Andreas Kreutz, majiteľ prestížneho butiku a odborník na pánsku módu, hovorí, že to, ako vyzerá konkrétny manažérsky šatník, záleží od majiteľa, jeho spoločenského postavenia a štýlu. Ak máte pocit, že základom sú kvalitné obleky, košele a poltopánky, nie ste ďaleko od pravdy.
„Formálnejšia časť šatníka manažéra často obsahuje niekoľko oblekov v tmavšej modrej a šedej farbe v jednofarebnom prevedení, prípadne so vzormi, akými sú napríklad jemné dobre definované pásiky, či málo nápadné káro,“ vysvetľuje Kreutz. „V šatníku by rozhodne nemali chýbať najmä košele bielej, prípadne bledomodrej farby.“
Po šiestej je hnedá tabu
Odtiene modrej a šedej sú ideálne farby na bežný pracovný deň. V prípade, že muž pracuje vo vyššom manažmente, mal by si potrpieť na obleku, ktorý je šitý na mieru a pôsobí formálne, ale zároveň elegantne.
„Ak máte radi hnedú, využite radšej jej tmavšie odtiene a pamätajte na zlaté britské pravidlo. „No brown after six“ alebo žiadna hnedá po šiestej. Hnedá je definovaná jednoznačne ako denná farba,“ upozorňuje Kreutz. „Dôležité je, aby mal manažér jeden čierny oblek, prípadne smoking, ktorý využije na slávnostné udalosti, recepcie, biznis večere či plesy.“
V lete si aj skúsený manažér môže dovoliť svoj oblekový šatník trochu odľahčiť a nosiť na sebe svetlejšie farby zo vzdušnejších materiálov. Prípadne využiť blejzer, teda klubové sako s výraznými gombíkmi, ktorého konštrukcia materiálu je menej štruktúrovaná.
Univerzálne je sako v tmavších odtieňoch modrej, pretože sa dá nosiť i k bavlneným nohaviciam, prípadne džínsom.
Biela a modrá košeľa
Košeľa je základom akéhokoľvek manažérskeho outfitu. Bielu zladíte najľahšie k akejkoľvek viazanke, nohaviciam či saku. Univerzálna je aj košeľa v modrej farbe. Vybrať si môžete z rôznych strihov a materiálov.
Andreas Kreutz sa stotožňuje s nepísaným pravidlom, že správny gentleman nosí dvojitú francúzsku manžetu pri každej príležitosti a s vhodne zladeným manžetovým gombíkom vyjadruje svoju individualitu a štýl.
„Ak si takúto košeľu dáte ušiť na mieru, bude vám skvele sedieť a s vyšitými iniciálmi na manžete to bude jedinečný skvost vášho šatníka. Pre extravagantnejších pánov môže byť vhodnou kombináciou aj modrá košeľa s bielym golierom a bielymi manžetami.“
Pánske doplnky
To čo je pre dámy kabelka, šperky, prípadne šatka, pre pánov je hodvábna kravata, motýlik k smokingu, dobre zladené manžetové gombíky, kvalitné hodinky, prípadne prsteň.
Citlivo treba pristupovať aj k výberu topánok, ku ktorým zlaďte aj ponožky. „Na formálnejšie príležitosti používajte topánky strihu oxford. Rozdiel spočíva v spôsobe šnurovania, pričom oxfordy majú uzavreté a derby otvorené šnurovanie,“ odporúča Kreutz.
„Na neformálnejšie udalosti môžete ešte použiť monky, ktoré nemajú šnurovanie, ale zato zaujmú sponou umiestnenou na boku topánky. Loafery alebo mokasíny sú tiež vhodným variantom, avšak k menej formálnemu obleku.“
Manažérsky šatník podľa Andreasa Kreutza:
3x modrý oblek
2x šedý oblek
1x čierny oblek
1x smoking
2x sezónny oblek – ľahký na leto a teplejší na zimu
3x samostatné sako - blejzer
6x biela košeľa
6x modrá košeľa
10 párov čiernych ponožiek
5 párov tmavomodrých ponožiek
5 párov topánok (oxfordy, monky, derby) v čiernej a hnedej farbe
2x kabát
3x šál
5x biela bavlnená vreckovka
10x hodvábna vreckovka do saka
12x hodvábna viazanka
2x motýlik do smokingu
3x kožený opasok s kvalitnou sponou v čiernej a hnedej farbe
Šperky a doplnky:
1x mechanické hodinky s ručičkovým ciferníkom, od dobrej hodinárskej značky
10 párov manžetových gombíkov
1x kvalitné pero a zápisník
1x dáždnik
1x kožená peňaženka
1x kožená taška na dokumenty