SME

S bylinkovými čajmi radšej opatrne

Bylinky sú v tomto ročnom období dobrou prevenciou i liekom, ak sú správne namiešané.

Zahrievate sa na jeseň bylinkovým čajom? Potom asi viete, že dobrý čaj dokáže ešte viac, napríklad uľaviť od príznakov začínajúcej choroby, či dokonca zabrániť rozvoju choroby bez nutnosti siahnuť po liekoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Liečivé i nebezpečné No majte na pamäti, že bylinky nie sú všeliek a s ich užívaním to netreba preháňať. Nie všetky rastliny sa hodia pre každého. Ak trpíte nejakou chorobou, užívate špeciálne lieky alebo ste tehotná, mali by ste sa poradiť s lekárnikom alebo lekárom, či je pre vás ten-ktorý bylinný čaj vhodný.

SkryťVypnúť reklamu

Rizikové môžu byť aj nevhodné kombinácie rastlín, preto by ste si mali zmesi pripravovať iba podľa overených receptov, prípadne kupovať už namiešané čaje v lekárňach.

Dôležitá je aj správna príprava čaju – dodržanie teploty vody, času lúhovania či maximálnej dennej dávky. A ešte jedno zlaté pravidlo: čaj z jednej liečivej rastliny nepite dlhodobo a striedajte ich s vodou či inými nápojmi. Na nasledujúcich riadkoch si prečítajte stručný prehľad vhodných byliniek a ich účinkov na „choroby jesene“.

Na nádchu, kašeľ a prechladnutie Baza čierna, lipa, šalvia, tymian, fenikel či zázvor poslúžia ako prevencia alebo pomoc pri prechladnutí, nádche alebo kašli. Baza čierna má protivírusový účinok, posilňuje imunitu a je dokázané, že skracuje trvanie chrípky. Výborná je v zmesi s lipovým kvetom, ktorý pomáha pri potení a s vňaťou dúšky tymianovej (alebo skrátene tymianu) vďaka jej antiseptickým účinkom a podpore vykašliavania.

SkryťVypnúť reklamu

Echinacea purpurová sa zase považuje za prírodné antibiotikum a užíva sa ako prevencia na posilnenie imunity. Ak máte napríklad zapálené mandle alebo hrtan, môžete kloktať záparom zo šalvie lekárskej. Pri dráždivom kašli zase uľaví divozel v kombinácii s podbeľom.

Na jesennú depresiu Chladnejšie a sychravé počasie či skoršie stmievanie sa ľahko prejaví na nálade. Na príznaky depresie si uvarte čaj z medovky lekárskej. Má povznášajúci účinok, tlmí úzkosť, nervozitu, ale aj bolesti hlavy. Táto bylinka má veľmi príjemnú chuť a veľmi dobre ju ľudia znášajú. Podáva sa napríklad aj v kombinácii s levanduľou pri bolestiach hlavy alebo na zmiernenie stresov.

Na depresiu a tiež v prípadoch smútku, úzkosti a vyčerpania odporúčajú bylinkári ľubovník bodkovaný. Na ten však pozor, lebo sa ovplyvňuje s viacerými predpisovanými liekmi. Vrátane antikoncepčných tabletiek.

SkryťVypnúť reklamu

Na záver ešte jedna, síce nie bylinka, ale veľmi prospešná ingrediencia na prípravu liečivého čaju – zázvor, alebo správnejšie ďumbier lekársky. Koreň ďumbiera je protizápalový a antiseptický a jeho prenikavá ostrá chuť pomáha uvoľniť zapchatý nos a uľahčuje dýchanie. Okrem toho prospieva aj pri žalúdočno-črevných infekciách, stimuluje krvný obeh a prekvapivo pomáha aj pri tehotenskej nevoľnosti.

Čajová zmes na prechladnutie 10 g sušeného kvetu bazy čiernej 7 g sušeného lipového kvetu 2 g sušenej vňate dúšky tymianovej Postup:

1. Zmiešajte sušené bylinky a skladujte ich najlepšie vo vzduchotesnej nepriehľadnej nádobe. Sypané bylinky kúpite v lekárni či bioobchodoch, alebo ak ste mali možnosť si ich v lete nazbierať, môžete použiť vlastné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Jednu vrchovatú čajovú lyžičku byliniek vložte do šálky alebo čajníka a prelejte ich 175 ml vriacej vody. Nechajte lúhovať 10 minút, aby spolu s parou neunikli aj éterické oleje.

3. Zápar pred užitím preceďte. Pri príznakoch nachladnutia pite maximálne štyri až päť šálok denne. Zmes má priaznivé účinky na uvoľnenie dýchacích ciest, uľahčuje vykašliavanie, podporuje potenie a pôsobí protizápalovo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 651
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 615
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 407
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 026
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 628
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 271
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 518
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 516
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu