Džudo je bojové umenie. Založil ho majster Jigoro Kano v devätnástom storočí. Skombinoval niekoľko techník sebaobrany z viacerých bojových umení a šport, ktorý komplexne rozvíja osobnosť a okrem ohybnosti tela učí aj etike a morálke, bol na svete.
Ak ste si mysleli, že džudo je čisto mužský fenomén, ste na omyle. Momentálne sa na súťažiach objavujú súťažiaci zastúpení u oboch pohlaví. Pomer je obvykle tri ku dvom, teda 60 % džudistov na súťažiach sú muži, 40 % ženy.
Navyše, počty žien sa zvyšujú a džudo sa stáva čoraz obľúbenejším u nežnejšieho pohlavia, nielen ako športová disciplína, ale aj ako relax.
Nielen pre tvrdé ženy
„Džudo je všestranne zamerané,“ vysvetľuje slovenský reprezentant a tréner Jozef Krnáč. „Dôležité je mať pri tomto športe kondíciu, ale aj techniku a hlavne pri ňom treba rozmýšľať.“
Podľa trénera môže byť džudo pre ženy veľmi zaujímavé aj preto, že súčasťou prípravy sú prvky podobné crossfitu, teda kruhovému tréningu, ktorý je v súčasnosti veľmi obľúbený. Na otázku, či tento šport nie je pre ženu príliš tvrdý, pohotovo odpovedá: „Ale sú aj tvrdé ženy. Pre také je, samozrejme, skôr určená vrcholová forma džuda. Mnohé ženy a dievčatá však džudo robia aj na rekreačnej báze.“
Naučíte sa brániť
Pre džudo sa môžete rozhodnúť napríklad v prípade, ak si chcete zlepšiť kondíciu a koordináciu, keď sa chcete naučiť padať alebo len zapotiť. „V džude sú zahrnuté aj hmaty sebaobrany, najmä do jeho rekreačnej formy sa zaraďuje veľa cvikov, ktoré sa ňou zaoberajú,“ hovorí Krnáč. Výsledkom je väčšia sebadôvera a kontrolované správanie.
Džudo blahodarne pôsobí aj na zdravie. Keďže pri ňom posilňujete celé telo, nehrozia vám žiadne svalové disproporcie, naopak, svaly rovnomerne posilňujete a spevňujete. Váš pohybový aparát je vďaka džudu ohybnejší a schopný lepšej koordinácie.
Na tento šport by ste však mali zabudnúť, ak máte chronické problémy s pohybovým ústrojenstvom, obmedzením sú napríklad pre časté pády pri tréningu vyskočené platničky. Vek však pri džude, hlavne rekreačnom, nezohráva úlohu.
Rozvoj osobnosti
Hlavnou filozofiou džuda je sebazdokonaľovanie po fyzickej, mentálnej, ale aj morálnej stránke. Potláča agresivitu a stimuluje sebadisciplínu. Džudo totiž v sebe zahŕňa aj etický kódex správania, pravidlá, podľa ktorých by sa športovec mal riadiť a mal by ich dodržiavať.
„V rekreačnom džude nie je vyvíjaný tlak na rýchlosť a na fyzický výkon, ale ide skôr o zábavu,“ informuje Jozef Krnáč. „Klasický tréning pozostáva z rozcvičky, rozohriatia, prípravnej hry, trénovania samotnej techniky, sebaobrany a na záver z kondičnej prípravy.“
Ženy sa na džudo zvyknú chytiť popri deťoch. Ak ich ratolesti tento šport navštevujú, je pravdepodobné, že ho objavia aj ďalší členovia rodiny a chcú si ho vyskúšať.
Kde sa dá trénovať
Rozhodli ste sa vyskúšať rekreačnú formu džuda? Tréner Jozef Krnáč odporúča navštíviť Sláviu STU v Bratislave. Na tréningové hodiny tam chodia ženy aj dievčatá. Podľa jeho slov sa v rámci Slovenska dá džudo kvalitne trénovať napríklad aj v Banskej Bystrici. Ide o oddiely pod záštitou Slovenského zväzu judo. Dnes sa však dá rozvíjať tento šport v rámci rôznych klubov prakticky v ktoromkoľvek väčšom slovenskom meste.