SME

Z lesa do záhrady

Aj v novembri si môžete priniesť zo svojich vychádzok do prírody cennosti, ktoré pomôžu udržať v úžitkovej a okrasnej záhradke rovnováhu.

(Zdroj: Stock.XCHNG)

Možno ste si niekedy všimli, že pôda na zarastenej lúke je vzdušná a mäkká. V poraste nedotknutom prácou človeka existuje skrytý život. Baktérie, dážďovky a drobný hmyz pojedajú organické zvyšky rastlín a svojou činnosťou zeminu kypria. Či už premiešavaním, hĺbením otvorov alebo plynmi, ktoré produkujú.

Naberte odvahu a pokúste sa vytvoriť takéto prostredie vo svojej záhrade. Zabudnite na napodobňovanie mechanických postupov poľnohospodárov a vystríhajte sa prešľapov voči zdravej pôde. Nič neškodí neviditeľnému životu v pôde viac ako slnečná páľava na holé medziriadky v záhonoch, hydina zbierajúca drobné živočíchy a jesenné rýľovanie, ktoré prevráti život v pôde úplne naruby.

Ak chcete, aby sa zem kyprila sama, každú voľnú hriadku hoci aj nakrátko osejte miešankou na zelené hnojenie a každú jeseň na ňu navrstvite vyzretý kompost. Ochránite tak pôdne baktérie pred smrtonosným ultrafialovým žiarením a zaistíte drobnému životu neustály prísun potravy. Či už ide o zelený porast zapravený do zeme, alebo hmotu, ktorú vyrobili v kompostéri baktérie.

Zabudnite na rýľovanie či orbu a nahraďte ho zapracovaním organického materiálu do pôdy motykou alebo malým kultivátorom, ktorý naruší iba najvrchnejšie vrstvy pôdy. Zemina sa v priebehu dvoch-troch sezón zmení na nepoznanie.

V neposlednom rade sú neskoré jesenné zásahy spojené s obrábaním pôdy často veľmi nevyberavé aj voči drobnej faune, ktorá sa už utiahla pred zimou do úkrytov. V lepšom prípade im rýľom iba zbúrate a obrátite na ruby skrýše. No takisto hrozí, že pritom môže dôjsť aj k usmrteniu vašich neoceniteľných spojencov či dokonca k narušeniu celkovej krehkej rovnováhy medzi živými organizmami, o ktorú sa roky prácne usilujete.

Ak je počasie priaznivé, záhradkár si dokáže aj novembri priniesť zo svojich vychádzok do prírody cennosti, ktoré mu pomôžu udržať v úžitkovej a ochrannej záhradke rovnováhu.

Výhodou týchto materiálov je, že sú ľahké a po niekoľkých prechádzkach zhromaždíte dostatok materiálu na to, aby príroda pracovala vo váš prospech.

Čo sa vám zíde v jesennej záhrade

Listy
Lístie, ktoré napadalo v bukovej hore a ešte nie je prerastené mycéliom húb, je cennou surovinou pre domácu výrobu listovky. Stačí ho len v termokompostéri premiešať v pomere 2:1 s nevyzretým tohtoročným kompostom a v priebehu jednej sezóny sa premení na voňavú listovku. Tá je ideálna na mulčovanie pôdy pod jahodami. Tie milujú jemne kyslé pH pôdy, ktoré citeľne pomáha pri zvyšovaní úrody. Obzvlášť na záhonoch polievaných studničnou vodou.

Hrabanka
Aj čučoriedky, brusnice a kľukva vyžadujú kyslú reakciu pôdy. Preto im príde vhod, ak na jeseň pod nimi obmeníte kryciu časť pôdy ihličnatou hrabankou zo smrekových lesov. Baktérie už narušili ihličie a pomaly ho začali meniť na kyslú organickú hmotu, ktorú tieto drobné ovociny milujú. Nová nástielka okrem dokyslenia pôdy vytvorí aj tepelnoizolačnú vrstvu nad koreňmi, ktoré sa stihnú rozrásť v novej nahrabanej vrstve. V čase, keď sú rastliny bez olistenia, sa tento úkon robí omnoho lepšie ako počas vegetácie.

Kôra
Z kmeňov smrekových vývratov a suchárov stojacich v hore možno bez námahy zozbierať kôru, ktorá je výborná pre nastielanie ozdobných záhonov alebo tlmenie podrastu pod kríčkovými ríbezľami a egrešmi. Keďže je tenká a lámavá, poľahky ju sekerou na kláte nalámete na menšie kusy, s ktorými sa záhon pohodlnejšie mulčuje. A ak chcete byť o krok pred ostatnými, nazbierajte si pod sosnami šišky a použite ich ako doplnok ku kôre.

SkryťZatvoriť reklamu

Najčítanejšie na SME

SkryťZatvoriť reklamu

Komerčné články

  1. Prioritou vzdelávania na Slovensku má byť talent
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Priesady ako zo škatuľky
  4. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  5. Každý piaty zomrie
  6. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  7. Vydrica rozšíri gastromapu Bratislavy o zaujímavé koncepty
  8. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba
  1. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  2. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  3. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  4. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  5. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Spúšťa sa online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 025
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 893
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 766
  4. Každý piaty zomrie 8 177
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 739
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 642
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 498
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 424
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu
Skryťhttps://predplatne.sme.sk/predplatne-premium-bez-reklamy?ref=static_buttonnoads_byvanie