Svojou rozlohou – niekde na úrovni päť- až šesťtisíc hektárov – je porovnateľná s Malokarpatskou oblasťou. Hoci z Bratislava-centrického pohľadu sa región trošku skrýva v tieni Malokarpatskej oblasti, nachádzajú sa tu vinárstva patriace k najlepším aj na celoslovenskej úrovni.
Milovníkom vín netreba predstavovať rizlingy zo Chateau Belá, frankovky od vinárstva Strekov 1075, ale ani vínka od Frigyesa Botta. Z jeho produkcie dlhodobo sledujem a pravidelne degustujem predovšetkým Rizling rýnsky a Pinot Noir. Obe sú pekné, čisté a bohaté vína s jedinečným rukopisom.
Vinculum 2009
Frigyes Bott, Južnoslovenská vinohradnícka oblasť, Slovensko
Hodnotenie: 4 **** (z maximálnych 5)
Potenciál: 6 rokov
Cenová kategória: 15 eur
Vinárstvo patrí k menším, dá sa povedať rodinným, so silným akcentom na región, odkiaľ hrozno pochádza, čo sa odzrkadľuje aj na vínach. Obrábajú deväť hektárov s mimoriadne rozmanitou odrodovou skladbou. Siaha od oboch rizlingov cez veltlín až po frankovku a Pinot Noir, zahŕňa celkovo asi dvanásť odrôd.
Do skupiny Bottových odrôd patrí aj maďarská odroda Juhfark, pestovaná na ploche pol hektára. Juhfark nájdete u našich južných susedov predovšetkým v maličkej oblasti Somló, kde v podstate tvorí identitu miestnych vín a vinárstva. Názory odborníkov a milovníkov vín sa líšia pri interpretácii jeho potenciálu a dôležitosti. Každý vyzdvihuje moment autochtónnosti a špecifickosti, ale nie každý je presvedčený o tom, že môže slúžiť na výrobu „veľkých vín“. Víno pána Botta s názvom Vinculum je vyrobené práve z tejto odrody a podľa môjho názoru určite posilní tábor fanúšikov a „perspektivistov“.
Je to víno, ktoré tiež sledujem viac-menej priebežne. Ročník 2007 som hodnotil veľmi pozitívne. Bol som očarený koncentráciou a bohatými arómami. Vôňa pripomínala najlepšie rizlingy s tak florálnymi, ako aj ovocnými charakteristikami s botrytickými znakmi. Podobne ako chute, ktoré opäť pripomínali najkoncentrovanejšie moselské rizlingy, popritom sa však víno prezentovalo úžasnou hustotou a komplexnosťou.
Zaslúžilo si veľmi silné štyri hviezdičky na päťstupňovej škále. O rok neskôr, čiže v prípade ročníka 2008, sa vinárstvo rozhodlo vyrobiť Vinculum z dvoch odrôd (veltlínske zelené a rizling vlašský), ale Juhfark to nebol. Našťastie, ročník 2009 znamenal návrat k pôvodnej koncepcii. A nastáva hodina pravdy, či je rok 2009 porovnateľný s podareným starým rodičom.
Farba vína je stredne intenzívna tmavšia žltá. Už vôňa naznačuje, že sa je na čo tešiť. Mám pocit šťastného návratu do minulosti: výrazný medovo-botrytický charakter, komplexnosť a zďaleka štýl moselských rizlingov na úrovni Auslese. Chute nás nesklamú. Sú hyperkoncentrované aj s hrozienkovým charakterom. Ako keby sme ochutnávali koncentrát zrelých ovocí, ktoré sú doplnené anízom a feniklom. V dochuti sa objavujú bylinky a zvláštny dymový charakter.
Treba povedať, že alkohol je veľmi vysoký (15 %), navyše doplnený štipkou zvyškového cukru. Preto acidita má čo robiť, aby vytvorila aký-taký balans, v konečnom dôsledku však nesklame. Na druhej strane treba povedať, že pri trošku nižšom alkohole by bolo víno elegantnejšie a viac by vynikla aj mineralita.
V koncepcii vinára však zrejme koncentrácia a hĺbka mali prednosť. Alkohol v dochuti trošku páli, vytvára pocit „guľatosti“ spolu s jemným zvyškovým cukrom a maslovo-petrolejovým charakterom zďaleka pripomína starší nemecký rizling vo vynikajúcej kondícii. Určite to nie je najsviežejšie víno, ale keď hľadáte serióznosť, koncentráciu a štruktúru, voľba je jednoznačná. Vinculum určite patrí k najkoncentrovanejším a najhlbším vínam zo Slovenska.