Čo sa zmení v živote spisovateľa, keď sa ožení?
Svet sa stane inšpiratívnejším miestom na život aj písanie. A zmení sa veta v krátkom životopise na obálke.
A v živote muža?
Prejde na tú krajšiu stranu života.
Pre väčšinu ľudí je najkrajšie obdobie práve raná mladosť, keď človek ešte nemá žiadne záväzky. Pre vás to tak nebolo?
Ani nie. Vyrastal som ešte v reálnom socializme a veľa spomienok, hlavne na školu, mám skôr temných. A keď som bol tínedžer, bol som zasa veľmi osamelý.
Ste šťastný?
Veľmi.
Prečo ste sa rozhodli oženiť práve v 36 rokoch? Prečo práve v tomto čase?
Z lásky. Stretol som tú pravú.
Podľa čoho ste to spoznali?
Jednoducho sme to obaja tak vnímali. Predtým som si nemyslel, že sa také niečo vôbec môže stať, skôr, že je to len klišé z kníh. Ale ukázalo sa, že pravá láska existuje. Dobré partnerstvo považujem v dnešnom cynickom svete za veľké šťastie.
Môže byť manželstvo pre autora inšpiráciou?
Určite. Veľa veľkých románov vo svetovej literatúre je práve o manželstve a rodine. Spomeniem aspoň najznámejšie ako Portrét dámy od Henryho Jamesa, Pani Bovaryová od Flauberta, Dvojice od Johna Updika, K majáku od Virginie Woolfovej, no a, samozrejme, Tolstého Anna Kareninová.
V súčasnosti sa často, bohužiaľ, manželstvo považuje za prežitok. Vraj láska papier nepotrebuje... Aký máte na to názor?
Manželstvo je závažné rozhodnutie, ktoré treba urobiť slobodne a zodpovedne. Viem, že dnes nie je veľmi populárne, ale ja som sa nikdy neriadil podľa módy.
Čo pre vás manželstvo znamená?
Radosť, šťastie, zodpovednosť, založenie rodiny.
Čo ho dnes pravdepodobne najviac ohrozuje?
Samotní manželia. Ale na druhej strane, práve oni dvaja ho vedia aj najviac chrániť. Dnes majú ľudia prehnané očakávania od všetkého – od práce, od vzťahu, od detí. Vytratila sa skromnosť. A stačí, aby jedna z vecí nefungovala, na vine je často jeden z partnerov, a ten alebo tá si to odnesie. Zažil som to v minulosti a bol to psychoteror. Ale o to väčšmi si viem ceniť, čo budujem teraz.
Ste lepším otcom ako spisovateľom?
Nikdy sa nehodnotím sám. Moje písanie hodnotia čitatelia, moje otcovstvo možno raz zhodnotí môj syn. No verím, že keď sa k obom týmto veciam pristupuje s láskou, cítiť to a je to na prospech.
Michal Hvorecký (36) sa narodil v Bratislave. Je slovenským spisovateľom a publicistom. Študoval na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, semester strávil aj na spisovateľskej univerzite v Iowa City v USA. Vydal niekoľko knižiek, prvá zbierka poviedok – Silný pocit čistoty – mu vyšla v roku 1998. Jeho najnovšou knihou je poviedkový román Naum. Preklady jeho kníh vyšli v Česku, Poľsku, ale aj v Nemecku a Taliansku. Pravidelne publikuje v SME, zbierka jeho novinových článkov nesie názov Pastiersky list. Napísal aj divadelnú hru Slovenský inštitút. Je ženatý, má trojročného syna. Žije v Bratislave.