Nie je to však izolovaný alebo ojedinelý prípad: aj za Moravou nájdeme určitú hrdosť podobného charakteru. Dôvodom sú vína z odrôd Neronet, André, Muškát moravský alebo Pálava (pre mňa je táto odroda „český Devín“, keďže podobne ako slovenský Devín sa hodí na výrobu aromatických vín s jemným zvyškovým cukrom).
Aké miesto majú tieto odrody u našich susedov? Skúsme sa pozrieť na Salón vín v Česku. Nie že by to malo mať absolútnu relevanciu, čo a týka kvality českých a moravských vín – podobne ako na Slovensku – ale nie je to zlé východisko. V tomto roku nájdeme v stovke „najlepších vín ČR“ dve vínka z Neronetu, obe od vinárstva Vinum Moravicum: barikovaný Zweigeltrebe – Neronet a čistý odrodový Neronet, ročník 2009.
Neronet 2009, neskorý zber, Chateau Modra, Malokarpatská vinohradnícka oblasť, Slovensko
Hodnotenie: 3 *** (z maximálnych 5)
Potenciál: teraz je v najlepšej forme
Cenová kategória: 11 Eur
Zdá sa, že Neronet od tohto vinárstva má stále miesto v Salóne vín u našich susedov. Pred rokom tam to isté vinárstvo malo Neronet, len o rok mladší ročník. Čo sa týka ďalších novošľachtencov, André má v stovke tri miesta, Pálava dve, Muškát moravský jedno.
Len na porovnanie, slovenský Dunaj bol so šiestimi vínami podstatne úspešnejší na tohtoročnom slovenskom salóne vín. Mimochodom, náš dnešný Neronet od vinárstva Chateau Modra bol v Národnom salóne vín SR 2011.
Ďalším meradlom dôležitosti a významu týchto odrôd môže byť plocha, na ktorej sa pestujú. Ak sa pozrieme na Neronet, čísla sú naozaj veľmi maličké: v Českej republike zaberajú 0,1 percenta vinohradov, na Slovensku ešte menej. Predtým, ako sa pozrieme na konkrétne víno, ešte si povedzme, kde a ako vlastne vznikla táto odroda. Oficiálnym rokom „narodenia“ je 1965, miesto Záhradnícka fakulta v Lednici na Morave. Rodičmi sú Svätovavrinecké a Modrý Portugal s Alibernetom.
Pozrime sa teda, ako sa tejto českej/moravskej odrode darí u nás. Vinárstvo Chateau Modra má celkom peknú kolekciu vín z novošľachtencov, napríklad extrakoncentrovaný Dunaj 2009, ale najmä Hron 2009, preto som sa rozhodol pre ich Neronet, ročník 2009.
Farba vína tmavá, fialovopurpurovočervená. Vôňa pripomína prezreté červené ovocia s jemným lekvárovým charakterom, pôsobí dojmom harmonického, vyváženého a guľatého vína. Po ochutnaní je prvý dojem, že človek má rande s hladkým, príjemným vínom, pôsobiacim dojmom ľahkého (v dobrom zmysle slova) pitia.
V porovnaní s vôňou sú chute podstatne menej robustné. Neprevalcuje prezretosťou ovocí ani lekvárom, čo je v mojich očiach určite pozitívne. Naopak, vínko sa vyznačuje relatívnou eleganciou, čistotou a peknou rovnováhou. A na moje prekvapenie ešte aj pomerne dlhou dochuťou, teda minimálne ak to porovnáme s ďalšími vínami z tejto odrody.
Pekné, čisté, nie prezreté červené ovocia, vyznačuje sa ľahkosťou. Zrelé, ale neprezreté ovocia dominujú, doplnené horkou čokoládou, štipkou kakaového prášku, bobkovým listom a štipkou (nesladkého) korenia. Taníny rozhodne identifikovateľné, ale už pomerne hladké, integrované.
Neviem, či z tejto odrody, ako čisté odrodové víno, sa dá dokázať viac, čo sa týka komplexity, hĺbky a potenciálu, resp. dĺžky života. Mám taký dojem, že najlepšie dopadneme, ak to otvoríme ešte ako pomerne mladé víno, v ideálnom prípade ako 2 – 4-ročné. Myslím si, že práve v tomto období ukazuje najkrajšiu tvár.