SME

Rebeka Poláková: Zahrať femme fatale bolo utrpením

Nepatrí medzi herečky, ktoré vidíte po každom prepnutí televízneho kanálu. Jej domovom a láskou sú divadelné dosky. Má len 27, no už stvárnila väčšinu vytúžených úloh vrátane Shakespearovej Júlie.

(Zdroj: Petra Bošanská)

Vždy ma zaujímalo, či herci počas predstavenia vnímajú publikum. Všímate si, či náhodou diváci nezaspávajú?

Neviem to presne definovať, ale cítime energiu z publika. Niektoré hry sú takmer závislé od reakcie divákov, potlesk a smiech dodávajú predstaveniu tempo a švih. Pri vážnych, komplikovanejších vzťahových drámach je to inak. Herec sa musí sústrediť na dej a repliky, pretože akékoľvek vyvedenie z konceptu by mohlo pokaziť vybudované napätie. Ja síce energiu cítim, ale väčšinou hrám vo vážnych predstaveniach a hľadisko si veľmi nevšímam. Mám aj malú výhodu – v bežnom živote nosím okuliare, takže na divákov aj tak nevidím (smiech).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hľadáte partnera?

SME.sk spustilo serióznu zoznamku Dvaja.sme.sk.

Zaregistrujte sa zadarmo

1.jpg

Seriózne zoznámenie

Mávate pred predstavením trému?

Och, áno, som strašná trémistka, najhoršie je to pred premiérou a generálkami! Vždy radím všetkým svojim známym a rodine, nech tam, preboha, nejdú, nech si predstavenie radšej užijú na repríze, keď sa budem cítiť na javisku slobodnejšie.

Nezlepšuje sa to skúsenosťami?

Možno trochu. Teraz už mám o niečo pozitívnejšiu trému, už sa mi napríklad nestane, že sa mi na javisku trasie ruka a nedokážem uchopiť pohár... Aj keď vlastne, teraz pripravujeme novú hru Kométa a už sa mi podarilo rozbiť na skúškach dva poháre, tak neviem, či sa to zlepšuje...

Na druhej strane, keď hráte nejaké predstavenie päťdesiatykrát, nie je to otrava?

SkryťVypnúť reklamu

Je pravda, že niektoré hry sa zmenia na rutinu, ale nemalo by to tak byť. Nestáva sa to vtedy, ak je predstavenie režijne dobre spracované a keď mu herci dokonale rozumejú. Jasné, že občas nie je niekto vo forme, no ostatní ho počas predstavenia podržia. A sem-tam v šatni všetci skonštatujeme, že dnes to bolo katastrofálne. Ale zasa, nie je každý deň nedeľa, však?

Často hosťujete v iných divadlách. Vnímate rozdiely medzi divákmi?

Ak si porovnám slovenských a českých divákov, tak áno. Mám pocit, že Česi vnímajú predstavenie úplne inak, dokonca reagujú na úplne iných miestach. Toto je možno hrozné, čo poviem, ale zdá sa mi, že český divák nereaguje až tak na prvoplánové žartíky než slovenský.

Stáva sa vám niekedy, že sa až priveľmi vžijete do predstavenia?

SkryťVypnúť reklamu

Hm... Raz som hrozne zmlátila Roba Jakaba, čo ma doteraz mrzí. Mala som ho na scéne zbiť a trochu som sa do toho viac vžila. A on držal statočne, lebo musel (smiech)!

Na televíznych obrazovkách hráte vyšetrovateľku v seriáli Kriminálka Staré Mesto. Ako ste sa pripravovali na túto rolu?

Pozrela som si prvú sériu, prečítala som veľa detektívok a pobehovala som po byte s hračkárskou pištoľkou.

rebeka_polakova

Pochádzate z divadelnej rodiny. Otec vás neodhováral od herectva?

Nebol zvlášť nadšený, ale dúfam, že teraz už je spokojný...

Roman Polák je známym divadelným režisérom, takže predpokladám, že ste sa niekedy stretli s nálepkou „protekčná“.

Doteraz je to tak, že keď niekam prídem, nie som Rebeka Poláková, ale dcéra Romana Poláka. A, áno, je mi jasné, že si veľa ľudí myslí, že som sa na školu a do divadla dostala len vďaka otcovi. Vnútorne s tým bojujem, ale vysvetľovať a dokazovať niekomu, že to tak nie je? To sa mi naozaj nechce, aj tak si každý myslí svoje. Málokomu napadne, že moje priezvisko môže byť aj príťažou. Spolužiaci prišli do školy s čistým štítom a vždy boli zodpovední len sami za seba. Ja som vždy pociťovala obrovský tlak – som „tá“ dcéra režiséra, ktorá predsa nemôže zlyhať, sklamať očakávania či, nebodaj, zahanbiť rodinu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako sa vám vlastne pracuje s otcom?

Znie to asi prehnane, ale myslím si, že robiť s ním je neskutočná škola pre každého herca a, samozrejme, aj pre mňa. Mám možno maličký osobný problém navyše. Chcem mu tak trochu dokázať, že na to mám, že herectvu rozumiem a že viem splniť všetko, čo žiada. A keďže má vysoké nároky, na skúškach občas prežívam stres. Asi je to nezmysel, mala by som ho brať normálne, ako každého iného režiséra. Na druhej strane si myslím, že aj preňho je to náročné – režírovať dcéru. Naozaj sa treba odosobniť, pretože je to niekedy čudné, do čoho vás režisér núti a pritom je to váš vlastný otec! Ale musím povedať, že ma zatiaľ nevyzliekol, pritom sa o ňom hovorí, že by najradšej vyzliekol všetky herečky (smiech).

Máte problémy s nahotou?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak si to hra naozaj vyžaduje, tak by som to asi nejako prežila, ale nie som typ herečky, ktorá príde na skúšku a dokáže sa vyzliecť na počkanie. Ja sa hanbím aj v lete vyzliecť do plaviek!

rebeka_polakova

Sú herci zvyknutí na krik režiséra?

Treba vedieť rozlíšiť, či má ten krik význam pre našu prácu, alebo nie. Niekedy na vás režisér nakričí len preto, že vás chce vyburcovať, zapáliť pre danú scénu, vtedy je to v poriadku. Iné je to vtedy, keď po vás ziape, pretože má zlú náladu, alebo je skrátka márnomyseľný a potrebuje demonštrovať moc nad hercami. S takýmto režisérom som sa, našťastie, ešte nestretla.

Takže sa stáva, že sa na skúškach aj rozplačete?

U mňa je tuším každá hra vykúpená plačom! Naposledy to bolo pri predstavení Idiot, kde hrám krásavicu Nastasiu Filippovnu. Je tam jeden moment, pri ktorom prichádzam na scénu, všetci mlčia, len ja mám dlhý monológ. Popritom má zo mňa vyžarovať obrovské sebavedomie, mám provokovať svojou krásou, užívať si ju. Lenže ja vôbec nie som takýto typ ženy, neviem trebárs prísť do krčmy a tešiť sa z toho, ako svojím príchodom vzbudím pozornosť. Jednoducho, zahrať femme fatale bolo pre mňa utrpením! Všetci mi do toho hovorili, režisér Krobot stále opakoval: Ješte ne, ješte to není ono Rebeko, skus to znovu,“ až som sa zrútila na zem a začala plakať a kričať: Ja jej nerozumieeeeeem! Ja nie som Nastasia, ja sa jej bojíííííím!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Väčšina ľudí pozná Miroslava Krobota ako herca. Akým je režisérom?

Je úžasný! Vie presne, čo od herca chce a postupne ho k tomu dostane. Vníma veci úplne inak... My herci si myslíme, že pri tejto scéne by sme mohli napríklad zvýšiť hlas alebo začať plakať. Lenže on zákonite vykríkne, že scéna bude pokojná a že tam plač nepatrí. Zakázal nám hrať, naučil nás na javisku žiť. A ešte mu vďačíme za jeden zázrak – že nás až neuveriteľne stmelil do jedného kolektívu, až sme sa všetci do seba navzájom zamilovali.

rebeka_polakova

Na toto sa musím spýtať – nestáva sa herečkám, že sa zaľúbia do režiséra?

Do Krobota som zamilovaná!

Haha. Stavím sa, že toto mi pri autorizácii zmeníte, veď máte frajera.

Ale on to vie! Nie, nie, teraz vážne – v našej profesii sa naozaj občas pohybujeme na tenkom ľade. Hrozí to nielen medzi režisérom a herečkou, aj medzi hercami navzájom. Na druhej strane, rizikové sú aj ďalšie povolania, nemajú to lekári a sestričky horšie?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Partner ani trochu nežiarli?

Našťastie to chápe. Veď je to len „divadlo“, aj keď je to moje zamestnanie. Ale veľa ľudí s tým má problém a ja im rozumiem. Sama si neviem predstaviť, že by som mala partnera herca.

Zlé jazyky hovoria, že herci majú tendenciu predstierať aj v reálnom živote. Je to tak?

To ani nie, ale občas sa stane, že v reálnom živote pochytím náladu svojej postavy. Ale neviem, či je to podvedome, alebo si to privodím sama, pretože na tú postavu často myslím a premýšľam nad jej pohnútkami. Niekedy, keď som s kamarátmi na káve, vznikne nejaká situácia a ja si uvedomím, že niečo podobné sa stane aj v predstavení. No to neznamená, že sa premením na postavu a začnem hrať, skôr možno potichu pozorujem a snažím sa ten moment vstrebať, aby som ho mohla neskôr na javisku využiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

rebeka_polakova

Rebeka Poláková (27) – vyštudovala Divadelnú fakultu VŠMU v Bratislave pod pedagogickým vedením Vladimíra Strniska a Ingrid Timkovej. V divadle ASTORKA Korzo 90 hosťovala už počas štúdií, po škole nastúpila do Astorky ako stála členka súboru. Jej prvým predstavením bola hra Vražda sekerou vo Svätom Peterburgu v réžii Romana Poláka, v súčasnosti ju môžeme vidieť napríklad v hrách Rómeo a Júlia, Mesiac na dedine, Platonov, Kométa, Tolstoj a peniaze, Gazdova krv, Idiot. Hosťuje aj v divadlách Aréna a Malá scéna STU, na televíznych obrazovkách stvárňuje vyšetrovateľku Terezu v seriáli Kriminálka Staré Mesto. Zahrala si v Šulíkovom filme Cigán a tiež v seriáloch Ordinácia v ružovej záhrade a Gympl. Je dcérou režiséra Romana Poláka a divadelnej publicistky a recitátorky Žarky Ambrušovej-Polákovej.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 125
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 894
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 595
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 467
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 961
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 604
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 206
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 800
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 073
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 087
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 42 761
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 458
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 056
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 168
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 14 488
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 604
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu