Ako ste sa dostali k autám?
Autá mi boli blízke odmalička, lebo otec mal doma v Tvrdošovciach autoservis. Ako dievča som veľmi vyčíňala a keď som niečo vyviedla, dostala som za trest domáce väzenie a musela som sa zdržiavať len v rámci dvora, a tak som veľa času trávila práve v garáži s našimi automechanikmi. Robota okolo áut sa mi začala páčiť, už vtedy som nemala problém vymeniť brzdy alebo olej. V Nových Zámkoch som sa neskôr zúčastňovala na tuningových stretnutiach. Keď som prišla od Bratislavy, kúpila som si ojazdené športové autíčko a kamarát ma zavolal na nočné automobilové akcie, na ktoré chodili nadšenci silných športových áut. Organizovali sa tam takzvané šprinty, čiže rozjazdy na štyristo metrov. Bola som prekvapená, že to vyzeralo úplne ako vo filmoch – hudba, svetlá, otvorené kapoty. Dve autá sa postavili vedľa seba a súťažilo sa. Moje auto malo malú hmotnosť a výkonný motor, preto som zopár týchto súbojov vyhrala. Zoznámila som sa tam s jedným chalanom, ktorý ma nahovoril, aby som skúsila jazdiť do vrchu. Bolo to asi pred štyrmi rokmi.
Koľko je na Slovensku automobilových pretekárok?
Veľmi málo. V pretekoch do vrchu sme boli dve, sem-tam sa objavila tretia. Zvyšok boli chalani. Iné sú okruhové preteky Lotus Ladies Cup – tam sú samé ženy.
Čo je to za súťaž?
Lotus Ladies Cup známy pod skratkou LLC sú okruhové preteky na rovnakých autách značky Lotus Elise, inak zvané ako cup-ovka. Ide o sériové autá, doplnené o bezpečnostné prvky nevyhnutné pre preteky na okruhoch. Všetky majú rovnaké parametre, vďaka čomu sú preteky veľmi vyrovnané a ak technika nezlyhá, o víťazovi rozhoduje len a len vodič. Za volant si sadajú výhradne dievčatá, ale mechanické práce a servis áut zabezpečuje mužský kolektív.
Aká je úroveň pretekárok?
Rôzna. Tento rok si za volant sadla aj 16-ročná dievčina Sheila Verschuur, ktorá je viacnásobnou šampiónkou na okruhových pretekoch a jej talent porovnávajú s rýchlymi a talentovanými mužmi. Jazdila napríklad 24-hodinové preteky v Dubaji, kde skončila v prvej trojke. Za volant si sadla aj Adrina Gugger, čo je tiež nesmierne talentovaná a uznávaná pretekárka. Keď hovoríme o zahraničných pretekárkach, ktoré mali možnosť jazdiť a pretekať už od 15-tich, čiže do LLC prišli s približne 10-ročnou praxou, ťažko sa im konkuruje... Zo Slovenska som tam bola prvá a jediná, no vzhľadom na to, že tento rok som sa prvýkrát stretla s okruhovými pretekmi, skončila som celkovo štvrtá v maďarskom šampionáte, s čím som spokojná. Zahraničné pretekárky majú podľa mňa viac možností na trénovanie a pretekanie. Aj sponzori sú tam ústretovejší, takže si myslím, že vďaka ich možnostiam majú trošku výhodu.
Preteky sa konajú iba v Maďarsku?
Tento rok sa pretekalo na Slovensku, v Maďarsku a v Holandsku. V Holandsku sme jazdili v rovnaký deň a na rovnakom okruhu ako pretekári série DTM, čo je veľmi prestížna súťaž. Je najsledovanejšia po F1 a zároveň je poslednou zastávkou pretekárov F1. Mnoho chlapcov z formulových pretekov pretekalo v DTM. Na Slovensku sme jazdili počas pretekov GT3, čo je tiež prestížna záležitosť, kde jazdia svetoví jazdci ako Sébastien Loeb, deväťnásobný majster sveta WRC. Na záver ideme jazdiť do Indie na okruh, kde tento rok jazdili aj F1.
Nie je ťažké preraziť medzi mužmi?
Napríklad na motokárach sa stáva, že keď ako žena porazím muža, tak mu to prekáža, ale neprizná si to. Nakoniec sa však chalani tešia s nami dievčatami, lebo vidia, že nám to ide. Osobne si však myslím, že ako dievčatá to máme jednoduchšie, lebo chlapci prídu, pomôžu nám, poradia, odnesú veci...
Prvé vaše úspechy v pretekaní prišli hneď?
Prvý rok som mala veľké šťastie, lebo na prvé preteky v mojej kategórii nik iný neprišiel, tak som automaticky vyhrala prvé miesto, aj keď som mala tragický čas (smiech).
Koľko pretekov absolvujete do roka?
Napríklad tento rok bol náročný, lebo som začala jazdiť aj motokáry a pokúšala som sa stihnúť každé preteky. Na okruhoch sme mali šesť víkendov, do vrchu som stihla tri víkendy a na motokárach desať, pätnásť dní.
Aj trénujete?
Mimo pretekov nie. Chcela by som, ale časovo mi to nikdy nevyšlo. Keď sú okruhové preteky, v piatok mávame voľné jazdy a na druhý deň ideme na trať. Ja som vyslovene začala plávať v hlbokej vode, prišla som na kopec, hoci som ani nevedela, ako ten kopec vyzerá. Nevedela som, čo je to ideálna stopa, hoci každý o nej hovoril. Potom mi vysvetlili, že to znamená ísť autom tak, aby bol čo najmenej zatočený volant a auto sa čo najmenej namáhalo, tak sa dá kopec prejsť čo najrýchlejšie. Svoju techniku jazdy som vždy zlepšovala priamo na pretekoch. Je pravda, že keby som mala viac času a možností, tak som úplne inde.
Musí mať jazdec kondičku?
Priznám sa, že som lenivý typ človeka a už v škole som sa vyhýbala telesnej výchove. Šport naozaj nemusím. Fyzickú silu pri pretekoch netreba, mne pomáha adrenalín. V lete, keď je vonku pomaly štyridsať stupňov, som zavretá v aute, kde nie je klíma, mám vytiahnuté okno, dám si na seba ošatenie, rukavice, prilbu, akoby boli mínusové teploty, v aute mi ostane neskutočne teplo a začínajú sa preteky. Adrenalín ma udržuje v kondičke, aby som sa dokázala pol hodiny sústrediť na cestu a nevšímala si, že mi doslova horí koža od tepla a pot steká po tvári.
Je ženský štýl jazdenia iný ako mužský?
Mám pocit, že áno. Napríklad pri motokárach, keď jazdia chalani, trhajú volantom, využívajú fyzickú silu v rukách a pritláčajú svoju hmotnosť na kolesá. Neviem si predstaviť, že by som jazdila takýmto štýlom. Ja idem jemne ako voda, oblúčikmi zo zákruty do zákruty. Výsledný efekt je rovnaký. Ako ženy sme rovnako rýchle ako muži.
Čo na vašu záľubu hovoria rodičia, neboja sa o vás?
Povedali mi, že majú vždy neuveriteľne zvláštny pocit v žalúdku, keď som na dráhe. Ale nevedia identifikovať, či je to pocit strachu, alebo hrdosti. Otec s mamou ma v pretekaní nesmierne podporujú. Aj sestra. Tá zase jazdí na koni a obe sa vzájomne obdivujeme. Hoci ja by som za ňu na koňa nesadla a ona zase ku mne do auta.
Keď jazdíte v súkromí, rada prekračujete rýchlosti?
Donedávna ma to bavilo, až kým som nedostala mastnú pokutu...
Poviete koľko?
Tristoštyridsať eur. Na šesťdesiatke v meste som išla stodvadsiatkou. Teraz si už dávam pozor, maximálne zákrutu vezmem jemne šmykom.
Potrpíte si skôr na výkon motora, alebo na bezpečnosť karosérie?
Na bezpečnosť aj výkon. Som strašne závislá od značiek a mám rada nemecké autá. Nejde mi o peniaze, skôr o to, či auto dobre vyzerá, je kvalitné a má silný motor.
Viete si auto aj opraviť?
Väčšinou áno, ale, samozrejme, niektoré veci nezvládam. Viem, ako sa auto správa, keď mu dochádza baterka, počujem, keď mi odchádzajú brzdy, také základné veci.
Čo vás na autách najviac baví?
V prvom rade výzor, potom zvuk motora a zrýchlenie. Mňa fascinuje, že ľudia dokázali vymyslieť niečo také nádherné a zároveň poskytujúce pocit bezpečia a moci. Keď motor vibruje, pociťujem, že je to niečo silné a mohutné, čo treba skrotiť.
Máte podobné pocity aj pri mužoch?
Bohužiaľ, áno (smiech).
To má teda váš priateľ radosť...
Mám na ňom rada, že keď sa snažím rozkazovať, nie je typ, ktorý sa podvolí. Mňa totiž taký chlap okamžite prestane baviť a vzťah aj celá láska vymizne. So súčasným partnerom mi to pravdepodobne vydrží, lebo keď chcem, aby bolo po mojom, on dokáže nespraviť to a zároveň neodísť...
Dokáže sa spojiť jemnosť ženy a rýchle autá? Alebo sa nepovažujete za jemnú ženu?
Ja sa cítim žensky, nikdy som sa nehrala na chlapa. Odjakživa nosím dlhé vlasy, vždy sa namaľujem, mám rada vysoké opätky a ženské oblečenie. Myslím si, že ženy dokážu autá milovať rovnako ako muži. Skôr je to o tom, že žena má v sebe zakódované iné životné priority – porodiť, starať sa o rodinu, muža, variť, piecť, prať, upratovať... Keby si napríklad žena nezaložila rodinu, mala by čas venovať sa iným veciam.
Vy na to čas máte, lebo ste si nezaložili rodinu.
Zatiaľ ma baví to, čo robím. Určite je krásne mať dieťa a rodinu, ale prináša to istú obetu a ja momentálne mám možnosť jazdiť. Keby som si založila rodinu, musím tento svet opustiť a možno by som sa už doň nevrátila. Som si istá, že teraz dieťa nechcem, ale niekoľkokrát za život som zmenila svoj názor, veď len hlúpi ľudia svoje názory nemenia.
Veronika Vanyová (30) pochádza z Tvrdošoviec. Po štúdiu na obchodnej akadémii v Šuranoch sa presťahovala do Bratislavy, kde si založila účtovnícku firmu. Na Trenčianskej univerzite skončila odbor verejná správa a ľudské zdroje. V Bratislave sa začala aj aktívne venovať automobilovému pretekaniu. Najskôr to boli automobilové preteky do vrchu, v ktorých sa jej tento rok podarilo najlepšie umiestnenie – na kopci Jahodná v celkovej kategórii skončila druhá a porazila tak aj silnejšie autá s väčšou kubatúrou. Rok 2013 bol pre Veroniku výnimočný aj v tom, že sa jej podarilo dostať na okruhové preteky. Je členkou Lotus Ladies Cup, čo sú jediné okruhové preteky, kde pretekajú iba ženy. Na súťaži v Maďarsku skončila z dvanástich pretekov v celkovom hodnotení štvrtá. Žije v Bratislave. Jej priateľom je pretekár Tomáš Bizub, majster Slovenska v halovom kartingu.