Kódovanie – výsada mužov?
Napriek tomu, že sa informačné technológie nenápadne vkradli do nášho života a hádam do každej profesie, na prvý pohľad sa zdá, že programovanie je najmä doménou mužov. Prečo?
Lektor Tomáš Gregor si myslí, že sa tak deje preto, lebo muži majú vo všeobecnosti tendenciu zameriavať sa viac na riešenie konkrétneho izolovaného problému logickým a technickým prístupom, ktorý sa hodí k programovaniu. Ale aj ženský spôsob myslenia môže byť v tejto oblasti prínosom.
„Ženský pohľad je širší a viac orientovaný na ľudí, súvisiace vzťahy a prostredie. Mali by sme preto nabúrať koncepty, že programovanie je len doménou mužov, aby mali ženy príležitosť dozvedieť sa o ňom viac. Potom možno zistia, že ide o niečo, čo tiež bez problémov zvládnu,“ vysvetľuje Gregor.
Prínos žien
Vedeli ste, že v 40. rokoch minulého storočia programovali historicky prvý elektrónkový počítač ENIAC práve ženy?
„Verím, že je potenciál, aby dámy priniesli nové pohľady, ako riešiť programátorské problémy alebo navrhovať aplikácie – napríklad také, ktoré sú určené práve pre ženy. Okrem toho moja osobnáskúsenosť ukazuje, že si veľakrát vedia lepšie zadeliť čas ako muži a dodať výsledky v dohodnutom termíne – toto by určite ocenil každý vývojársky tím,“ vraví Tomáš Gregor.
Jana Kolodziejová, ktorá pracuje ako IT špecialistka, ešte dodáva, že ženské a mužské zmýšľanie sa obyčajne pekne dopĺňa. „Ženy a muži hľadia na rovnakú úlohu alebo problém z iných uhlov a dosiahnutie cieľa je obyčajne v takých tímoch efektívnejšie,“ tvrdí Kolodziejová.
Čím viac jazykov vieš...
Z kódovania sa postupne stáva jedna z veľmi užitočných a žiadaných zručností na trhu práce. Okrem angličtiny, nemčiny a iných cudzích jazykov teda postupne pribúda aj táto požiadavka.
„V konečnom dôsledku je programovanie jazykom, prostredníctvom ktorého komunikujú ľudia tvoriaci aplikácie s ich používateľmi. A už teraz platí, čím viac jazykov vieme, o to väčšie sú šance na profesionálne uplatnenie a tiež na to, aby nám viac ľudí rozumelo,“ vysvetľuje Gregor.
Mimochodom, vedeli ste, že najlepšie platenou manažérkou na svete je Marissa Mayer, šéfka Yahoo?
Kódovanie ako umenie
Aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, technológie sú veľmi kreatívnou oblasťou. Niektorískúsení programátori ho dokonca prirovnávajú k písaniu básní. Na svoje umenie máte k dispozícii len určitý počet nástrojov, takže na to, aby ste dokonale zrealizovali svoje nápady, budete potrebovať aj určitú dávku tvorivosti.
Okrem toho, dnes sa už technológie nevyhýbajú žiadnej profesii, takže už nezáleží na tom, či túžime po kariére v technickej oblasti, alebo v medicíne, či v móde.
Vďaka znalosti kódovania dostaneme do rúk nástroje na tvorbu vlastného webu, blogu či aplikácie. Takže nemusíme byť len konzumentkami, ale aj tvorkyňami internetu.
Náš tip
Pri učení programovania nezabudnite svoje vedomosti hneď prakticky aplikovať, inak to, čo ste sa naučili, rýchlo zabudnete.
Najlepšie urobíte, keď si vymyslíte nejaký vlastný projekt alebo stránku.
A ktovie, možno sa vám napokon podarí vymyslieť aplikáciu, ktorá výrazne pomôže starším osamelým ľuďom alebo prinesiete nový vietor do oblasti vzdelávania.
Ako začať
Tomáš Gregor radí, že ak si chceme vytvoriť vlastnú webovú stránku, ktorá bude statická, potrebujeme sa naučiť dva jazyky.
Vďaka HTML dokážeme definovať elementy stránky (nadpis, text, obrázok) a ich štruktúru. Okrem toho sa nám zíde CSS, prostredníctvom ktorého vieme jednotlivým elementom priraďovať štýl (farbu, veľkosť textu, rozmery).
Chceli by ste dynamickú stránku? Teda napríklad aplikáciu, do ktorej môžu používatelia vkladať a zobrazovať vlastné údaje, niečo ako Facebook? V takom prípade lektor radí, aby sme zvážili výber programovacieho jazyka vzhľadom na účel aplikácie.
„Ja som sa rozhodol pre jazyk Ruby a platformu Rails, pretože ma oslovila filozofia tvorcov týchto nástrojov, ako aj výsledné aplikácie, ktoré boli pomocou nich vytvorené. Výhodou jazyka Ruby je, že je syntaxom veľmi podobný anglickému jazyku, preto je pre začiatočníkov zrozumiteľnejší,“ radí lektor Tomáš Gregor.
Kde sa učiť
- www.teamtreehouse.com – na tejto stránke nájdete online kurzy pre veľké množstvo jazykov – od HTML až po programovanie pre „appky“ na iPhone.
- www.codecademy.com – na tomto webe sa môžete učiť kódovanie interaktívnou formou a zadarmo.
- www.learn2code.sk – zíde sa vám, ak potrebujete mať všetko vysvetlené pekne po slovensky. Táto škola organizovala na Slovensku prvý workshop programovania pre ženy – RailsGirls.
Jana Kolodziejová (31): Keď som začínala, nemali sme doma počítač
Do sveta informačných technológií som sa zamilovala ešte počas gymnázia, kde som mala úžasnú učiteľku informatiky. Keď nakreslila na tabuľu prvý vývojový diagram, bola som unesená. Jej hodiny som zbožňovala, aj keď sme si k počítačom ani len nesadli. V tom čase sme navyše ešte nemali doma počítač, podobne ako mnohí moji spolužiaci.
Napokon som odišla študovať informatiku na UPJŠ do Košíc, kde som si neskôr spravila aj doktorandské štúdium. V súčasnosti pracujem v jednej z najväčších IT firiem na svete, kde zastávam dve roly. Ako IT špecialista – Java developer pracujem už niekoľko rokov. Na tejto pozícii som vystriedala viac zaujímavých projektov, systémov a platforiem. Okrem toho sa u mňa úloha programátora prekrýva už približne pol roka s pozíciou konzultantky v oblasti ECM (Enterprise content management).
Je pravda, že v oblasti IT sú v prevahe muži, ale napriek tomu sa mi ešte nestalo, aby som nemala nejakú kolegyňu. Práca s chlapmi má obyčajne jednu veľkú výhodu. City idú bokom a emócie sú na uzde, ak sa vôbec nejaké prejavia. No sú to práve dámy, ktoré vedia pracovné prostredie príjemne „okoreniť“.
Rada pracujem v mužských kolektívoch. Má to svoje výhody. Vždy sa nájde nejeden džentlmen, ktorý mi napríklad otvorí dvere (smiech).
Okrem programovania ma však vie zaujať a tešiť aj veľa iných vecí. Mojimi ďalšími láskami sú príroda, turistika a cestovanie, kdekoľvek, kedykoľvek, akokoľvek a takmer s kýmkoľvek.