpínať krídelká a treba im ich opatrne pofukovať, aby sa neporanili. Profesia školskej psychologičky bola v tom čase takpovediac v plienkach. Možno práve to ma na nej priťahovalo, môcť si vyskúšať niečo, čo sa len začína rozvíjať. Venovala som sa jej až do chvíle, keď sa moja rodina sťahovala z južného Slovenska do Bratislavy a ja som si musela hľadať nové zamestnanie. Vtedy ma oslovila problematika seniorov, ktorá u nás tiež nebola veľmi prepracovaná. Jednoducho, zaujala ma ďalšia málo prebádaná oblasť, ktorá si podľa mňa žiadala pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hľadáte partnera?

SME.sk spustilo serióznu zoznamku Dvaja.sme.sk.

Zaregistrujte sa zadarmo

1.jpg

Seriózne zoznámenie

Takže od adolescentov ste prešli k starým ľuďom. Nebola to príliš veľká zmena?

Môj syn sa ma raz spýtal: Mami, teba zaujímajú kontrasty? Buď sú to mladí, alebo starí ľudia. (smiech) Ale ja to vnímam tak, že podstatné ani tak nie je, komu sa venujete, ale či ste mu schopný pomôcť. Potreba pomáhať bola u mňa prioritná, už keď som sa rozhodla študovať psychológiu. A pokiaľ ide o problematiku seniorov, tá mi bola blízka od detstva. Vyrastala som v trojgeneračnej rodine, kde boli starí rodičia vždy chránení, ostatní členovia rodiny sa im snažili vyhovieť v ich požiadavkách a aktívne ich zapájať do života. Už vtedy som chápala, aké je dôležité, aby starý človek dostal od ostatných úctu a pocit, že je potrebný. V starobe je najdôležitejšie mať zmysel života a byť užitočný.

SkryťVypnúť reklamu

Z pozície psychologičky ste sa posunuli na post riaditeľky domova seniorov Archa. Nemrzí vás, že vaša práca je teraz viac organizačná ako terapeutická?

Celkom tak to nie je. Pri svojej práci musím byť aj psychológom. Seniori, o ktorých sa staráme, prechádzajú dôležitým obdobím, podľa mňa vývojovým, aj keď niekto by so mnou mohol polemizovať, že o aký vývoj už len môže ísť v tejto životnej etape. Keď som nastupovala do tohto odvetvia, tak mi viacerí kolegovia vraveli: Ty ideš do domova pre seniorov – a čo tam budeš robiť? Veď tam sa nič nedeje... Ale to je omyl, u nás sa dejú veľmi dôležité veci, pre človeka rovnako dôležité, ako je jeho zrod. Ide o záver života, o jeho bilancovanie a o to, aby bol koniec, ktorý je pre každého z nás nevyhnutný, čo najdôstojnejší a aby prebiehal v prostredí, ktoré pripomína domov. Je dôležité, aby bolo toto prostredie nielen funkčné, ale aj pekné. Už starí Gréci vraveli, že krása uzdravuje, ja tomu tiež verím a denne sa presviedčam, že to funguje.

SkryťVypnúť reklamu

Akí sú ľudia, o ktorých sa vo vašom domove staráte?

Sú to ľudia vo vysokom veku s najvyššími stupňami odkázanosti na pomoc, čo so sebou prináša potrebu celodennej starostlivosti. Každý z nich má svoj individuálny problém. Aby ste ho pochopili, potrebujete poznať jeho anamnézu, akýsi strom života, čo je tiež otázka psychológie. Okrem toho treba pracovať aj s príbuznými seniora. Keď si dieťa musí priznať, že sa nevládze postarať o rodiča a musí ho zveriť do rúk odborníkom, môže to pociťovať ako vlastné zlyhanie. Je potom na nás, aby sme ho uistili, že je to takto pre všetkých najlepšie. Napokon umiestniť rodiča do domova seniorov neznamená, že by ste sa oňho museli prestať zaujímať. Práve naopak, u nás sú návštevy vždy vítané a rodiny našich obyvateľov to aj hojne využívajú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takže nie je pravda, že zlé deti dávajú rodičov do domova?

Ja som sa počas svojej praxe nikdy nestretla so zlými deťmi. Mnohí z nich sú už tiež seniori a starostlivosť o rodiča, ktorý má napríklad deväťdesiat rokov a vysoký stupeň demencie, je naozaj nad ich sily.

Zdravý človek sa k vám do domova nedostane?

Kým je človek zdravý, mal by byť doma. Pre tých, ktorí nemajú najvyššie stupne odkázanosti, ponúkame dennú starostlivosť, čo je akási paralela škôlky pre seniorov. Do denného stacionára môžete rodiča priviesť ráno a po práci si ho odviesť domov. Medzitým viete, že bude oňho dobre postarané, že dostane lieky, bude mať k dispozícii aktiváciu, rehabilitáciu a zároveň sa dostane medzi ľudí, čo je vo vysokom veku tiež dôležité.

anna hazuchová

Ako sa mení osobnosť človeka, keď sa zrazu stane odkázaný na pomoc okolia?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je to individuálne, existujú šesťdesiatnici, ktorí vykazujú určité znaky senilných príznakov, ale aj osemdesiatnici, ktorí majú stále skvelú pamäť a dokážu samostatne existovať. Záleží na viacerých faktoroch – na genetike, životnom štýle aj chorobách, ktorými človek počas života prešiel. Veľa dokáže prevencia. Existujú napríklad lieky, ktoré pomáhajú prekrveniu mozgu, je však dôležité, aby boli podávané včas, keď na sebe človek spozoruje prvé zmeny v správaní. Keď sú už zmeny výrazné a nezvratné, je neskoro. Treba si uvedomiť, že problémy v oblasti psychiky sa s pribúdajúcim vekom zvládajú oveľa ťažšie než fyzické obmedzenia.

Aké sú varovné príznaky, ktoré by sme si mali všímať na starých ľuďoch?

Zábudlivosť, určité spomalenie, uzavretosť, strata orientácie. Ak napríklad mamička odbočí doma, kde sa doteraz dobre orientovala, doprava namiesto doľava. Niekto možno povie, že takéto správanie patrí k staršiemu veku a mávne nad tým rukou. Príznaky môžu byť spočiatku nepatrné, postupne sa však môžu výrazne zhoršiť, preto je lepšie vyhľadať odbornú pomoc, kým nie je neskoro. Pokiaľ ide o prevenciu, vždy sú na tom lepšie ľudia, ktorí vedú čulý spoločenský život, sociálne kontakty nás doslova udržujú v kondícii. Keď sa človek začne uzatvárať pred svetom, môže to znamenať, že pociťuje istú záťaž pri komunikácii, a tak sa jej radšej vyhýba. To však vedie k strate záujmu o okolie a napokon aj o život ako taký. Nedostatok podnetov prináša celkovú apatiu a oslabenie. A, samozrejme, dôležitý je pravidelný pohyb a kvalitná strava. Hovorí sa, že starý človek už nepotrebuje veľa jesť. To je síce pravda, ale z hľadiska výživovej hodnoty by mala jeho strava obsahovať všetky dôležité živiny. Iba s rožkom a kávou si organizmus rozhodne nevystačí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako by sa podľa vás mali do spoločenského života zapájať seniori, ktorí už nepracujú?

Kým je človek zdravý, môže sa venovať napríklad dobrovoľníckej činnosti. V zahraničí som videla v domovoch, ktoré boli podobné ako ten náš, pomáhať dôchodcov v práčovni alebo v kuchyni. Práca je dôležitá, bez ohľadu na to, či je, alebo nie je finančne ohodnotená. Dáva nám totiž taký potrebný pocit užitočnosti. Veľký význam majú aj kluby dôchodcov a denné stacionáre, kde môžu seniori navzájom komunikovať. Alebo si človek môže zaobstarať psíka a chodiť s ním na prechádzky, stretávať sa s ďalšími psičkármi. Najhoršie je zavrieť sa doma a smútiť nad tým, koľko mám rokov. To je vždy začiatok niečoho zlého.

anna hazuchová

Aké podnety ponúkate ľuďom, ktorí sú vo vašom domove?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ľudia vo vysokom veku, navyše s vážnymi zdravotnými obmedzeniami už nepotrebujú veľké podnety. V ich živote rozhodujú maličkosti. Stačí, ak sa na nich usmejete, prihovoríte sa im a dáte im tak najavo, že sú pre vás dôležití. Alebo im pripomeniete, napríklad v rámci logoterapie, činnosť, ktorou sa kedysi zaoberali. Ak človek kedysi pracoval so slovom, necháte ho skladať vety, ak pracoval s číslami, dáte mu niečo vyrátať. Tak to v starobe chodí. Malé veci zrazu nadobúdajú veľký význam.

Zamýšľate sa aj nad vlastným starnutím?

Určite, veď už som sama pomaly v seniorskom veku (smiech). Snažím sa športovať, relaxovať pri hudbe alebo pri dobrej knihe, kvôli vnukovi oprašujem nemčinu. Dúfam, že mi to pomôže dlho sa udržať v dobrej kondícii.

Zmenila vám vaša práca pohľad na smrť?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mám pocit, že sa smrti nebojím, beriem ju ako prirodzenú súčasť života. Zároveň si však uvedomujem, ako veľmi záleží na podmienkach, v akých človek odchádza. Ak sú dôstojné, ak vieme, že sme človeku dali všetku opateru, ktorú pri svojom odchode potreboval, potom si môžeme povedať, že naša práca mala zmysel.

Nemali ste nikdy chuť zmeniť profesiu a robiť niečo menej náročné?

Za celé tie roky sa mi to nestalo ani raz. Napriek tomu, že táto práca je naozaj náročná. Nielen preto, že pracujem s ľuďmi vo veľmi vysokom veku, ale aj preto, že manažujem sedemdesiatčlenný kolektív opatrovateliek, zdravotných asistentiek, zdravotných sestier, logoterapeutiek a fyzioterapeutiek. Mnohé z nich k nám dochádzajú z iných miest, možno im ráno meškal vlak alebo bol nevykúrený a ony musia napriek tomu odviesť dobrý výkon, byť trpezlivé a láskavé. To naozaj nedokáže hocikto. Ale ak v našej práci nájde niekto hlbší zmysel, môže mu dať nesmierne veľa poznania o živote. A to je niečo čo má pre mňa obrovskú cenu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

anna hazuchová

Anna Hazuchová (63) vyštudovala psychológiu na Univerzite Komenského v Bratislave. Po štúdiu pracovala ako školská psychologička v strednom odbornom učilišti. V roku 1994 nastúpila ako psychologička do domova dôchodcov v Bratislave. Pred šestnástimi rokmi sa stala riaditeľkou domova seniorov Archa v Bratislave, kde vypracovala vlastnú koncepciu systému starostlivosti o seniorov odkázaných na cudziu pomoc.

Rozhovory z denníka SME

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 960
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 583
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 763
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 590
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 282
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 025
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 615
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 096
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 192
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 12 017
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 558
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 276
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 858
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 672
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 016
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 527
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu