Vianočné sviatky i Silvester sú za nami, trávenie dostalo zabrať, žalúdok a žlčník si prešli kapustnicovo-šalátovo-rezňovým t(r)estom. Ak ste to prehnali s jedlom alebo alkoholom, nemusíte hneď nastúpiť na drastické diéty či dávať si kruté predsavzatia. Skúste po Novom roku zaradiť do jedálneho lístka zopár prírodných „liekov“, ktoré pretaktujú tráviaci systém a zbavia vás škodlivých látok.
Zázračný zázvor
Skutočným životabudičom je napríklad zázvor. Pomáha upokojiť podráždené črevá, zmierňuje plynatosť i nutkanie na vracanie. Zároveň pôsobí protizápalovo a antisepticky. Upokojí rozbúrený žalúdok a zlepší trávenie. Zázvor má ešte jednu vynikajúcu vlastnosť, ktorá sa hodí najmä v zimných mesiacoch – prehrieva telo a pomáha odohnať prechladnutie.
Na prebratie po prehýrenej noci si nevarte teplý čaj, ale pridajte čerstvý zázvor do ovocnej šťavy. Môžete napríklad zmiešať grapefruit s mrkvou a jablkom a do odšťavovača prihodiť kúsok očisteného zázvoru. Takáto šťava vás iste postaví na nohy, ale nepite ju na prázdny žalúdok. Najskôr si niečo zajedzte.
Hľadáte partnera?
SME.sk spustilo serióznu zoznamku Dvaja.sme.sk.
Seriózne zoznámenie
Ak sa po oslavách chystáte na lyžovačku alebo zimnú prechádzku, po návrate výborne padne zázvorová polievka s tekvicou a pórom. Vyskúšajte si ju pripraviť podľa nášho receptu. Prehreje vymrznuté telo, rozpumpuje krv v tele a povzbudí trávenie. Môžete ju podávať s kúskami zeleniny alebo rozmixovanú na krém.
Upokojujúca medovka
Na preťažený tráviaci systém pôsobí mimoriadne upokojujúco medovka lekárska. Táto bylinka pôsobí ako balzam nielen na žalúdok, ale i dušu, pretože má relaxačný účinok a pomáha potláčať stres. Čaj z medovky v kombinácii s mätou upokojí žalúdok a naštartuje trávenie. Ak máte k dispozícii čerstvé bylinky, môžete si rozmixovať lístky medovky s medom a citrónovou šťavou. Čajovú lyžičku zmesi stačí rozriediť so studenou vodou a máte upokojujúci a osviežujúci nápoj na doplnenie dehydrovaného organizmu, ak ste to prehnali s alkoholom.
Fenikel proti vetrom
Nadúvanie býva tiež často sprievodným znakom preťaženého a rozhaseného tráviaceho systému. Mamičky vedia, že so zastavenými vetrami si poradí fenikel. Pripravte si zápar zo semien fenikla obyčajného a vypite si ho namiesto poobedňajšieho čaju. Uľaví od nadúvania, zvieravých bolestí a podporí trávenie. Ak máte chuť na očistu, môžete využiť mierne laxatívne účinky fenikla v kombinácii so slivkami a ľanovými semienkami a pripraviť si z nich kokteil. Slivky najskôr poduste s kávovou lyžičkou feniklových semienok, nechajte vychladnúť a rozmixujte s lyžicou namočených ľanových semienok.
Na osvieženie si môžete pripraviť ľahký obed z čerstvej buľvy fenikla, ktorý sa výborne hodí do šalátov alebo k rybám. Výborne sa kombinuje napríklad so zelerom, ktorý má tiež priaznivé účinky na trávenie, alebo so syrmi s modrou plesňou, či citrusovými plodmi, ako sú pomaranč, citrón alebo grapefruit.
Zázvorová polievka s tekvicou hokkaidó
- polovica tekvice hokkaidó (asi 0,5 kg vystačí na 2 až 3 porcie polievky)
- 1 menší pór
- 2 menšie strúčiky cesnaku
- 1 lyžica čerstvého nastrúhaného zázvoru
- 1 liter zeleninového vývaru

- olivový olej
- šťava a kôra z limetky
- korenie, soľ
1. Tekvicu ošúpte, prekrojte na polovicu, zbavte semienok a nakrájajte na menšie kocky. Pór tiež nakrájajte na krúžky hrubé asi centimeter.
2. V menšom hrnci rozohrejte za lyžicu olivového oleja a krátko orestujte tekvicu aj pór. Pridajte roztlačený cesnak, nastrúhaný čerstvý zázvor, 2-3 lyžice vývaru a ďalej restujte. Keď je pór mäkký, prilejte zvyšok vývaru, osoľte, okoreňte a varte 10 až 15 minút, kým nie je tekvica mäkká. Ak chcete polievku podávať so zeleninou vcelku, nemala by sa tekvica úplne rozpadávať.
3. Polievku stiahnite z plameňa, pridajte šťavu z limetky alebo citróna (stačí jedna kávová lyžička) a podľa chuti dosoľte a dokoreňte. Polievku môžete servírovať v takomto stave alebo rozmixovanú dohladka. Pred podávaním ozdobte kúskami limetkovej kôry.