Zohralo dôležitú úlohu pri vyhnaní z raja, objavení gravitácie, rozpútaní Trójskej vojny i otrávení Snehulienky.
Jablkami je popretkávaná história, objavujú sa v legendách, ľudových zvyklostiach či v rozprávkach. Samozrejme, niektorí budú tvrdiť, že najdôležitejšie jablko v histórii vymyslel Steve Jobs.
V kuchyni sa však jablká držia skôr v úzadí, hoci využitie majú široké. Dochutíte nimi šalát, omáčku k jedlám z mäsa, no najlepšie chutia v dezertoch a koláčoch. Netreba zabúdať ani na „vedľajšie“ pochúťky – jablkovú šťavu, sušené jablká, kalvados či cider.
Najzdravšie sú domáce
Divoký predchodca jabĺk pochádza zo strednej Ázie, z regiónu okolo dnešného Kazachstanu. Ten je na pôvod jablka právom hrdý. Hovorí sa, že názov bývalého hlavného mesta krajiny Alma-Ata je kombináciou dvoch kazašských slov – jablko a otec.
V súčasnosti existujú tisícky kultivarov a najviac jabĺk na svete vypestuje Čína s vysokým náskokom pred USA. Do Severnej Ameriky priniesli jablká kolonizátori z Európy. Na Slovensku stratili jablká po páde komunizmu na atraktivite a prevalcovali ich predtým menej dostupné exotickejšie druhy ovocia.
Netreba ich však zatracovať. Jablká, aj keď ich väčšina z nás považuje za bežné ovocie, sú veľmi zdravé a ich výhodou je, že sa dajú pestovať lokálne.
Kým sa dostanú na váš stôl, nemusia precestovať polovicu zemegule, a tak je väčšia šanca, že nebudú leštené alebo konzervované chemikáliami.
Striekané jablká z dovozu sa odporúča poriadne umyť horúcou vodou a opláchnuť studenou, alebo dokonca zbaviť šupky. To by ste však prišli aj o veľkú časť vitamínov a minerálov, pretože ich obsah je oveľa vyšší v jablkovej šupke v porovnaní s dužinou.
Napríklad ošúpané jablko je takmer o polovicu chudobnejšie na antioxidanty, ktoré telu pomáhajú zbavovať sa škodlivých látok a pôsobia tak preventívne proti chorobám srdca i rakovine.
Jablko pre zdravie
Zdravotných benefitov majú jablká viac. Napríklad pre zuby. Hryzenie a žuvanie čerstvého jablka posilňuje ďasná a podporuje produkciu slín v ústach, čo potláča usádzanie škodlivých baktérií na zuboch.
Výskumy ukázali, že konzumácia jabĺk, či už surových, alebo v podobe čerstvej šťavy, spomaľuje starnutie mozgových buniek. To je zasa pozitívna správa najmä na ochranu pred Alzheimerom či Parkinsonovou chorobou.
Vysoký podiel vlákniny v jablkách pomáha pri trávení, urýchľuje a zlepšuje stolicu a pomáha vylučovať cholesterol z tráviaceho traktu. Pritom obsahuje málo kalórií. Viaceré výskumy potvrdili to, čo o jablkách tvrdili ľudové porekadlá – zjesť by sme mali aspoň jedno denne.
Strúhaný jablčník s bielkovou penou
Cesto:
- 250 g masla
- 100 g práškového cukru
- 400 g hladkej múky
- 3 žĺtky
- polovica prášku do pečiva
- kôra z polovice biocitróna
Plnka:

- 1 kg jabĺk
- 5 bielkov
- 170 g kryštálového cukru
- 1 lyžička citrónovej šťavy
- hrozienka
- vlašské orechy
- škorica
Postup:
1. Maslo z chladničky nastrúhajte na väčšom strúhadle do misky a rozdrobte ho so 100 g práškového cukru. Pridajte tri žĺtky, múku a nastrúhanú kôru z polovice biocitróna. Vypracujte hladké cesto, z ktorého odoberte jednu tretinu a odložte ju do chladničky.
2. Zvyšné cesto vyvaľkajte a preložte na plech, prípadne do okrúhlej tortovej formy. Ak chcete samostatné koláčiky, môžete použiť aj formu na mafiny. Táto verzia je však prácnejšia.
3. Jablká očistite a nastrúhajte na väčšom strúhadle do misky a podľa chuti pridajte škoricu, hrozienka a nahrubšie nasekané vlašské orechy.
4. Z piatich bielkov vyšľahajte tuhý sneh, do ktorého postupne pridávajte 170 g kryštálového cukru a lyžičku citrónovej šťavy.
5. Na vyvaľkané cesto dajte jablkovú zmes a jemne rozotrite bielkovú penu. Navrch postrúhajte zvyšné vychladené cesto. Pečte v rúre rozohriatej na 180 stupňov Celzia 30 až 40 minút.