Marinovaná korenistá krkovička
Suroviny na 6-8 porcií
1,5 kg bravčovej krkovičky bez kosti (vcelku)
2 kvaky alebo okrúhlice (vodnice)
6-10 menších cvikiel
1 fenikel
olivový olej
2 celé škorice
Na marinádu:
1 ČL rímskej rasce
1/2 ČL mletej škorice
4 badiány
1 ČL feniklových semienok
45 ml medu
30 ml sójovej omáčky
30 ml ryžového vínneho octu
štipka soli a korenia
Umyté mäso položte do naolejovaného pekáča. Všetky suroviny na marinádu zmiešajte a mäso ňou polejte. Marinádu môžete do mäsa pokojne vmasírovať prstami. Mäso podlejte trochou vody, uložte vedľa neho celú škoricu a prikryté pečte približne 1 hodinu. Medzitým si načistite a poprekrajujte zeleninu. Po uplynutí času ju pridajte k mäsu. Môžete ju pokvapkať olivovým olejom alebo preliať výpekom. Prikryte a pečte približne 40 minút. Nakoniec mäso dopečte odokryté dozlatista ešte asi 15 minút. Po dopečení nechajte krátko odstáť, aby pri krájaní úplne horúceho mäsa neunikla všetka šťava. Servírujte so zemiakmi alebo ryžou.
Tip: Kvaku a fenikel môžete pokojne nahradiť ľahšie dostupnejšou zeleninou, ako je mrkva, petržlen, zeler, paštrnák či pokojne i obyčajnými zemiakmi, ktoré poslúžia rovno ako príloha. Vôňa však už nebude taká intenzívna.
Pálivé jahňacie kotlety s voňavou zeleninou
Suroviny na 4 porcie
4 jahňacie kotlety
trochu hladkej múky na obalenie
1 väčšia cibuľa
3 strúčiky cesnaku
kúsok čerstvého zázvoru
1/4 ČL mletej rímskej rasce
1/4 ČL mletého koriandra
1/4 ČL mletej škorice
5 kardamónov
2 celé škorice
1 čerstvá čili paprička
360 ml džúsu z granátového jablka
350 ml kuracieho vývaru
malá konzerva paradajkového pretlaku, alebo sekaných paradajok
6 stredne veľkých mrkiev
čerstvý koriander
soľ,mleté čierne korenie
olej
Jahňacie kotlety obaľte v múke a osmažte z obidvoch strán do zlatohneda na rozpálenej panvici s trochou oleja. Vyberte ich bokom, panvicu umyte a na oleji opečte nadrobno pokrájanú cibuľu, cesnak a zázvor. Pridajte rímsku rascu, mletý koriander, mletú škoricu a nasekanú čili papričku. Zalejte džúsom, pridajte pretlak alebo paradajky, celú škoricu, kardamón a dolejte vývarom. Omáčku priveďte k varu a odstavte. Kotlety preložte na pekáč, zalejte ich omáčkou a dajte prikryté piecť do vyhriatej rúry. Asi po hodine kotlety otočte, naukladajte ku nim pokrájanú mrkvu, osoľte, okoreňte a dopečte, pokiaľ nie sú mrkva i mäso mäkké. Servírujte so zemiakovým pyré dozdobené čerstvým koriandrom.
Tip: Zemiakové pyré môžete ozvláštniť tým, že do neho pridáte šafran. Stačí, ak zahrejete trošku mlieka a masla a dáte do nich lúhovať štipku šafranu. Pri mixovaní zemiakov už iba do nich pridáte žltú maslovo-mliečnu tekutinu.
Netradičná tekvicová polievka s jablkom, kokosom a škoricou
Suroviny na 6-8 porcií
50 g masla
2 stredne veľké cibule
1 kg maslovej tekvice
1 veľké zelené jablko (Golden Delicious, Granny Smith)
2 celé škorice
2 badiány
1 výhon čerstvej citrónovej trávy (alebo štipka sušenej)
850 ml kuracieho alebo zeleninového vývar
125 ml kokosového mlieka
soľ, mleté čierne korenie
Na dozdobenie:
kokosové lupienky
nasekané orechy
nasekané slnečnicové jadrá
mletú škoricu alebo práškové čili korenie
Vo väčšom hrnci opražte nadrobno pokrájanú cibuľu na rozohriatom masle. Pridajte k nej na kocky pokrájané jablko a tekvicu. Krátko opečte, pridajte celú škoricu, badián, prerezanú citrónovú trávu a polovicu vývaru. Prikryté varte 25 - 30 minút. Z hrnca vyberte a vyhoďte škoricu, badián a citrónovú trávu. Polievku nechajte chvíľku vychladnúť a rozmixujte ju dohladka. Vymixovanú ju vráťte späť do hrnca, prilejte zvyšný vývar, kokosové mlieko, dochuťte soľou a korením a priveďte k varu. Servírujte dozdobené podľa chuti.
Tip: Ak chcete mať polievku chuťovo jemnejšiu, ale zato pikantnejšiu, namiesto kokosového mlieko zvoľte šľahačkovú smotanu a pred rozmixovaním pridajte do polievky 1-2 nasekané čili papričky.
Škorica je omamný zázrak
Nie je náhoda, že škorica v nás evokuje Vianoce, trhy, teplý punč či varené víno. Má totiž zahrievacie účinky a vzpruží celý náš organizmus. Je teda pravdou, že zahreje nielen telo, ale aj dušu. Podporuje funkciu mozgu, zabraňuje nežiaducemu nazhromaždeniu krvných doštičiek, zlepšuje trávenie a štiepi tuky.
Už v stredoveku ju používali ako konzervant i ako liek na zachrípnutie, kašeľ, bolesť hrdla či zubov. Využíva sa tak dodnes, keďže jej boli dokázané dezinfekčné i antibiotické účinky. Navyše o nej vieme, že obsahuje potrebnú dávku vlákniny, spomaľuje trávenie, čím napomáha udržiavať stabilný cukor v krvi. Je preto vhodná i pre ľudí trpiacich na cukrovku.
Ďalej nám pomáha v boji s rakovinovými bunkami, znižuje hladinu cholesterolu, stará sa o chrup i zdravie žien trpiacich na menštruačné a iné ženské ťažkosti či dokonca lieči nevoľnosť v tehotenstve. Vedie boj i s artritídou či posilňuje imunitný systém.
Obsahuje vitamíny A, B,C, z minerálov je to najmä železo, vápnik, horčík a mangán.
Jej účinky sú známe i v kozmetickom priemysle hlavne v spojitosti s medom a pomarančom, kde pomáha s problémami s akné, začervenanej pokožky, je vhodná do pleťových masiek a pílingov, zmierňuje celulitídu, podporuje rast vlasov a osviežuje dych.
Tip do kuchyne
Mletá škorica má záruku približne pol roka, celá škorica vydrží i jeden rok. Životnosť obidvoch možno predĺžiť tak, že ju budete držať uskladnenú v suchu, chlade a hlavne tme. Kvalitná škorica je svetlej farby a má veľmi silnú arómu. Keďže do predajných vreciek nevidno, kvalita sa rozpoznáva veľmi ťažko alebo vôbec. Skúste si kúpiť mletú i celú škoricu od rôznych výrobcov, doma ju vysypte, porovnajte, čo do chuti a vône to i do výzoru a sami sa rozhodnite, ktorej značke budete verní i naďalej.
Tipy na sviatočný stôl
Vyberte si približne 5-6 celých škoríc, najlepšie rovnakej hrúbky a dĺžky. Šikovnými ťahmi ich priviažte k sebe. Môžete pritom využiť ľanové, jutové alebo iné ozdobné špagáty či farebné bavlnky, alebo rôzne uzlíkové metódy a vytvorte tak voňavú dekoračnú podložku podobnú plťke pod horúcu šálku alebo sviečku.
Za pomoci tavnej pištole môžete z celej škorice vytvárať nespočetné dekorácie zdobiace váš príbytok a to nielen na jeseň či pred Vianocami. Skúste držiak na vizitky, menovky či servítky, olemujte ňou sviečky, vázy alebo z nej urobte visiace dekorácie v podobe lapača snov či zvonkohry.